За првпат во Република Македонија е утврдена минималната плата

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.699
Нешто вакво на пример.

Мора да се донесе и таква одлука во догледно време, во спротивно сите млади кадри со висока квалификација и минимална плата од 8.050 денарчиња би отишле по вакви понуди.
нема начин да ги запреш тие кои навистина вредат, нажалост ќе мораме да се задоволиме со оние кои не поминале фабрична контрола или имааат апла фелер.., така било секогаш во овие наши земји.. секогаш имало роба за извоз која не можела да се купи дома...;)
 
Член од
14 март 2010
Мислења
8
Поени од реакции
0
Супер одлука, секоја чест што некој конечно реши да ја утврди минималната плата, е сега има проблем кој се вика МОБИНГ, а тоа значи дека работодавецот може да им даде 8050 денари плата да им плати придонеси на тој износ, да и ги префрли 8050 на сметка и да и ги побара назад 2000 илјади да ги врати во кеш, верувајте во текстилната индустрија толку многу ги омаловажуваат, така да нема да ми биде чудно да се случи ова горенаведеното.
Одамна се случува горенаведеното!
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.439
Поени од реакции
18.278
Добро е што конечно се утврди минимална плата,но дали ќе има раст во иднина времето ќе си покаже,кај текстилната и кожарската индустрија етапно ќе се воведе.Сега работодавецот ќе си има алиби тоа ви е законот минимална е толку јас повеќе неможам да ви дадам
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
256
Одамна се случува горенаведеното!
Уште повеќе ќе се случува, се сомневам дека некој ќе им ги дигне по 2000,3000 денари платите преку ноќ на 200 вработени во една фабрика.
--- надополнето: Oct 1, 2011 6:08 PM ---
Добро е што конечно се утврди минимална плата,но дали ќе има раст во иднина времето ќе си покаже,кај текстилната и кожарската индустрија етапно ќе се воведе.Сега работодавецот ќе си има алиби тоа ви е законот минимална е толку јас повеќе неможам да ви дадам
Хахаха, зошто алиби нема закон кои вели дека во кожарската индустрија работниците треба да ја земаат минималната плата, да беше ова максимална тогаш ќе имаше алиби вака може да им дава плата колку што сака, односно по некое непишано правило треба да им дава плата онолку колку што смета дека еден работник има придонесено за производството на еден производ кога ќе се одземат трошоците, амортизацијата итн. Еден текстилец кој произведува фармерки по ЛОН систем кои се продаваат во Грција по 100, 150 евра не верувам дека заслужува 5000 денари!
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Има и полоши случаеви, газдата им ги држи трансакционите сметки, сам си префрла плата сам ги подига и им ги дава на рака колку тој мисли дека треба за тој месец. Вработените несмеат да ги користат трансакционите кај што земаат плата.
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.439
Поени од реакции
18.278
Хахаха, зошто алиби нема закон кои вели дека во кожарската индустрија работниците треба да ја земаат минималната плата, да беше ова максимална тогаш ќе имаше алиби вака може да им дава плата колку што сака, односно по некое непишано правило треба да им дава плата онолку колку што смета дека еден работник има придонесено за производството на еден производ кога ќе се одземат трошоците, амортизацијата итн. Еден текстилец кој произведува фармерки по ЛОН систем кои се продаваат во Грција по 100, 150 евра не верувам дека заслужува 5000 денари![/quote]

Како нема закон за кожарската индустрија дека треба да земаат минимална плата еве ти цитат од интервју на Груевски (Најголем ќар од оваа одлука ќе имаат текстилците, кожарските работници и останатите сектори каде некои газди исплаќаат месечна плата не повеќе од 6000 денари.)
Барем 10 мин стави се на местото на тексилецот па кажи ми дали со 5000 денари ќе можеш да издржиш 30 дена во месецот.Мене не ме интересираат трошоците и амортизацијата на работодавците јас сум за да не се третира работникот како роб за правење на капитал.
 

TheIks

Fork & spoon operator
Член од
1 октомври 2007
Мислења
712
Поени од реакции
469
Мое мислење е дека требаше да се одреди минимално платен час. Незнам сега како е тоа регулирано, но што се случува ако газдите ги тераат вработените да работат плус 2-3 часа на ден за оваа плата?
 
P

Princ

Гостин
Мислам дека тоа е веќе дефинирано со други закони, ако не се лажам.
Значи нормалниот работен ден трае 8 часа дневно, 5 дена во неделата (или не знам колку часа работа треба да имаш во тек на една недела/месец, може така беше дефинирано) и се над тоа се доплаќа.
 
Член од
20 јули 2011
Мислења
576
Поени од реакции
203
По смешна плата од оваа нема, нема едно дете да се нахрани не па 4 лица. Свашта, Мизирија,

Од компанииве само ги водат мафијаши. Луѓето се утепуваат од работа, и добиваат пари колку да се рече, а овие босовиве, си ги пунат банките со пари, од нашиот труд. Па кај го има тоа, да го има само кај НАС.
 
P

Princ

Гостин
Грешиш, секаде има минимална плата која е смешна во споредба со нормалната/просечната. Така да го нема ова само кај НАС.
 
Член од
20 јули 2011
Мислења
576
Поени од реакции
203
Грешиш, секаде има минимална плата која е смешна во споредба со нормалната/просечната. Така да го нема ова само кај НАС.
Минимална плата се добиба во зависнот на семејниот статус, вработен/невработен. Во лондон каде што сум јас па и во Канада, или на друго место. ДОбиваш минимална плата за се издржуваш себеси и твоето семејство. И да имаш, пари за, школување,струја, вода, храна, роба итн. Ова зборам за невработено семејство. со овие 8000 ден, немаш ни пола од ова да го дотераш, а не па за следен месец, а не да зборам кај нас што доцнат со исплата.
 
P

Princ

Гостин
Македонија не е провинција на Канада ако не си знаел, сходно на тоа не може да биде иста минималната плата во тие две различни земји кои се наоѓаат во 2 различни страни од светот.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
18.777
Поени од реакции
31.877
Македонија не е провинција на Канада ако не си знаел, сходно на тоа не може да биде иста минималната плата во тие две различни земји кои се наоѓаат во 2 различни страни од светот.
Не буквално иста, иста во смисол како што во Канада може да преживее семејство со минималната плата и овде да се може а сумата да биде различна, ама реална и според стандардите. Како во Канада, за пример.
 
P

Princ

Гостин
Реално, јас знам што сакате бидејќи истото тоа го сакам и јас. Да нема недоразбирање, и јас сакам (многу) повисока минимална плата, за да се има за кирија, за сметки, за школување, облека, итн.
Но, исто така, ја имам (не)среќата да бидам самовработен и секој месец е знам колку тешко да заработиш пари за твојата плата, не пак за да вработиш и други.
Значи реално, проблемот не е во легислативата. Проблемот е во економијата, во недостатокот на пари. А тоа легислативата не може да го реши, мислам. Значи џабе ако минималната плата е 20.000 кога ќе има масовни отпуштања, голем број на фирми затворени, и само 10% од сегашните вработени ќе ја зимаат таа плата. Со сила у економија нема, ко што нема и у ѕид.
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.439
Поени од реакции
18.278
Реално, јас знам што сакате бидејќи истото тоа го сакам и јас. Да нема недоразбирање, и јас сакам (многу) повисока минимална плата, за да се има за кирија, за сметки, за школување, облека, итн.
Но, исто така, ја имам (не)среќата да бидам самовработен и секој месец е знам колку тешко да заработиш пари за твојата плата, не пак за да вработиш и други.
Значи реално, проблемот не е во легислативата. Проблемот е во економијата, во недостатокот на пари. А тоа легислативата не може да го реши, мислам. Значи џабе ако минималната плата е 20.000 кога ќе има масовни отпуштања, голем број на фирми затворени, и само 10% од сегашните вработени ќе ја зимаат таа плата. Со сила у економија нема, ко што нема и у ѕид.
Конечно ја доловивме поентата секоја чест.Сите се повикуваме на тоа како е во странство како они земале плата па имале јака економија,слободи прави и напредни општества но забораваме дека ние сме 20 години држава а да речеме САД каде каде се постари од нас па ние сакаме во овие 20 години да ги достигнеме САД во економија и во ред други работи.Се согласувам со тебе да беше повисока минималната плата дефинитивно ќе имаше серија на отпуштања и по автоматизам зголемена невработеност.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom