За хипнозата

  • Креатор на темата DJ_DEXTER
  • Време на започнување
D

DJ_DEXTER

Гостин
Дали некој може да даде линк или да прикачи туториали за ова.

Еве една реална случка
Некоја девојка била нападната од напаѓач кој сакал да ја прегази со кола.
Таа се трудела но не можела да ги прочита табличките од колата бидејќи било темно и почнала да бега. По некој ден кога дала изјава во полиција стручњаци ја хипнотизирале и и рекле да замилси дека се наоѓа на истото место, но дека е ден напладне. Таа успеала да ги прочита табличките од колата. И кога ја одхипнотизирале не била свесна како го направила тоа.

Сакам ваши мислења
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Нема ништо ниту ново,ниту чудно во хипнозата.Единствено што е чудно,е тоа што само уште кај нас нема стручњаци, кои работат хипноза.
И јас би сакала да прочитам малку повеќе искуства на темава, доколку се најде некој што ќе понуди линк до некој сајт.Мислам дека Србија има друштво на психолози-хипнотизери,но не им го знам името.
Ај дајте помош!
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
1.890
Поени од реакции
4
мене многу ми се интересни такви стфари поврзани со психологија на умот. во секој случај ќе биде добро да пушти некој линк за нешто да прочитаме
 
D

DJ_DEXTER

Гостин
Hypnosis is understood to be a psychological condition in which an individual may be induced to show apparent differences in behavior and thinking. Although some individuals experience an increase in suggestibility and subjective feelings of an 'altered state of consciousness', this is not true for everyone. In fact, some supposed hypnotic indicators and subjective changes can be achieved without relaxation or a lengthy induction, a fact which increases the controversy around hypnosis.

Intense debate surrounds the topic of hypnosis. Some scientists have disputed its very existence, while many therapists insist upon its value. One potential source of controversy is the wide variety of theories of hypnosis which have traditionally been split into 'state' and 'non-state' camps. This controversy may be decreasing as modern brain-imaging techniques offer hope for an increased understanding of the nature of hypnosis and the value of both perspectives is increasingly recognized.

The applications of hypnosis vary widely. Currently, two distinct applications of hypnosis include its use in entertainment and health applications. The popular perception of the hypnotic experience is that of the entertainment version. The stage hypnotist uses a variety of methods to relax and focus the subjects eventually making it appear to the audience that the subject is asleep or, popularly termed, in trance. During the performance, the subjects seem to obey the commands of the hypnotist to engage in behaviors they might not normally choose to perform.

On the other hand, hypnosis applications in the medical and health-related fields are often experienced very differently. Evidence supports the clinical use of hypnosis for pain control, for weight control, in the treatment of irritable bowel syndrome, and as an adjunct to cognitive behavioral and other therapies. Hypnosis is not a therapy in-and-of-itself but is effectively used as an adjunct to other therapies; hence "hypnotherapy" is less preferable than the use of hypnosis-related techniques as part of an integrated psychological package.

Извор Wikipedia
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Е ај сеа преведи, пошто ме мрзи да читам на Англиски.
 

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
еве нешто друго за хипнозата:
хипноза е постапка со која хипноизираниот човек вештачки се доведува до состојба слична на сон, при што е сочувана неговата комуникација со хипнотизерот. Хипнотизираниот човек не може да мисли и да се однесува по своја волја зашто неговата свест е ограничена, поради што е особено подложен на сугестија(го прави она што од него бараат другите).
Во минатиот век во некои случаи хипнозата се употребувала како единствено анестетичко средство при операциите, а на хипнотизерите им се препишувала маѓепсничка моќ. Нов однос кон хипнотизираниот се разви од времето на Фројд, кој ја користеше хипнозата за проучување на несвесните процеси што се јавуваат при хистеричо однесување.
При хипнотичка сеанса, и само неколку збора од страна на хипнотизерот можат да доведат до целосна зависнот на хипнотизираниот: тој ги исполнува неговите желби и наредби да постиге висок степен на регресија. Значаен момент за хипнозата е што потоа настапува постхипнотичка амнезија-хипнотизираниот не знае што се случувало за време на хипнозата, на пример ако во текот на сеансата му се сугерираат некои активности по неколку дена, тој најчесто ке ги изврши наполно несвесен зошто го прави тоа.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Еве уште нешто ... почетокот е сличен на текстот на Тина, но е доста поопширно:)

Хипноза (хипно-сон) е вештачки предизвикана состојба на стесната свест, што се постигнува по пат на сугестија од друго лице. Иако не се работи за состојба на сон, до денес е задржан поимот хипноза како најприближен термин. Хипнозата не претставува вештачки сон како што некогаш се мислело. Станува збор за значително концентрирано стесната свест. Колку концентрацијата на свеста е сведена на потесен домен, толку степенот на хипноза е подлабок.

За хипнозата постојат различни сфаќања. Така на пример, се смета дека хипнотизер треба да биде личност што е особено надарена. Иако многумина сметаат дека хипнотизерот треба сигурно да владее со ситуацијата - да биде добар тактичар и стратег - важни се и неговата мимика и интонацијата на гласот, сепак силата на хипнозата не зависи од хипнотизерот, туку од оној што се хипнотизира.

Контрадикторни се мислењата и во однос на подобноста на различни личности за хипнотизирање. Најлесно може да се хипнотизираат деца и здрави личности со т.н. висок степен на сугестибилност. Во кој степен една личност може да биде сугестибилна, се одредува според начинот на кој личноста реагира на сугестијата. На пример, некој може да биде длабоко сугестибилен кога е во прашање неговото здравје, а да биде нечувствителен на убедувањата на трговецот. Битно е тој што се подвргнува на хипноза, искрено да сака да биде хипнотизиран. Слабоумните и душевно болните лица не се хипнотизираат лесно - практично е неможно да се хипнотизираат.



Стадиуми на хипнозата

Во текот на хипнозата човекот минува низ три стадиуми. Првиот се опишува како состојба на блага поспаност. Хипнотизираниот не спие и целосно е свесен за она што хипнотизерот му го кажува, но не може да се спротивстави на неговата сугестија, иако подоцна ќе каже дека можел да го направи тоа. Неговата врска со надворешниот свет се одвива преку хипнотизерот - не прима други впечатоци. Во ваквиот стадиум хипнотизираниот може да се лекува од различни психички нарушувања под услов болеста да не биде физички условена. Вториот стадиум е познат под името "каталептички", односно среден хипнотички сон, кога хипнотизерот го наговорува хипнотизираниот да прави одредени движења. Кај него може да предизвика различни визуелни халуцинации или да му даде наредба за т.н. постхипнотичко извршување. Во третиот стадиум на длабок хипнотички сон, т.н. месечарство, хипнотизираниот ја вклучува својата моторика, а другите делови од мозокот спијат. Во овој стадиум хипнотизираниот ги извршува наредбите на хипнотизерот.

Се случува во текот на хипнозата на хипнотизираната личност да и се постави некаква задача што таа по извесно време, во точно определениот рок, сосема будна да го изврши примениот налог во состојба на хипнотизираност. На прашање зошто го направила тоа, личноста нема конкретен одговор освен дека се чувствувала напната и имала потреба да направи такво нешто.

Опасности од примената на хипнозата

Хипнозата не е безопасна метода. Можни се инциденти и несакани појави, а може да биде злоупотребена и за извршување кривични дела. Хипнотизираниот при извршувањето на наредбата може да не ја сфати сопствената опасност. Може да дојде до замена на симптомите. На пример жена лекувана од претерано јадење и пушење да ги реши ваквите зависности, но да премине на алкохол. Со оглед на тоа што основните движечки механизми за успехот на хипнозата лежат во личноста што се хипнотизира, разбирлив е фактот што оваа метода не успеала да оствари широка медицинска примена.
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
1.890
Поени од реакции
4
луѓе дај те и линкови ако имате мислам ако негде сретнете
ќе можит???
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Општо за хипнозата

Хипнозата е состојба на транс окарактеризиран со екстремна сугестивност,опуштеност и зголемена имагинација. Субјектот е буден и свесен цело време.

Татко на модерната хипноза е Франц Месмер. Тој верувал дека хипнозата е мистична сила која ја нарекол животински магнетизам кој плови од хипнотизерот кон субјектот. Доминантна теза за хипнозата е тоа дека таа е начин за допирање до нечија потсвест. Со овој метод често се решаваат психолошки проблеми кои произлегле од потиснат трауматичен настан. А може и да се одвикнете од некои штетни навики....дали хипнозата остава можност за манипулација со субјектот? Штом хипнотизерот може да влијае на одвикнување од штетни навики, тогаш нели е логично да може и да го ‘репрограмира‘ субјектот како што сака..

Субјектот што е хипнотизиран ги прифака сугестиите на хипнотизерот како да се стварност. Ако ви каже дека сте уплашени ќе почнете да се потите и ќе ви се покачи адреналинот, но и покрај телесните манифестации за цело време ќе бидете свесни дека тоа е замислено. Во таа специјална ментална состојба луѓето се чувствуваат опуштено и без ограничувања, се исклучуваат грижите и сомнежите кои обично ги контролираат нашето однесување.

Извор
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Општо за хипнозата

Хипнозата е состојба на транс окарактеризиран со екстремна сугестивност,опуштеност и зголемена имагинација. Субјектот е буден и свесен цело време.

Татко на модерната хипноза е Франц Месмер. Тој верувал дека хипнозата е мистична сила која ја нарекол животински магнетизам кој плови од хипнотизерот кон субјектот. Доминантна теза за хипнозата е тоа дека таа е начин за допирање до нечија потсвест. Со овој метод често се решаваат психолошки проблеми кои произлегле од потиснат трауматичен настан. А може и да се одвикнете од некои штетни навики....дали хипнозата остава можност за манипулација со субјектот? Штом хипнотизерот може да влијае на одвикнување од штетни навики, тогаш нели е логично да може и да го ‘репрограмира‘ субјектот како што сака..

Субјектот што е хипнотизиран ги прифака сугестиите на хипнотизерот како да се стварност. Ако ви каже дека сте уплашени ќе почнете да се потите и ќе ви се покачи адреналинот, но и покрај телесните манифестации за цело време ќе бидете свесни дека тоа е замислено. Во таа специјална ментална состојба луѓето се чувствуваат опуштено и без ограничувања, се исклучуваат грижите и сомнежите кои обично ги контролираат нашето однесување.

Извор

Тоа ќе го кажев и ја да го немаше напишано ти. Пред некој месец размишљав да отидам да ме хипнотизираат, чисто од радозналост, да видам што ќе кажувам....али се предомислив баш ради тоа што под хипноза може да те натераат дури и да веруваш ствари што уопште не се точни, може да ти „всадат“ мемории што не постојат и сл.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Не сум слушнала во Македонија да постои човек што се занимава со таа работа. Иначе баш ме интересира да дознаам нешто повеќе.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Многу ми е интересна хипнозата,меѓутоа не сум слушнала во Македонија да има нешто такво.
 

Мачката

Coca Cola Addict
Член од
6 август 2007
Мислења
581
Поени од реакции
6
Многу е тешка и одговорна работа хипнозата и само експерти смеат да хипнотизираат.Кај нас најверојатно нема кој да ги обучи психијатрите. Не знам сега колку е точно(колку шо ми кажа професорката по психологија) то дека дури ни самиот Фројд не хипнотизирал ,туку си имал луѓе за тоа.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
За првиот пример со табличките и јас имам прочитано. Интересно е фактот дека голем број податоци остануваат во нашата меморија.

Уфф камо да можев да се хипнотизирам за испит=еднаш да ја прочитам книгата и после само да се присетувам на потребните податоци.:pipi:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom