За мажите: машинка за бричење или стариот добар брич?

Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Моментално ваква комбинација:

Прегледај го приврзокот 327567

Прегледај го приврзокот 327569

Прегледај го приврзокот 327570

Прегледај го приврзокот 327573

Прегледај го приврзокот 327574


Три години веќе не жалам. Астри имам уште до 2030та. По двапати од секоја страна ги користам вториот пат дури подобро е од првиот. Користев долго и АРКО сапун супер е ама последно време не ми испаѓаше како треба. Табаков во тој поглед е подобар иако е посув ама има убав мирис. Наредни ќе земам некој друг брич Мухле иако и овој е сеуште коска.
Здраво,
Кај се продаваат вакви машинки за бричење?
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.122
Поени од реакции
28.871
Веќе 3+ години само машинка, пуста мрза за брич :pos:
 
Член од
19 јуни 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
de so e fintata so voa trebuvas, brion :ROFLMAO:

ne bev vojska, gi nemam tie termini brion, britva i ostalo. de upati me :D

inaku, ne veruvam alum block da najdes mkd. go ima po specijalizirani prodavnici za bricenje, kako kocka ili penkalo forma.

toa pudrata so ja postira Lester, gledam ima i nesto takvo za po bricenje, ne znam dali se so slicen sostav i funkcija
Vo struga na pazar alum block se naoga vo sekoe vreme, kupeno 100 den parce bese cena
Автоматски споено мислење:

Dali nekoj slucajno znae kade mozat da se najdat "Derby" zileti (razor blades) vo mk?
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
11 јуни 2021
Мислења
361
Поени од реакции
792
Го има некој купено Филипс Оне Блејд да сподели дали е задоволен?
 
Член од
7 декември 2021
Мислења
1.141
Поени од реакции
5.688
Го има некој купено Филипс Оне Блејд да сподели дали е задоволен?
Јас го имам брат. Скоро бричи исто колку со брич, но не баш. Но јас го користам повеќе за бричење на целото тело, отколку само брадата. Брадата ја бричам со safety razor. Иначе сум задоволен. Не сум ќелав, но со него правам и фризура. Од страните се бричам нула со него а горе 2-ка, со машинка. Тоа го правам 2-пати во неделата, четврток и понеделник, а телото еднаш во неделата. Го дезинфицирам со ракија пред - и после секоја употреба.
Баш вчера зедов од Супер кит го само глава (брич) 935 денари, еден за тело еден за коса.
Зависно од тоа колку го користеш ќе трае.
На рекламата велат до 4 месеци, но јас бидејки го употребувам почесто трае помалку.
Give it a try
20220706_121206.jpg
 
Член од
7 декември 2021
Мислења
1.141
Поени од реакции
5.688
Повеќе ме интересираше за тело каков е. За брада нека се живи и здрави во Попај. :D
Да, и нема потреба да користеш shaving cream, gel или слично, заборавив да ти пишам.
Бричење на суво. Може и на мокро ( со вода), но во тај случај ќе се налепат влакна на него и смета во бричењето. А вака на суво, само дувнеш во него и влакната испаѓаат
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.111
Поени од реакции
8.899
Го има некој купено Филипс Оне Блејд да сподели дали е задоволен?
jas sum strasno razocaran od ova :гомце:
ne pamtam da sum bil tolku razocaran od nekoj produkt.

po reklamata, treba one blade da bide za se. vo praksa ne go biva za nisto.
go probab za retcenje na brada, za bricenje glava, na telo - gradi i stomak, za nisto ne go biva.
na telo se zaglavuva, lesno se polni so vlakna.
za telo treba jaka masinka. kupiv druga philips, skapicka e, nekade 70-90e ama za telo e fantazija.
ako ti se dava kes, da baram koj model bese da ti pustam link
 
Член од
7 декември 2021
Мислења
1.141
Поени од реакции
5.688
jas sum strasno razocaran od ova :гомце:
ne pamtam da sum bil tolku razocaran od nekoj produkt.

po reklamata, treba one blade da bide za se. vo praksa ne go biva za nisto.
go probab za retcenje na brada, za bricenje glava, na telo - gradi i stomak, za nisto ne go biva.
na telo se zaglavuva, lesno se polni so vlakna.
za telo treba jaka masinka. kupiv druga philips, skapicka e, nekade 70-90e ama za telo e fantazija.
ako ti se dava kes, da baram koj model bese da ti pustam link
Брат, ако бричиш долги влакна, логично е да заглавува, мислам и со било кој друг брич.
Дали си разочаран од додатоците? Јас не ставам додатоци и влакната не се многу големи кога ги бричам и немам проблем
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.111
Поени од реакции
8.899
Брат, ако бричиш долги влакна, логично е да заглавува, мислам и со било кој друг брич.
Дали си разочаран од додатоците? Јас не ставам додатоци и влакната не се многу големи кога ги бричам и немам проблем
da, dolgi vlakna. mi rastat bas, i generalno ednas mesecno bricam telo.

ne gi koristam dodatocite - kolku so razbiram tie se za triming, retcenje brada i kosa, a jas gi bricam so zilet i dvete.

07951F51-24FE-416A-A05C-96D14DF8C9B8.png

ova kupiv za telo, nezz dali ja ima mkd. ova e masina! so dve glavi, ednata slicna na masinka za kosa, retce jako, a so drugata cistam skros.
nikogas podobro ne sum bricel gradi i stomak.
skapicka e, ama si vredi
 
Член од
7 декември 2021
Мислења
1.141
Поени од реакции
5.688
da, dolgi vlakna. mi rastat bas, i generalno ednas mesecno bricam telo.

ne gi koristam dodatocite - kolku so razbiram tie se za triming, retcenje brada i kosa, a jas gi bricam so zilet i dvete.

Прегледај го приврзокот 337612

ova kupiv za telo, nezz dali ja ima mkd. ova e masina! so dve glavi, ednata slicna na masinka za kosa, retce jako, a so drugata cistam skros.
nikogas podobro ne sum bricel gradi i stomak.
skapicka e, ama si vredi
Јас најдов полесно решение.
Одиш надолу- па нагоре едно по друго, нагоре- надолу, бидејки е double edge.
Полесно иде
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.111
Поени од реакции
8.899
Јас најдов полесно решение.
Одиш надолу- па нагоре едно по друго, нагоре- надолу, бидејки е double edge.
Полесно иде
druze ako sakas i u G odi, kako konj vo sah :ROFLMAO: tocno e deka ako ja pogodis nasokata, kje odi polesno. mene slaba mi e, i ne mi brka rabota.

poslednive 2-3 godini, imam kupeno 5-6 razlicni masinki i skoro site mozni zileti. edna masinka za edna namena.
za mene one blade ni edna rabota ne vrsi. pred nea, imav od bitpazar edna od 300den, milion pati bese podobra za telo.

realnosta e kvalitetni masinki se vo rang 100e. tolku e remington so ja zemav za bricenje glava, skoro tolku e ovaa za telo. taka mi stoi one blade, so rezervni patroni, skros promasena investicija
 
Член од
7 декември 2021
Мислења
1.141
Поени од реакции
5.688
druze ako sakas i u G odi, kako konj vo sah :ROFLMAO: tocno e deka ako ja pogodis nasokata, kje odi polesno. mene slaba mi e, i ne mi brka rabota.

poslednive 2-3 godini, imam kupeno 5-6 razlicni masinki i skoro site mozni zileti. edna masinka za edna namena.
za mene one blade ni edna rabota ne vrsi. pred nea, imav od bitpazar edna od 300den, milion pati bese podobra za telo.

realnosta e kvalitetni masinki se vo rang 100e. tolku e remington so ja zemav za bricenje glava, skoro tolku e ovaa za telo. taka mi stoi one blade, so rezervni patroni, skros promasena investicija
Да, и за потсетување, ова е електричен брич, а не машинка.
Има разлика
Бричот бричи cordless
 
Член од
7 декември 2021
Мислења
1.141
Поени од реакции
5.688
Знае некој каде најефтино да ја најдам машинкава?

Screenshot_20220708-214737_DuckDuckGo.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom