За решението за името ќе одлучуваат граѓаните на референдум

За решението за името ќе одлучуваат граѓаните на референдум


  • Вкупно гласачи
    115
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.731
ти си барем стар за тролање. Едно време во 90тите некој беше за до Солун, Солунско поле. Ами сега...

http://www.plusinfo.mk/vest/26084/transkripti-2-znaci-slozeno-ime-poslozeno-zdravje-kje-moze-nekako-da-go-prodade-kaj-svoite-doma
Во заграда ВАРДАР?
Или да, или во заграда Вардар, да. Кога би бирал помеѓу Вардар Рипаблик оф Маседониа и Апер Рипаблик оф Маседониа како едно име, без загради и без ништо друго, или Индипенден Р.М во заграда Вардар или во заграда Горна, јас би ја одбрал ова опција со заградата. Затоа што заградата, сакале тие или не сакале, со тек на време ќе си отпадне и ке си остане Индипендент Р.М.
...
Значи, ако јас имам два избори: едната да биде Горна Република Македонија или на англиски Апер Репаблик оф Маседониа, и втората да биде Индипендент Рипаблик од Маседониа во заграда Апер, јас како Македонец, гледано вака долгорочно би одел на втората.
Тогаш значи тоа па првата опција – со заградата.
...
мислам дека и ти неси како младите од од шаренозелените, да наседнуваш на се и сешто...какви пазарења а и со кого и зошто ?? Па прва сериозна средба е ова сега.што беше а и пак не се преговараше за името... какво име какви глупости, Грција до скоро, а и се уште размислува за распад на РМ...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
мислам дека и ти неси како младите од од шаренозелените, да наседнуваш на се и сешто...какви пазарења а и со кого и зошто ?? Па прва сериозна средба е ова сега.што беше а и пак не се преговараше за името... какво име какви глупости, Грција до скоро, а и се уште размислува за распад на РМ...
трол, се договараат предлози за името на Македонија. Од лепени, крпени, сечени аудиоснимки. Ај сега кажи како беше Хрватска.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.731
so kogo se dogovaraat ? Pa opozicijata 10 godini lae i kritikuva zošto ne se najde zaednički kompromis... pred nekolku meseci lično zajko javno izjavi deka proveril kaj grčkite prijateli i deka nemalo nikakvo pregovaranje, a koe toj bi go ocenil kako pozitivno ....
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
:facepalm: Го слуша како зборат какви предлози да понудат-Горна Македонија Вардар, Скопје и око не му трепнува.
До пред неколку години немаше да ми се верува дека ќе има вакви ликови, Македонци кои ќе го оправдаат ова. Многу патриотски.

Во 2010, СМК
СМК е против референдум а промена на името
Државното име Македонија не е право ниту на премиерот, ниту на парламентарната опозиција, ниту на партиите на Албанците во Македонија. Државното име Македонија е затворено со референдумот од 8 септември 1991 година кога македонскиот народ и граѓаните во апсолутно мнозинство одлучија „за самостојна и суверена држава македонија“ без додавки и придавки. Одлуката на референдумот е задолжителна! Нов референдум нема да биде референдум за одбрана на државното име Македонија туку референдум за негова трајна промена. Промената на државното име Македонија по автоматизам значи трајна промена на името на македонскиот народ и јазик, затоа што името на државата е идентитетот на нацијата! И затоа Светскиот Македонски Конгрес апелира до Владата на итен и безусловен прекин на разговорите за државното име Македонија и продолжување на членството во Обединетите Нации и сите меѓународни организации под државното име Македонија! Единствениот компромис како израз на добра волја во односите со Атина го утврди првиот повеќепартиски ...
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2013
Мислења
825
Поени од реакции
601
По стоти пат, аха, еве, гледам, името е сменето.

За разлика од едно друго име што привремено ни го натурија и што траеше само три месеци. Сега нема ни трага ни глас од него. Еве, го заборавив и кое беше. :свиркам:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
само три месеци.
за 2 месеци. Ќе те потсетам- тандемот Кљусев Глигоров и цело собрание, позиција и опозиција. Може да се потсетиме и кои беа министри. Се спремавме за војна/војни, бегалци и договор Мицотакис Милошевиќ. Македонија беше со статус нула. Дел бевме распоредени кон Стенковец Визбегово, кон косовска граница. Мои пријатели, падобранска единица, едниот во Ниш, другиот до Хрватска и му ја плакаа мајката. Не е грев вие како млади да немате поим тогаш што се случуваше. Размислете дали има некој од експонираните политичари кој не бил против "додавка, географска одредница или име на река или град". Како што за Заев и Тито Петковски било прифатливо, така било прифатливо и за Груевски и Милошевски. Роднини да ви беа, немаше толку да ги браните и да ја правдате секој нивна глупост. Ова не е тема политички поени или решение за избори туку предлог кој Македонска власт размислува да го стави како референдумско прашање. Самото размислување, сомнеж во името е нонсенс.
 
Последно уредено:
S

silmarillion

Гостин
Кога ќе го видам податокот за прогресивно намалување на бројот на првооделенци во државава, не дали ќе имало референдум, туку општо прашањето за името станува глупо непотребно и скроз небитно исто како и крајниот исход.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
825
Поени од реакции
601
за 2 месеци. Ќе те потсетам- тандемот Кљусев Глигоров и цело собрание, позиција и опозиција. Може да се потсетиме и кои беа министри. Се спремавме за војна/војни, бегалци и договор Мицотакис Милошевиќ. Македонија беше со статус нула. Дел бевме распоредени кон Стенковец Визбегово, кон косовска граница. Мои пријатели, падобранска единица, едниот во Ниш, другиот до Хрватска и му ја плакаа мајката. Не е грев вие како млади да немате поим тогаш што се случуваше. Размислете дали има некој од експонираните политичари кој не бил против "додавка, географска одредница или име на река или град". Како што за Заев и Тито Петковски било прифатливо, така било прифатливо и за Груевски и Милошевски. Роднини да ви беа, немаше толку да ги браните и да ја правдате секој нивна глупост. Ова не е тема политички поени или решение за избори туку предлог кој Македонска власт размислува да го стави како референдумско прашање. Самото размислување, сомнеж во името е нонсенс.
Па ти прв почна да ги напаѓаш за приватни разговори како веќе да го продале името. Не само ова, отековте две години.

Груевски тогаш не беше во ВМРО, а Милошовски бил во гимназија. Може Љубчо да го прозиваш, подоцна видовме дека игра на иста страна со Сранко, па зошто да не и тогаш? А и нема врска, УДБА ршум правеше во тоа ВМРО.

И не сум толку млад, но муабетот не е за мене.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Па ти прв почна да ги напаѓаш за приватни разговори како веќе да го продале името. .
приватни разговори на функционери со поими Вардарска, Скопје, Горна...башка тебе не те напаѓам туку тие што го зборат тоа. Што се најде навреден, не знам.
а Милошовски бил во гимназија. .
Точно, додека некој бил во гимназија или во градинка, друг лежел во ровови и му ја бранел земјата, ја осамостоил. Снимките ги слушнавме, доволно. Ако некој предлага или договара тет а тет или телефонски или на друг начин промена на име или предлага референдум, за мене е исто. Трето нема.
Еве интервју во декември 2015
http://kapital.mk/the-guardian-gruevski-otvoren-za-promena-na-imeto/
и овде
https://www.theguardian.com/world/2015/dec/16/macedonia-open-to-changing-its-name-to-end-24-year-dispute-with-greece
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2013
Мислења
825
Поени од реакции
601
Од толкав текст само ова се наводно зборови на Груевски:

Now the Macedonian prime minister, Nikola Gruevski, says he is willing to reopen dialogue on the issue with Greece – providing that any potential name-change is put to a plebiscite in Macedonia. “We are ready to discuss, to open dialogue with them, and to find some solution,” Gruevski said in an interview with the Guardian.
Се` друго е конструкција на новинарот. Не гледам ништо лошо во тие зборови, не кажува „сигурно ќе го менуваме името“.

Но ова е старо, имаше дискусија за ова.
 
S

silmarillion

Гостин
И да дојде СДС и да го смени името ништо нема да напраите. Исто како УЧК споменикот што не го пипнавте.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Самата помисла за референдум, самиот сомнеж за промена на име е доволен знак. Референдум дали да си го смениме името :confused: лудило.

Пред Букурешт прифативме „Република Македонија (Скопје)“ на референдум
Скопје, 27 февруари

http://www.novinite.com/articles/125729/Macedonia Considers Becoming 'Republic of Macedonia (Skopje)'
Minister Antonio Milososki has declared that Macedonia could agree to one of the proposals for renaming the country suggested by special UN envoy Matthew Nimetz – namely, "Republic of Macedonia (Skopje)."
The Foreign Minister of Macedonia, however, has underscored that the new name could be adopted only after a general referendum.

133 држави до 2011 ја признаваат Македонија како Македонија, 50 години туѓинци не ни помислија за референдум за името, е сега ние самите...
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2013
Мислења
825
Поени од реакции
601
Да преформулирам: Еве, баш се враќам од референдумот. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom