За првпат во Република Македонија е утврдена минималната плата

H

Hip.Hop_MKD

Гостин

Сабота, 01 Октомври 2011 14:42

За првпат во Република Македонија е утврдена минималната плата.

Минималната плата беше утврдена на седница на Економско-социјалниот совет со кој претседаваше министерот за труд и социјална политика Спиро Ристовски.
Минималната плата ќе изнесува 8050 денари за нето, односно 12.265 за буто плата. Донесената одлука ја соопшти премиерот Никола Груевски.
Пред триесет дена од владеачката ВМРО-ДПМНЕ беше ветено дека ќе се направат напори за во најбрз можен рок да се одреди минималната плата. На економско-социјалниот совет, кога беше договорена оваа сума, присуствуваа претставници на синдикатите кои искажаа задоволство од донесената одлука.
Од одлуката задоволни и работодавците.
-Во кожарството досега се земаше плата од 4800 денари, а во текстилната индустрија на работниците им се плаќаше по 5500 денари месечно. Презадоволни сме од ваквата одлука, велат од здружението на работодавачи.
Во регионот таа се движи од 120 до 160 евра.
Извор: http://www.kurir.mk/makedonija/vesti/44178-Za-prvpat-utvrdena-minimalnata-plata
Според мене мизерија е...
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.917
Поени од реакции
8.630
Аирлија,конечно.. очекував барем 9000,ама знаејќи со какви притисоци и уцени идат стопанствениците,до негде можам да ја проголтам и оваа цифра
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Мизерија е ама е минимална, значи под тоа не може да се оди. Јас сум задоволен што најпосле се утврди минималната плата.
Аирлија,конечно.. очекував барем 9000,ама знаејќи со какви притисоци и уцени идат стопанствениците,до негде можам да ја проголтам и оваа цифра
Може да расне нагоре но, ако им се смета и тоа што остануваат прекувремено, највеќе во текстилните компании.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.917
Поени од реакции
8.630
Може да расне нагоре но, ако им се смета и тоа што остануваат прекувремено, највеќе во текстилните компании.
Текстилците се најголеми душевадници.. ама мило ми е што полека почнаа да јадат шамари..еве пример во Штип сега ќе отвори Џонсон Контрол фабрика и ќе им ги земе најдобрите работници на големиве "бизнисмени"..а они ако нејќат да пропаднат ќе мораат да ги креваат платите..
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.072
Може да расне нагоре но, ако им се смета и тоа што остануваат прекувремено, највеќе во текстилните компании.
Прекувременото единствено може да се реши со помош на централизиран систем за водење на евиденција на ниво на државата и казните да бидат генерирани компјутерски се друго би било лук и вода
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Текстилците се најголеми душевадници.. ама мило ми е што полека почнаа да јадат шамари..еве пример во Штип сега ќе отвори Џонсон Контрол фабрика и ќе им ги земе најдобрите работници на големиве "бизнисмени"..а они ако нејќат да пропаднат ќе мораат да ги креваат платите..
Остај мајка ми порано за 4 000 денари, од 6: 00 наутро-до 22/23 00 на работа беа и никој не превземаше ништо. Само газдата превзема си купи скапи коли, куќи, итн... се луксузираше додека вработените мизеруваа!
--- надополнето: Oct 1, 2011 1:21 PM ---
Прекувременото единствено може да се реши со помош на централизиран систем за водење на евиденција на ниво на државата и казните да бидат генерирани компјутерски се друго би било лук и вода
Џабе што имаше во една фирма електронско ги тераа да куцаат и да се вратат назад. А кога би имало поголем мониторинг од страна на државата би било подруго.
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
респект за законот како зако, но сепак владава подпадна под притисокот на бизмизмените и не го оджа ветувањето минималната плата да е160 евра но пак и ова е некој напредок :)
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.917
Поени од реакции
8.630
Замисли некој што заработува 8000 денари што ќе прави кога ќе му кажат дека добил 50 денари покачување?
Ќе умре од среќа.

Ja сега работам за 8000, додуша привремено..вечер кога ќе отидам на работа,ќе му барам на газдата покачување:pos::pos:
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
256
Супер одлука, секоја чест што некој конечно реши да ја утврди минималната плата, е сега има проблем кој се вика МОБИНГ, а тоа значи дека работодавецот може да им даде 8050 денари плата да им плати придонеси на тој износ, да и ги префрли 8050 на сметка и да и ги побара назад 2000 илјади да ги врати во кеш, верувајте во текстилната индустрија толку многу ги омаловажуваат, така да нема да ми биде чудно да се случи ова горенаведеното.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
1.326
Супер одлука, секоја чест што некој конечно реши да ја утврди минималната плата, е сега има проблем кој се вика МОБИНГ, а тоа значи дека работодавецот може да им даде 8050 денари плата да им плати придонеси на тој износ, да и ги префрли 8050 на сметка и да и ги побара назад 2000 илјади да ги врати во кеш, верувајте во текстилната индустрија толку многу ги омаловажуваат, така да нема да ми биде чудно да се случи ова горенаведеното.
Не им давај идеи, премногу се глупи за да им текне вакво нешто.
 
P

Princ

Гостин
Јас на времето кога работев во една фирма, ми пуштаа на сметка 10000 и после ми бараа 4000 да ги враќам, така да муабетов ми е многу добро познат :/

Патем, оваа идеја не е нова, јас го искусив ова пред 8-10 години а прилично млад сум, пред мене којзнае колку поминале по таа фора.
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
256
Јас на времето кога работев во една фирма, ми пуштаа на сметка 10000 и после ми бараа 4000 да ги враќам, така да муабетов ми е многу добро познат :/

Патем, оваа идеја не е нова, јас го искусив ова пред 8-10 години а прилично млад сум, пред мене којзнае колку поминале по таа фора.
Значи ништо веќе им има текнато, тоа е врв мислам на мибингот да ти ги бара назад чесно заработените пари, да да сега ќе се случува, @THE_CHOSEN_ONE, кога е во прашање изживување со вработените и нивно потчинување е тогаш се многу паметни, а за правење нешто иновативно и за проевропски водење на компанијата, е тука се многу глупави, верувај.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
1.326
Јас на времето кога работев во една фирма, ми пуштаа на сметка 10000 и после ми бараа 4000 да ги враќам, така да муабетов ми е многу добро познат :/

Патем, оваа идеја не е нова, јас го искусив ова пред 8-10 години а прилично млад сум, пред мене којзнае колку поминале по таа фора.
Не знаев за оваа финта.
Впрочем, јас сум од ситуирана фамилија па имам мало познавање за проблемите со кои се соочуваат луѓето од работничката класа.

@Принц жити се кажи што работеше и кај за тие пишливи 6 илјадарки, колку ти беше саатнината?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom