Звуци од градови,океани,дождови....

Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Се оштрам на темава веќе подолго време,и онака никако да се ускладам себеси со нејзе па дое моментот си пруживме рака.Значи станува збор за звуци од градски сообраќај,метроа,океани-езера-(бранови),реки-жуборења на потоци,звуци од природа(тука иде делот со птици,штурци,жуборењата се тука присутни),громотевици,силни дождови и тн.Мислам дека поголемиот дел од работите ги наброив ќе ве замолам доколку сакате да дадете свој придонес во темава да не постирате како некој јаде пица,лиже сладолед и сл глупости.





Ова последново со Њујорк читам по коментари,и на други места не само на ова видое дека самиот град колку,и да е бучен,турбулентен,под преса 24/7 ситуацијата сепак си го обожават градот,и звуците кој ги носи.Ако има уште еден човек на форумов на кој му се допаѓа темава ја сум добитен:)
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.752
Поени од реакции
9.558
Имам обичај пред спиење да си пуштам музиче за релакс...обожавам звук на дождови и бранови...
Еве, баш сега и надвор врне и грми..мераци бе;)
 
Член од
26 август 2008
Мислења
703
Поени од реакции
503
Прај си сам шо сакаш.
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Инаку интересна работа ова тема што ја отворив сега доаѓа у пакет со развојот на интернетот па по некој ''скришни патчиња'' се пробиваме на интернет просторот па имаш луѓе кој веќе им било познато ова го чуствувале ама го немало во видео формат,има луѓе кој им се отвориле порите преку самите видеа,и тука доаѓаме до моментот сите сме во ова заедно.Инаку дојдов да кажам за ситуација(заборавив во воведниот пост да ја раскажам па сеа да ја искористам приликата не дека ќе ви бидете нешто wow ама мене ми значи) некаде 2008-2009година каде,и што се самите почетоци на ова тема што ја отворив пред некој ден.Имаше ноќи каде што не можев да заспијам ќе излезев на тераса,и ви кажувам за тие длабоки часови 03-04 сабајле,и иако нема сообраќај,нема движење,тук-там по некое моторче што се вели тишина е се ги имааш тие бранови некој чудни звуци се создават на некој магичен начин да не го врзувам муабетов со dark ambient или atmospheric ама можеш да го почуствуваш тој бран што се креира,има нешто во воздухот што струји,целиот тој минимален звук на сообраќај кој се случува,фабрики може да кажам една компилација од се по нешто,и го даваше тој совршен спој.Неколку години пред ова бев затрескан во ѕвезди,и што сеуште сум,неба полни со ѕвезди,галакси,милки веј и тн.Според мене тесно поврзани па ми направија совршен спој,и имам тотално win-win ситуација.Доколку некоја вечер не можете да заспијете од било која причина излезете на тераса,двор,и се надеваме ќе уживате исто како мене.Ако сте на некој планински предел спојот со dark ambient е влажнење гаќи парекселанс.Места покрај езера,реки говорат сами за себе.Ако имате ситуации за раскажување,првични чуства,или имате багаж со уживања,вибрации feel free to share.
 
Член од
15 април 2019
Мислења
234
Поени од реакции
811

Хари Потер саундртрак, крчкање на огниште и звуци на дожд и грмотевици ^_^
 

Kajgana Shop

На врв Bottom