За малце ќе умрев [Near Death]

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.645
Поени од реакции
27.956
На Партизанска, на пешачкине семафори, кај што ти идат коли од една насока, ако следните коли што доаѓаат се преку два семафори и едвај се гледаат, преминувам на црвено и око не ми трепнува.
Глеј само мотор да не налета,редовно ги возат преку 220 па неколку секунди се во прашање.Многу луѓе вака имаат настрадано
Автоматски споено мислење:

Од мостот Влајко до кружниот кај Порта Влае 240 км на час ги возат
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
Ако се стварно далеку, ќе провериш (особено за мотори), па ќе поминеш. Не гледам никаква логка во таков случај некој да чека.
 

HellRaiser

Реметам кајганџии
Член од
1 јануари 2014
Мислења
815
Поени од реакции
854
Темата да се префрли во ѕид на сообраќајниот срам!
 
Член од
27 јуни 2019
Мислења
59
Поени од реакции
41
џабе... пишав уште поодамна на веб сајтот на МВР, со опис на раскрсниците, мува не ги лазе..
јас преклани 2х удрив во странично стакло со тупаница коли што на црвено одат, вториот пат дури гомнарот застанал и ми галами преку улица, сакав да викнам полиција ама наш народ е како стока , сите молчат како пички и во земја гледаат, а стално тука проаѓаат на пешачки ( после автобуската кај католичка, накај Рузвелтова)
Размислувам носење метален боксер, кога ќе го удриш во стакло од страна да му прсне...
Или буткање стара бебешка количка со бетонски блокови, па кога иде засилен на црвен семафор пушти му ја напред да ја учука..
Стара бебешка количка со бетонски блокови пред кола да му ја пуштиш :tapp::bravobe: Па после коа ќе ти излезе, па коа ќе те згрбави од ќутек :) Фантазијата на нас Македонците ни работи премногу во некои ситуации.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.732
Стара бебешка количка со бетонски блокови пред кола да му ја пуштиш :tapp::bravobe: Па после коа ќе ти излезе, па коа ќе те згрбави од ќутек :) Фантазијата на нас Македонците ни работи премногу во некои ситуации.
еве јас пред 5 години кога ми цркна акомулаторот со бебешка количка го носев во продавница и нормално поминував и на пешачки премин, можеше некој да ме удри...
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.423
Поени од реакции
9.325
Пензионерите се посебен случај на пешаци, одат на сред улица по три баби една до друга, отвараат врати од такси одма тап тап без гледање дали кола доаѓа и што се дешава позади, на пешачки ни лево ни десно, демек пешачки е ќе лазам сега тука, на пола лазење светнало црвено за пешакот, уште се тркала, па ќе застане ќе вика ќе пцуе, тие количките за пазарување си ги возат на тротоар а таа на улица оди. Во спротивни правци се движат, и се тетерават по улица.

Кога спомнав тротоар, никако, значи никако, никогаш нема да сфатам што мозок имаат родители што пешачат со дете за рака, тие качени на тротоар а детето на улица оди. Колку пати се има тргнато детево да трча и среќа што кола тогаш не се погодила од назад да го собере, зошто и така се движат во ист правец. Со секое пешачење го става животот на детето во ризик, а не се малку ваквите, па и родители и баби и дедовци така ги шетаат. Треба еден голем знак пречкртан врз дете на улица и возрасен на тротоар или нека трепка некоја реклама нешто, на овие луѓе мора да им се нацрта, кога ќе биде касно џабе ќе биде се.
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
На Партизанска, на пешачкине семафори, кај што ти идат коли од една насока, ако следните коли што доаѓаат се преку два семафори и едвај се гледаат, преминувам на црвено и око не ми трепнува.
200 градоначалници се сменија... синхронизирање на семафори е сеуште научна фантастика.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom