За пуштање „бомби“ 4 години затвор

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од RedStarFan, 7 октомври 2015.

 1. RedStarFan

  RedStarFan

  Член од:
  12 декември 2010
  Мислења:
  4.343
  Допаѓања:
  3.749
  Колку и да звучи лудо, крајно фашистички и диктаторски, пратениците во Собранието на оваа држава, поднесоа прелог-закон со кој се забранува пуштање на снимени или транскрибирани разговори. Секако, предлог законот што го поднесе ДУИ а го поддржа ДПМНЕ е неуставен (ако некому не му е јасно зошто нека престане да ја чита темава). Предвидената казна за вакво дело, се предвидува да биде 4 години затвор. Да, затвор.

  Неколку правни експерти се огласија на темава и тоа:

  „Ова претставува напад врз медиумите и закана за оние што ги поседуваат снимките“, вели Маргарита Цаца Николовска, поранешна судијка од Европскиот суд за човекови права во Стразбур.

  „Предлог – законот е толку глупав, што мојата правна логика не ми дозволува да го коментирам“, вели за БИРН адвокатот Александар Тортевски.

  Ова, инаку значи дека бомбите ќе треба да ги тргнат сите оние што ги постирале на фејсбук или твитер, а медиумите што ги пуштале мораат да ги избришат, иначе ќорка другови. Очигледно, Уставот многу-многу не е важен во оваа држава.

  Како правниците се чувствуваат по ова прашање? :) Би ставил линк од веста, но медиумите не се многу гласни на темава. Ако некој најде нека стави.
   
  На ultras1988 и Grmys им се допаѓа ова.
 2. Peja989

  Peja989 Супер модератор

  Член од:
  22 јули 2010
  Мислења:
  28.683
  Допаѓања:
  70.188
  Под клуч додека не се одобри политика!
   
  На kano му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Нuкола

  Нuкола 15 години стаж

  Член од:
  24 мај 2005
  Мислења:
  4.704
  Допаѓања:
  11.811
  Темата е отворена (се додека дискусијата е во контекст на правото и законите)
   
  На Acid и RedStarFan им се допаѓа ова.
 4. Благоев

  Благоев The Spartan General

  Член од:
  8 јануари 2014
  Мислења:
  1.338
  Допаѓања:
  2.083
  Прашање: Дали законот ќе важи и за текстовите пишувани тука, фејсбук, твитер, или кое и да е интернет пространство? Или тоа ќе е сива зона? Затоа што и социјалните мрежи, форумите, и слични други, на некој начин се носачи на информации. :unsure::unsure:
   
 5. smihajlo

  smihajlo Superposition, Relentless

  Член од:
  11 август 2010
  Мислења:
  3.051
  Допаѓања:
  3.432
  Која би била поентата за ваков закон? Не сум правник, но дали сериозно мислат овие дека способни се вакво нешто да спроведат?

  Покрај тоа што е неуставен и глуп законот дали мислат дека се првите што пробале да го цензурираат интернетот?

  Ако не им успеа на Америве со ПИПА и СОПА не знам како планираат они да успеат во тоа.
  Освен тоа имаше некоја приказна за човек што сакал да се избрише некоја приказна од Гугл и од секаде за него па испаднало спротивен ефект.

  Така и овие ако пробаат вакво нешто само контра ефект ќе се деси.

  П.С Снимките се веќе видени/слушнати така да не гледам која би била поентата тек сега да се забранат.
   
 6. Dexter26

  Dexter26

  Член од:
  24 април 2008
  Мислења:
  8.038
  Допаѓања:
  6.978
  Има една доста нејасна работа во целата ситуација со ваквиот закон.

  Дури и да се донесе ваквиот закон, сепак не би требало да претставува пречка за објавување на останатите таканаречени "бомби", бидејќи нели тие беа сечени, лепени и монтирани лаги.

  Едно е објавување на материјали од незаконско прислушување, но пвеводбениците во своја одбрана таканаречените "бомби" ги нарекуваат сечени, лепени и монтирани лаги.

  Што се сменило во меѓувреме ?

  Дали таканаречените "бомби" сега одеднаш станаа веродостојни материјали, од кои треба да произлегуваат кривични истраги и апсења на корумпирани државни и јавни функционери или ова е чисто заштита од објавување на материјали од незаконско прислушување во иднина ?

  Како и да е, дури и да стане реалност ваквиот закон, а воопшто не се сомневам дека за помалку од 24 часа од сега ќе стане реалност, сепак тој закон ќе важи само на територијата на Република Македонија, но нема да важи надвор од територијата на Република Македонија.

  А со оглед на фактот дека добар дел од македонските Интернет портали се регистрирани во странство на странски Интернет домејни, истите тие Интернет портали слободно ќе можат да продолжат да објавуваат нови таканаречени "бомби".

  Еве на пример, Зоран Божиновски на Фејсбук објави дека неговиот Интернет портал Буревесник е регистриран надвор од Македонија, а бидејќи и самиот Божиновски е надвор од Македонија, ќе продолжи да објавува секакви податоци за криминалните активности на македонски државни и јавни функционери, бидејќи за неговиот Интернет портал и за него лично, законот не важи надвор од територијата на Република Македонија.

  Како и да е, доколку навистина Зајко седнал на преговарачка маса за да преговара за закон со кој останатите необјавени таканаречени "бомби" нема да бидат објавени и достапни за македонската јавност, тоа повеќе од доволно говори колку Зајко навистина сака Вистината за Македонија да излезе на виделина.

  Но доколку сакаат да спасат и најмалку образ колку што можат, Зајко и неговите соработници и истомисленици ќе ги искористат овие малку часови што им се останати на располагање додека законот сеуште не станал реалност, за да ги објават сите останати необјавени таканаречени "бомби" за Вистината за Македонија да биде достапна за целата македонска јавност.
   
  Последно уредено: 7 октомври 2015
  На The_Red1, Ashburton Grove, VOLK2234 и уште 7 други им се допаѓа ова.
 7. RedStarFan

  RedStarFan

  Член од:
  12 декември 2010
  Мислења:
  4.343
  Допаѓања:
  3.749
  Да, важи и за социјалните мрежи. Впрочем тие и се најопасни и најтешко се контролира цензурата.

  Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
   
 8. zlaki

  zlaki Гостин

  забранетото 'овошје' секогаш е послатко..или вистината е како шило,врти врти и ОП ќе излезе.Во турција го блокираа фејсбукот,за северна кореја и да не зборуваме како е таму..Но во Македонија каде се спремаме за влез во ЕУ и се декларираме како демократска земја ваков чин од учк и дпмне за да се забранат бомбите на зеав односно Вистината за Македонија е показател на крајно диктаторски режим и да ми простите на пишаниот збор КРИЕЊЕ од КРИМИНАЛНО БОГАТЕЊЕ од грбот на македонскиот народ,местенки,рекетирање и курварлук со невиден разврат задскриен зад лажни бројки од економски раст и силен патриотизам.
  Народен суд што побргу да ги реши овие антимакедонци и сета штета настаната од нив да се наплати во затвор и одземање на сиот имот.
  Зар до толку не ставија во ненормални да не можеме да расудуваме што е криминал а што правда ,закон и држава.
   
  На Ashburton Grove, Grmys и RedStarFan им се допаѓа ова.
 9. Благоев

  Благоев The Spartan General

  Член од:
  8 јануари 2014
  Мислења:
  1.338
  Допаѓања:
  2.083
  Го ебавме ежот. :(
   
 10. Inglourious Basterd

  Inglourious Basterd

  Член од:
  24 март 2010
  Мислења:
  10.821
  Допаѓања:
  13.124
  Спорните членови за ретроградно важење ќе се сменат амандмански или после преработка и законот ќе биде изгласан. Само мислам дека немаше потреба од нов закон, многу поелегантно решение ќе беше измени и дополнувања на кривичниот законик.
   
  Последно уредено: 7 октомври 2015
 11. LordDragonII

  LordDragonII Dr.Strangelove

  Член од:
  15 август 2008
  Мислења:
  10.677
  Допаѓања:
  5.270
  Незнам зошто воопшто ќе се носи закон за сечени, лепени, монтирани снимки.
   
  Biomage, Acid, VOLK2234 и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. SuBZerO

  SuBZerO Бигус Дикус

  Член од:
  26 јануари 2007
  Мислења:
  3.619
  Допаѓања:
  3.036
  Ve pozdravi North Korea! Kako i da e mislam deka vakviot zakon ke donese sprotiven efekt. Vo denesno vreme nevozmozno e da go kontroliras internetot i informaciite na nego.
   
 13. Bobi FCB

  Bobi FCB

  Член од:
  27 ноември 2008
  Мислења:
  5.436
  Допаѓања:
  3.843
  http://libertas.mk/заев-џафери-бесрамно-лаже-немало-дого/
   
 14. ultras1988

  ultras1988 4600

  Член од:
  6 февруари 2014
  Мислења:
  2.247
  Допаѓања:
  3.705
  Не е поентава некој од пичку мајчину да ја води борбата за нашата Македонија, и за нас кои живееме овде.Ние сме тие кои до сега требаше мал милион пати да излеземе улица и да ја срушиме диктатурата.Диктатура не се руши на Кајгана или на интернет, тоа е само од голема помош да се влијае против стравот, а вистиснката борба е на улица, со молотови коктели, со отворени судири против полицијата и.т.н.
  Не за џабе македончето последно добило држава.
   
  На Srcee, Ashburton Grove, marambo и уште 2 други им се допаѓа ова.
 15. RedStarFan

  RedStarFan

  Член од:
  12 декември 2010
  Мислења:
  4.343
  Допаѓања:
  3.749
  Инаку од 7 часот инцијативата "Ајде" организира протест пред Собранието.

  Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
   

Сподели преку: