За решението за името ќе одлучуваат граѓаните на референдум

За решението за името ќе одлучуваат граѓаните на референдум


  • Вкупно гласачи
    115
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.088
Референдум не може да помине ако ВМРО, СДСМ или браќата бојкотира, .
кој им го дал правото на некои ојле дојле кои немаат никакви заслуги во нејзиното формирање и борба да се сочува како држава да менуваат име на таа држава? Секое прашање за референдум за менување на име на држава е излишно. Ние имавме референдум за независност во 1991. Станавме Република Македонија.
И то шо велиш ама сепак сакам да има референдум а и треба да има.
Ти имаш нешто против референдумско изјаснување на граѓаните со право на глас како најдиректен облик на демократија.
Јас реков што мислам. И зошто тоа го мислам. Ти не кажа зошто би имало референдум освен што повторуваш некојси поим демократија. Значи батали ги тие непотребни фрази.
Прашувам конкретно, што ќе решиш со референдум за име на државата Македонија. Во случајов
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.163
Што конкретно ќе решиш со референдум за име на држава.
Па како за почеток дали сме за промена на моменталното уставно што ни е за подома и конечно на заменување на привремената референца што ни е за понадвор. Ако има веќе готов предлог ок, но битно прво дали воопшто сме за промена на нашето уставно име. Тоа би била добра основа за што понатаму.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.066
Поени од реакции
3.212
И то шо велиш ама сепак сакам да има референдум а и треба да има.
Ти имаш нешто против референдумско изјаснување на граѓаните со право на глас како најдиректен облик на демократија.[DOUBLEPOST=1510866506][/DOUBLEPOST]
Тома не се расфрлај со бројки и анализи, видовме како помина прошлиот пат со твоите анализи и предвидувања.
Овие анализи не се за кој колку гласа ќе има, туку излезноста, кога беше референдумот 2004 и оноа некој прашања не заслужуваат одговор на гласањето не излегоа 700к на гласање,
реално е сега и при огромен притисок за излегување да не излезат и оние што гласале за СДСМ, не се сите вработени во администрација па да се добие таа огромна бројка, може да помине референдум само ако се полнат кутиите, знаеш за излезноста во Шутка од 102%.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.787
Поени од реакции
29.225
,,,,referendum ko referenfum,,,,isto ke pomine ko onoj shto trebashe da se odrzhi za decentralizacijata,,,ili ko poslednive parlamentarni izbori,ke padnat partiski dogovori,sledstveno upatstvo do chlenstvoto koe ke glasa ko shto glasashe i za parlamentarnite i za lokalnite,,,,
,,,i ko po obichaj narod makedonchinja ko so tukurechi 90% od tukashnive mislenja samite ke si go smenite imeto,
,,,,shto znae dete shto se trista kila zima i nosi,,,,taka i za imeto,,,golema rabota za edno ime go menuvame odime na zapad med i mleko tamu,,,
,,,mozhe ushte od sega da slavite i si chestitate medjusebe oti rabotata e predaleku otidena,,,vratka nanazad nema,,,
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.163
Овие анализи не се за кој колку гласа ќе има, туку излезноста, кога беше референдумот 2004 и оноа некој прашања не заслужуваат одговор на гласањето не излегоа 700к на гласање,
реално е сега и при огромен притисок за излегување да не излезат и оние што гласале за СДСМ, не се сите вработени во администрација па да се добие таа огромна бројка, може да помине референдум само ако се полнат кутиите, знаеш за излезноста во Шутка од 102%.
Тома незнам јас ништо, онака на тепка лупам и ете случајно и годам.Да не речам во серија влегов ;)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.088
Па како за почеток дали сме за промена на моменталното уставно што ни е за подома и конечно на заменување на привремената референца што ни е за понадвор. .
и што ќе реши тоа ако резултатот е 90% не сме за промена на уставното име? Сосем непотребно.
,,,,referendum ko referenfum,,,,,
не знам дали ги наѕирате последиците од самото прашање за одржување ваков референдум. Самонегирање, сомнеж во своето постоење. Денес за името, утре за јазикот, задутре за идентитетот како Македонец. Не сте ваљда сериозни со референдумов.
 
Последно уредено:
Член од
15 мај 2016
Мислења
142
Поени од реакции
60
Глупости какви референдуми. Ако новата власт решила да го менува името, нека го смени и готово.
Таа ако сака да биде и вака и така ќе намести.
Па подобро е без референдум, барем пари нема да се трошат
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.163
и што ќе реши тоа ако резултатот е 90% не сме за промена на уставното име? Ќе кажат грциве, ај ако сте, решиле така на референдум, ќе ве примиме под уставно име, нели?
Еднаш да ги видиме резултатите па после ке му ја мислиме за тоа што ке речат Грците. Мислењето на нашите граѓани за името на нашата република е побитно од мислењето на Грците. А и некако оптимистички ми делуваш со тоа 90%.[DOUBLEPOST=1510871178][/DOUBLEPOST]Некако на фб многу често почна да ми излегува
Централна Балканска Република :cautious:
 
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.137
Поени од реакции
5.481
@мкд владе

a zosto da ne pravime referendum so prasanje "smee da ima vo makedonija vtor oficijalen jazik pokraj makedonskiot"? nesto vo toj pravec napravija baltiskite drzavi, prasaa na referendum dali da se priznae ruskiot kako vtor oficijalen jazik (imaat okolu 30% rusi vo drzavata) i normalno mnozinstvoto kaza "ne" i ruskiot ne e vtor oficijalen jazik. zosto tie smeat na tolku demokratski nacin da odlucat za vtor oficijalen jazik, a nie ne?

IMHO eden makedonec mora da e retardiran za da misli deka referendum vo nasata situacija e nesto dobro i nesto demokratsko. mnogu jasno e deka referendum samo dozvoluvaat koga se sigurni deka rezultatot na niv ke im odgovara. nema nikogas da dozvolat referendum za imeto ako ne znaat odnapred deka ke dobijat dovolno glasovi za da go smenat imeto. ili ke go namestat ili ke izvrsat dovolno golem pritisok za da gi nateraat ljugeto da glasaat za novo ime, verojatno i ednoto i drugoto naednas

tuka referendumot i poveke nema vrska so demokratija. prav referendum e koga ke dozvolis da glasas bez zakani, a ne da ima referendum vo smisla "si za ili protiv, ama da znaes deka ako si protiv ke ti ja e*bam majkata". toa ti e slicno ko nekoj da ti stavi pistol na glava i da te prasa dali ke mu gi dades parite i posle ke slusnes "abe go prasav dali saka da mi gi dade parite i mi gi dade, ne znam kade zgresiv, toa bese negova odluka".

zaradi toa i referendum vo makedonija ne e demokratski cin, ne sakaat da ne prasaat dali sakame da bideme republika makedonija ili republika xy, ke ne prasaat so zakana deka drzavata ke propadne ako ne go smenime imeto. toa nema da bide referendum, toa ke bide ucenuvanje.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.247
Поени од реакции
27.610
не е толку битен референдум за името на република фиром колку што е битен референдумот за каталонија.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.137
Поени од реакции
5.481
не е толку битен референдум за името на република фиром колку што е битен референдумот за каталонија.
takov referendum i toa kako bi bil biten za EU i za NATO (bez da kazam sto e pobitno). ne sakaat vo evropa da ima "crni damki", drzavi na koi nekogas mozda ke im tekne pre da sorabotuvaat so druga strana. EU i NATO imaat tocno dve opcii za da ja vnesat makedonija vo EU i NATO: da ja ubedat grcija da ja priznae republika makedonija kako republika makedonija ili da ja ubedat makedonija da se otkaze od imeto. vtorata opcija mozat da ja ostvarat, prvata ne, taka sto veke 20 godini nanazad se znae koja opcija ja ima nivnata podrska. ustvari se e ednostavno, na tie koi mislat logicno i znaat kako funcionira politika toa im bilo jasno uste pred 20 godini (sekako ako togas veke bile vozrasni). nisto sto sega se slucuva ne e cudno, se e skros logicno. toa naravno ne mora da znaci deka e i fer (cesto ne e fer, ne samo za makedoncite).
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.247
Поени од реакции
27.610
takov referendum i toa kako bi bil biten za EU i za NATO (bez da kazam sto e pobitno). ne sakaat vo evropa da ima "crni damki", drzavi na koi nekogas mozda ke im tekne pre da sorabotuvaat so druga strana. EU i NATO imaat tocno dve opcii za da ja vnesat makedonija vo EU i NATO: da ja ubedat grcija da ja priznae republika makedonija kako republika makedonija ili da ja ubedat makedonija da se otkaze od imeto. vtorata opcija mozat da ja ostvarat, prvata ne, taka sto veke 20 godini nanazad se znae koja opcija ja ima nivnata podrska. ustvari se e ednostavno, na tie koi mislat logicno i znaat kako funcionira politika toa im bilo jasno uste pred 20 godini (sekako ako togas veke bile vozrasni). nisto sto sega se slucuva ne e cudno, se e skros logicno. toa naravno ne mora da znaci deka e i fer (cesto ne e fer, ne samo za makedoncite).
не мислев за ЕУ и НАТО, туку за фиромските граѓани.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.834
Posle sve sto gledame I slusame vo izminatiov period od strana na okupatorskava vlast vo MKD I nivnite istureni kurtoni na forumov, ne veruvam ni vo referendum nitu vo bilo kakvo demokratsko resenie, voopsto ne se somnevam vo promena na ime I sve sto e povrzano so toa, ke ne prodadat za site pari ko partali, normalno tuka potpomognati od nasite "prijateli" od NATO I EU.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.816
Posle sve sto gledame I slusame vo izminatiov period od strana na okupatorskava vlast vo MKD I nivnite istureni kurtoni na forumov, ne veruvam ni vo referendum nitu vo bilo kakvo demokratsko resenie, voopsto ne se somnevam vo promena na ime I sve sto e povrzano so toa, ke ne prodadat za site pari ko partali, normalno tuka potpomognati od nasite "prijateli" od NATO I EU.
А емигрантите?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom