За сите што се во заблуда околу РАП и ХИПХОП

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
rymz напиша:
abe ti smetaj kogo sakash za shto sakash :) jas vistinata ti ja kazuvam, ti bidi inaet i teraj si po svoeto slobodno ne sum tuka da te razubedam
Не терам инает јас, така се развила културата. Гледам знајш кој е КРС-Оне значи си ја слушнал Хип Хоп Нолиџ, убо си кажва чоеко нема шо да се спори. :toe:
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
ne mi se praj neshto shto ne si so sila, i definitivno si terash inaet, hip hop kulturata ima 4 elementi, sekoe dete znae toa da ti go kaze.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
rymz напиша:
ne mi se praj neshto shto ne si so sila, i definitivno si terash inaet, hip hop kulturata ima 4 elementi, sekoe dete znae toa da ti go kaze.
Ништо не ти се прам. Слушни ја песната па коментирај. Ако не ти одговара тебе не значи дека не е точно. Ете ти го текстот читај. КРС-Оне дирекно учествува во создавањето и оформувањето на хип хопот, значи по релевантен извор од него нема.
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Iskreno.. Od site tuka so dale komentari samo rymz ko so zakluciv poslednive nekolku dena ima vrska so rap.. Ni Sindikat ni to4kest ni nikoj.. Oladete :tapp:
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Sindikat напиша:
Ништо не ти се прам. Слушни ја песната па коментирај. Ако не ти одговара тебе не значи дека не е точно. Ете ти го текстот читај. КРС-Оне дирекно учествува во создавањето и оформувањето на хип хопот, значи по релевантен извор од него нема.
Abe ako mi davash text od nekoja pesna, samo poradi toa deka KRS-One e poznat peac pa taka mora da bide? A da ti dadam ja pesni od drugi peachi koi vikaat hip hop is dead, mora taka da bide? ne go tapaciraj so zeleno dzamche...zemi uchi, sedni chitaj, i slushaj postari
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Hip Hop just died this morning and she's deaaaaad.. She's deaaaaad
Albumot na Nas - Hip Hop is dead mislam deka go znaat barem raperite na forumov.. I bas ko so kaza rymz.. Nas rekol taka.. A Nas e STVARNO kvaliteten izveduvac.. I sea ova znaci deka gotovo Hip Hopot umrel i ke ideme na pogreb? :vozbud:
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Ok pozeru, KRS vaka rekol taka rekol...Eve sho rekol KRS One za BBC

Klikni me nezhno

jas ti najdov 4, ti najdi mi ushe 5 elementi na hip hopot.

Daj sega hip hop maestre kazi mi sho firma na farmerki da kupam za da izgledam kako raper ? Deka gleam si izvrshil ti detalna analiza na toa shto treba da se pravi za da si raper
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
rymz напиша:
Ok pozeru, KRS vaka rekol taka rekol...Eve sho rekol KRS One za BBC

Klikni me nezhno

jas ti najdov 4, ti najdi mi ushe 5 elementi na hip hopot.

Daj sega hip hop maestre kazi mi sho firma na farmerki da kupam za da izgledam kako raper ? Deka gleam si izvrshil ti detalna analiza na toa shto treba da se pravi za da si raper
Позер??? ахахахахах Абе не сум рапер море влезен. :tapp:

Ова не го рекол КРС-Оне туку е статија пишана од некој репортер во ББЦ. Точно е дека Хип Хопот во своите почетоци имаше само 4 елементи. Никој не рече дека не е така. Хип хопот како култура еволуирал и сега има поразлична форма од своите корени. Колку сакаш форсирај нема да можиш да ги изфрлиш од хип хоп културата и другите елементи. Бит боксин и самиот спомна во претходните постој дека е дел од хип хопот (и патем го исфрли брејкингот, шо е еден од првичните и есенцијални елементи :toe:) ете ти цитат:
Fala ti na crveniot post kako uvod na slednoto.
Graffiti Art
Beat Box
Mceez
Djeeing

Ovie se 4te granki na Hip Hop kulturata. Bboy/girls ne se. Nevertheless.
Ај сега речи дека бит боксин не е дел од хип хопот или пак брејкингот. Ова ти е чисто од здраво расудување, не можиш ти да оспориш дека раперите имаат посебен стил на облекување или дека не користат посебен сленг, ете и во статијата пиши убо:
[FONT=Trebuchet MS, arial, helvetica, sans-serif]Hip hop encompasses music, dancing, art, poetry, language and fashion.[/FONT]
Нас рече хип хопот е мртов зошто сега добива нова форма. Ако читаш меѓу редови ќе сфатиш дека единственото шо сака да го кажи е дека хип хопот се промени и не е она што беше. Како сакаш интерпретирај ги работите хип хопот е променет не е мртов. Ако хип хопот останеше на своите афрички корени, не можам да сфатам како белец (претпоставувам) како тебе сега ќе беше следбеник.

П.С. Знам дека сфаќаш ама колку да не ја изгубиш расправијата од нервоза постираш.
 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
238
koa sme veke kaj krs ne znam dali znaete deka ima pesna 9 elements.a osven toa i sam kaza deka ima 9 elementi hip hopot,slusnete ja pesnata ke vi stane jasno
 
Член од
26 мај 2007
Мислења
32
Поени од реакции
1
Razlikata megu rapot i hip-hopot se gleda od mesecinata slozuvam se so onoj koj ja otvoril temata
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
:tapp: E sea ja baram objasnuvanje od vrcak za neso.. Se gleda od mesecinata razlikata megu rapot i hip hopot vikas a? A koj spomna vo temava neso kao sporeduenje na tie dve raboti? Ti nemozes da sporeduvas KULTURA i MUZIKA sto e del od istata kultura :tapp: Dosta so zabludi okolu poimot "HIP HOP" ve molam..
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Гирл дај не го гибај Врчак еј најак рапер е во Македонија ... :pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom