За сите што се во заблуда околу РАП и ХИПХОП

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Инспириран од оние како MeToNo1[MKD](го давам како пример зашто е најтазе) отвараат теми во стилот кој е подобар ХИПХОП ПЕАЧ. Мислам хелоу размисли околу некои работи..Хип Хоп-култура; РАП-Музика.
Што е хипхоп....ХипХоп е култура а не музика пред се, и сега класиката а што има во таа култура? Епа вака хипхопот е спој од музика говор денс уметност т.е. во хипхоп познато е дека рап музиката е главна, па следи оној уличен сленг, брејкденсинг, графити, бит бокс, улично облекување и све тие „раперски„ ствари. Околу тоа комерцијала и андерграунд нема да се замарам зашто нема некој што денес не е комерцијален т.е. имам едно прашање што е уствари тоа Комерцијален рапер? Да има спот, у спотот жени коли пари, пари коли жени???? Да кажува дека го пукале у гради и ете преживеал зашто го пукале блиску до болницата, или за неговата ќеркичка која ја сака најмногу на свет. А што е па сега тоа андерграунд? Да снима музика на касетофонче(изумреа тие времиња), да кажува колку е животот безвезен без кеш(значи пак се збори за пари), да има спот снимено со шкарт камера т.е. VHS SONY што сега не вреди ни петпари? Мислам да збориме реално нема андерграунд нема комерцијала, има добра и лоша музика. А да се вратам на хипхопот МЕТО ова до тебе е зашто ти најмногу ме изреволтира со твојата тема за енимени и пола долар типот:) Не дека се праам паметен ама пробај да научиш нешто од текстов, некогаш во животот може и да ти биде корисен ОК поздрав до сите и ако има некој да докаже уште нешто што сум заборавил нека пише
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Хип-Хоп - Култура (начин на живот)
Рап - начин на изразување
Рап музика - оксиморон (два неповрзани зборови со различно значење)
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Разликата помеѓу комерцијална и некомерцијална музика не е во то колку пари ќе му донеси музиката на изведувачо, туку во то од која причина и со каква цел е напраена песната. Пример за комерцијална јас ја сметам некоја песна која е напраена со јасна интенција да заработи пари и текстот не носи никаква порака и само лаење и срања лажни. За некомерцијална песна ја сметам песната шо е реална, носи порака, ги изразува чуствата на изведувачо, без разлика од то дали заработила или не пари.

А, андерграунд ти е уствари поим за алтернативна музика која е скоро никогаш не се емитува медиумски.

Значи ако прајш пари од музиката не те прај комерцијален, се дури текстојте и пораките од песните ти се реални и носат порака шо те отсликува како изведувач.
 
Член од
1 март 2007
Мислења
127
Поени од реакции
0
точкест напиша:
Инспириран од оние како MeToNo1[MKD](го давам како пример зашто е најтазе) отвараат теми во стилот кој е подобар ХИПХОП ПЕАЧ. Мислам хелоу размисли околу некои работи..Хип Хоп-култура; РАП-Музика.
Што е хипхоп....ХипХоп е култура а не музика пред се, и сега класиката а што има во таа култура? Епа вака хипхопот е спој од музика говор денс уметност т.е. во хипхоп познато е дека рап музиката е главна, па следи оној уличен сленг, брејкденсинг, графити, бит бокс, улично облекување и све тие „раперски„ ствари. Околу тоа комерцијала и андерграунд нема да се замарам зашто нема некој што денес не е комерцијален т.е. имам едно прашање што е уствари тоа Комерцијален рапер? Да има спот, у спотот жени коли пари, пари коли жени???? Да кажува дека го пукале у гради и ете преживеал зашто го пукале блиску до болницата, или за неговата ќеркичка која ја сака најмногу на свет. А што е па сега тоа андерграунд? Да снима музика на касетофонче(изумреа тие времиња), да кажува колку е животот безвезен без кеш(значи пак се збори за пари), да има спот снимено со шкарт камера т.е. VHS SONY што сега не вреди ни петпари? Мислам да збориме реално нема андерграунд нема комерцијала, има добра и лоша музика. А да се вратам на хипхопот МЕТО ова до тебе е зашто ти најмногу ме изреволтира со твојата тема за енимени и пола долар типот:) Не дека се праам паметен ама пробај да научиш нешто од текстов, некогаш во животот може и да ти биде корисен ОК поздрав до сите и ако има некој да докаже уште нешто што сум заборавил нека пише
Има многу голема разлика помеѓу Комерцијала и Ундергроунд
Комерцијала не се подразбира продажба на албуми туку се подразбира да некој друг(продуцентската куќа)да ти кажува што да снимаш што да правиш.
На пример (ке снимиш песна за љубов евети текст)
А ундергроунд е ти снимаш сам по своја воља.Најчесто ундергроунд песните имаат социјална содржина и различен стил на рецитирање.
Тој стил е произлезен од страна на црната популација поради тешките услови во кои се наогале во 80 години.
Дека очигледно не си слушал неможеш да направиш разлика.
Те молам слушајго 1 албум на 50 цент
И 2 албум па сам ке видиш

Поздрав
ХАРДКОР РАП ЗАСЕКОГАШ:zlo:
 

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
Sindikat напиша:
Разликата помеѓу комерцијална и некомерцијална музика не е во то колку пари ќе му донеси музиката на изведувачо, туку во то од која причина и со каква цел е напраена песната. Пример за комерцијална јас ја сметам некоја песна која е напраена со јасна интенција да заработи пари и текстот не носи никаква порака и само лаење и срања лажни. За некомерцијална песна ја сметам песната шо е реална, носи порака, ги изразува чуствата на изведувачо, без разлика од то дали заработила или не пари.

А, андерграунд ти е уствари поим за алтернативна музика која е скоро никогаш не се емитува медиумски.

Значи ако прајш пари од музиката не те прај комерцијален, се дури текстојте и пораките од песните ти се реални и носат порака шо те отсликува како изведувач.
Ни самиот не би можел подобро да го кажам.
Сепак доаѓаме до заклучок дека има андерграунд и комерцијала.
Ама, пошо темата не е за тоа, фала точкест што ме просветли.
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
KULTURA????......amerikanska nekultura.........:tapp:
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Иначе да рационализираме Хип Хоп е начин на живот составен од 9 елементи:
1. breaking
2. emceeing (иначе MC скратено од Master of Ceremony)
3. graffiti art
4. deejaying
5. beatboxing
6. street fashion
7. street language
8. street knowledge
9. street entrepenurialism - trade and business

Е така колку да си знајте.
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Sindikat напиша:
Иначе да рационализираме Хип Хоп е начин на живот составен од 9 елементи:
1. breaking
2. emceeing (иначе MC скратено од Master of Ceremony)
3. graffiti art
4. deejaying
5. beatboxing
6. street fashion
7. street language
8. street knowledge
9. street entrepenurialism - trade and business

Е така колку да си знајте.
е добро де и кај мене го пишува ова само со друг фонт и на македонски:) и пак ќе кажам значи нема андерграунд веќе, сите снимаат у скапи студија на скапа опрема за журка се договараат за цена, албумите што излегуваат имаат цена над 300 денари браос за тие андерграунд „работамзаљубовнезапари„
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Sindikat напиша:
Разликата помеѓу комерцијална и некомерцијална музика не е во то колку пари ќе му донеси музиката на изведувачо, туку во то од која причина и со каква цел е напраена песната. Пример за комерцијална јас ја сметам некоја песна која е напраена со јасна интенција да заработи пари и текстот не носи никаква порака и само лаење и срања лажни. За некомерцијална песна ја сметам песната шо е реална, носи порака, ги изразува чуствата на изведувачо, без разлика од то дали заработила или не пари.

А, андерграунд ти е уствари поим за алтернативна музика која е скоро никогаш не се емитува медиумски.

Значи ако прајш пари од музиката не те прај комерцијален, се дури текстојте и пораките од песните ти се реални и носат порака шо те отсликува како изведувач.
Ај и ја да те цитирам :)

Генерална вистина за било кој правец во музиката. Многу убаво го кажа
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
точкест напиша:
е добро де и кај мене го пишува ова само со друг фонт и на македонски:) и пак ќе кажам значи нема андерграунд веќе, сите снимаат у скапи студија на скапа опрема за журка се договараат за цена, албумите што излегуваат имаат цена над 300 денари браос за тие андерграунд „работамзаљубовнезапари„
Абе муабето беше да се разбериме, оти ако го преведев некој работи немаше да имат смисла ;)
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
209
Поени од реакции
1
Sindikat напиша:
Иначе да рационализираме Хип Хоп е начин на живот составен од 9 елементи:
1. breaking
2. emceeing (иначе MC скратено од Master of Ceremony)
3. graffiti art
4. deejaying
5. beatboxing
6. street fashion
7. street language
8. street knowledge
9. street entrepenurialism - trade and business

Е така колку да си знајте.
tocno e ova,ama vo makedonija pa i na balkanot ima malku raperi so ziveat hip hop zivot.pa i ja :toe:
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
^The Game^ напиша:
tocno e ova,ama vo makedonija pa i na balkanot ima malku raperi so ziveat hip hop zivot.pa i ja :toe:
a ti i site drugi koi shto broite 9, greshite...

Beatboxing
MCing
Dj-ing
Graffiti

ovie se edinstvenite elementi na hip hop kulturata

drugite 5 se drugi elementi koi shto KRS One e prviot koi gi izbrojal kako novi elementi vo hip hop kulturata poradi toa shto kulturata kako takva se razvila vo multimiljardna industrija.
 

DBG

Член од
26 март 2007
Мислења
212
Поени од реакции
6
^The Game^ напиша:
tocno e ova,ama vo makedonija pa i na balkanot ima malku raperi so ziveat hip hop zivot.pa i ja :toe:
epa bratce Hip Hop Is Dead ushte od 2001 pa sea ti vidi...
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
rymz напиша:
a ti i site drugi koi shto broite 9, greshite...

Beatboxing
MCing
Dj-ing
Graffiti

ovie se edinstvenite elementi na hip hop kulturata

drugite 5 se drugi elementi koi shto KRS One e prviot koi gi izbrojal kako novi elementi vo hip hop kulturata poradi toa shto kulturata kako takva se razvila vo multimiljardna industrija.
Јас КРС-Оне го сметам за далеку порелевантен извор во врска со хип хоп од тебе и ако тој набројува 9 елементи тогаш значи дека се 9. Збораме за хип хопот денес, каков бил и од шо се развил за да биди ова шо е денес е друга работа.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
abe ti smetaj kogo sakash za shto sakash :) jas vistinata ti ja kazuvam, ti bidi inaet i teraj si po svoeto slobodno ne sum tuka da te razubedam
 

Kajgana Shop

На врв Bottom