За сите почетници

  • Креатор на темата FLiX
  • Време на започнување
Член од
7 мај 2010
Мислења
40
Поени од реакции
0
Што мислите за Nikon coolpix l20 како за почетен дигитален за фотографија:)

ve molam odgovorete mi treba za brzo vreme...
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.648
Поени од реакции
744
Дечки ми треба совет.
Со фотографија се занимавам бааги години, се разбира аматерска, не сум навлегувал многу во детали за композиции, сето тоа сум го правел интуитивно и најчесто со мобилен телефон :)

Се решив да си купам профи/полупрофи фотоапарат. Имам некои дилеми па ајде да ги кажам.

1) Дали и колку е паметно да се купува фотоапарат на старо?
2) Кој апарат е добар за 200-300е (се разбира на старо)? Налетав на многу апарати на нет од Никон и Канон, Олимпус помалку ама сепак сум речиси лаик.
3) Дали во МКД може да се заработи само со сток фотографии и има други начини?


Еве некои слики направени со обичен Нокиа :)
4290_104978692149_524172149_2696909_1880386_n.jpg Waiting___any_minute_now____by_CarpathianLord.jpg Heaven_by_CarpathianLord.jpg Empty_street_by_CarpathianLord.jpg
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.551
Дечки ми треба совет.
Со фотографија се занимавам бааги години, се разбира аматерска, не сум навлегувал многу во детали за композиции, сето тоа сум го правел интуитивно и најчесто со мобилен телефон :)

Се решив да си купам профи/полупрофи фотоапарат. Имам некои дилеми па ајде да ги кажам.

1) Дали и колку е паметно да се купува фотоапарат на старо?
2) Кој апарат е добар за 200-300е (се разбира на старо)? Налетав на многу апарати на нет од Никон и Канон, Олимпус помалку ама сепак сум речиси лаик.
3) Дали во МКД може да се заработи само со сток фотографии и има други начини?


Еве некои слики направени со обичен Нокиа :)
Прегледај го приврзокот 28529Прегледај го приврзокот 28531Прегледај го приврзокот 28532Прегледај го приврзокот 28533
На старо незнам ич како одат цените, ама за тие пари можиш да најдиш нешто почетничко , плус за сток неможиш туку така да почнш ти требаат барем два блица софт бокс, чадори, и други глупости плус има премногу конкуренција и тешко е да се заработи , треба секој ден да сликаш и тешко е да успееш да правиш добра пара од тоа.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.648
Поени од реакции
744
Не реков за добра пара. Прво не ми е за пари правење, туку за исполнување :) парите се јаготката на тортата :)
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.545
Поени од реакции
995
Дечки ми треба совет.
Со фотографија се занимавам бааги години, се разбира аматерска, не сум навлегувал многу во детали за композиции, сето тоа сум го правел интуитивно и најчесто со мобилен телефон :)

Се решив да си купам профи/полупрофи фотоапарат. Имам некои дилеми па ајде да ги кажам.

1) Дали и колку е паметно да се купува фотоапарат на старо?
2) Кој апарат е добар за 200-300е (се разбира на старо)? Налетав на многу апарати на нет од Никон и Канон, Олимпус помалку ама сепак сум речиси лаик.
3) Дали во МКД може да се заработи само со сток фотографии и има други начини?


Еве некои слики направени со обичен Нокиа :)
Прегледај го приврзокот 28529Прегледај го приврзокот 28531Прегледај го приврзокот 28532Прегледај го приврзокот 28533
Јас сите апарати кои сум ги имал сум ги купил на старо. Купувањето апарат на старо е исто како да купуваш кола на старо - можеш да направиш грешка, но можеш да направиш и многу добар избор и за солидна цена да купиш многу добар апарат, наместо некоја играчка од апарат на ново.

Конкретно за кој модел на апарат и дали Никон или Канон... според мене за кој и да е модел на D-SLR да се одлучиш нема да згрешиш. Апаратот е апарат, фотографот е фотограф. А нема ни да ти биде ни прв ни последен апарат.

За заработката... сток фотографијата е убав начин за почеток на твоето хоби да му дадеш и вредност. Дали ќе заработуваш добро зависи исклучиво од тебе и твоите фотографии. Што повеќе фотографираш и што повеќе твоите фотографии се употребливи, толку поголема е шансата за заработка. Имам пишувано за ова и мои лични искуства на темите за сток фотографија.


На старо незнам ич како одат цените, ама за тие пари можиш да најдиш нешто почетничко , плус за сток неможиш туку така да почнш ти требаат барем два блица софт бокс, чадори, и други глупости плус има премногу конкуренција и тешко е да се заработи , треба секој ден да сликаш и тешко е да успееш да правиш добра пара од тоа.
Нема врска, не го лажи. За сток ти е потребен само солиден (не којзнае каков D-SLR) и да ти работи мозокот да направиш фотографија која има комерцијална вредност. Ако имаш креативност еднаква на нула, никакви блицови и чадори нема да ти ја продатат фотографијата.

Моите сток фотографии се продадени стотици пати, а ниту една не е сликана со чадор или во бокс. Повеќето се направени на дневно светло, друг дел од нив со обичен блиц и тоа со кит објектив.

И да, за 200-300 евра се наоѓа сосема солиден половен D-SLR со кој може да се прават екстра добри сток фотографии.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.551
Јас сите апарати кои сум ги имал сум ги купил на старо. Купувањето апарат на старо е исто како да купуваш кола на старо - можеш да направиш грешка, но можеш да направиш и многу добар избор и за солидна цена да купиш многу добар апарат, наместо некоја играчка од апарат на ново.

Конкретно за кој модел на апарат и дали Никон или Канон... според мене за кој и да е модел на D-SLR да се одлучиш нема да згрешиш. Апаратот е апарат, фотографот е фотограф. А нема ни да ти биде ни прв ни последен апарат.

За заработката... сток фотографијата е убав начин за почеток на твоето хоби да му дадеш и вредност. Дали ќе заработуваш добро зависи исклучиво од тебе и твоите фотографии. Што повеќе фотографираш и што повеќе твоите фотографии се употребливи, толку поголема е шансата за заработка. Имам пишувано за ова и мои лични искуства на темите за сток фотографија.Нема врска, не го лажи. За сток ти е потребен само солиден (не којзнае каков D-SLR) и да ти работи мозокот да направиш фотографија која има комерцијална вредност. Ако имаш креативност еднаква на нула, никакви блицови и чадори нема да ти ја продатат фотографијата.

Моите сток фотографии се продадени стотици пати, а ниту една не е сликана со чадор или во бокс. Повеќето се направени на дневно светло, друг дел од нив со обичен блиц и тоа со кит објектив.

И да, за 200-300 евра се наоѓа сосема солиден половен D-SLR со кој може да се прават екстра добри сток фотографии.

Штом ти така велиш така е , јас кажав што ми кажале некои други , јас не се занимавам со сток само прекажвав. И јас барем научив сега како е и што е .
 

bonbon4e

100% крејзи :P
Член од
4 септември 2010
Мислења
226
Поени од реакции
17
колку пари е тој квалитетниот апарат незнам канон ли како се вика? , ама убаво да слика, ме разбравте :unsure:
Тој бее.. на врвот на јазикот ми е :D
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.551
колку пари е тој квалитетниот апарат незнам канон ли како се вика? , ама убаво да слика, ме разбравте :unsure:
Тој бее.. на врвот на јазикот ми е :D
Kanon, Nikon :) ама за тебе како почетник сите убо ќе ти сликат оти претпоставувам ќе ти е за да се сликаш со другарките по дискотеки.
 

bonbon4e

100% крејзи :P
Член од
4 септември 2010
Мислења
226
Поени од реакции
17
Kanon, Nikon :) ама за тебе како почетник сите убо ќе ти сликат оти претпоставувам ќе ти е за да се сликаш со другарките по дискотеки.
Знаеш колку пари е таков ? :D
 
П

Пепси_

Гостин
Почетник сум у права смисла на зборот значи земав апарат Sony и ми е воопшто прв апарат.
Е сега како за почеток ме интересира ISO на колку требе да биде наместено и што е тоа всушност која функција ја има. Значи кај мене има auto ISO,ISO 100,200,400,800....3200.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.440
Поени од реакции
4.860
ISO е за осетливоста на сензорот (порано филмот) на светлина. Пониски вредности се користат за светли денови, додека повисоко ИСО се користи кога има малку светлина. Недостаток на високо ИСО е што се појавува „зрно“ или „шум“ на фотографијата.

Кога денот е убав фотографирај со ИСО 100. Додека за други услови експериментирај сам.
 
T

theTinule

Гостин
Aj nekoj da mi pojasni shto mu e na chudovo moe? -.-
Pred nekolku dena pochna da se poremetuva, koga sum na soncheva svetlina, namesto sonchevata svetlina, svetlinata e violetova. =.=
Obichno malo idiot aparatche imam, Samsung NV20.
Slikite izgledaat vaka. -.-
Shto mu e? -.-
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Процесорот на сензорот е најверојатно заебан, што значи дека освен сервис нема друго чаре.
 
Член од
27 септември 2009
Мислења
2.120
Поени од реакции
940
Што мислите за Nikon coolpix l20 како за почетен дигитален за фотографија:)

ve molam odgovorete mi treba za brzo vreme...
Би ти го препорачал Sony DSC w530 со Carl Ziess оптика е или пак Panasonic со Leica има добри модели кога си веќе за ,, џебен апарат " ... не ги преферирај многу Canon и Nikon иако се најпопуларни, аматерските апарати и се слаби во глобала ....
 
На врв Bottom