За мажите: машинка за бричење или стариот добар брич?

Член од
1 април 2017
Мислења
282
Поени од реакции
43
Кога одиш таму по тезгите секаде има, ќе видиш продаваат машинки, четки за бричење, жилети. Сите имаат и Астра жилети, а јас внатре влегов во пазарот каде што е затворениот дел и најдов еден човек што продава се и сешто за бричење опрема колонски итн. кај него беше пакетче 100 жилети 350ден. Иначе сум слушал за Астрава дека биле екстра.
Автоматски споено мислење:


Да, можам да потврдам бидејќи ги користам моментално, посебно за таа цена..
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.231
Поени од реакции
5.181
Темава има голем потенцијал, што викате да ја активираме?

Со каков брич се служите? Јас долги години користев Gillette Slim Twist
GilletteSlimTwist-British-Blade_zpsfda450e4.jpg
Решив да се подновам со нов па земав King C Gillette брич...ми се допаѓа тоа што има добра тежина( наводно 100гр), но сепак механизмот на отварање на стариот беше каде каде попрактичен...во поглед на бричење се е супер (y) иритација не сум добил ни од стариот ниту пак од новиот.
07_DE_Razor__84636.1615265711.jpg
За понатаму желба ми е Gillette Slim Adjustable
Овозможува штелување на штитникот се со цел да се прилагоди за потребите на корисникот
1957Toggle7930011.jpg IMG_6124-ok-600x600.jpg
 

ElindHost

ElindHost
Член од
27 јуни 2011
Мислења
30
Поени од реакции
15
Темава има голем потенцијал, што викате да ја активираме?

Со каков брич се служите? Јас долги години користев Gillette Slim Twist
Прегледај го приврзокот 326696
Решив да се подновам со нов па земав King C Gillette брич...ми се допаѓа тоа што има добра тежина( наводно 100гр), но сепак механизмот на отварање на стариот беше каде каде попрактичен...во поглед на бричење се е супер (y) иритација не сум добил ни од стариот ниту пак од новиот.
Прегледај го приврзокот 326700
За понатаму желба ми е Gillette Slim Adjustable
Овозможува штелување на штитникот се со цел да се прилагоди за потребите на корисникот
Прегледај го приврзокот 326702Прегледај го приврзокот 326703
Идејата ти е супер! :) мислам дека многу малку има информации кај нас за класично бричење а и општо многу ретко може да се најдат искуства па добро би било да се активира малце повеќе темава на форумов! ^_^
Автоматски споено мислење:

Темава има голем потенцијал, што викате да ја активираме?

Со каков брич се служите? Јас долги години користев Gillette Slim Twist
Прегледај го приврзокот 326696
Решив да се подновам со нов па земав King C Gillette брич...ми се допаѓа тоа што има добра тежина( наводно 100гр), но сепак механизмот на отварање на стариот беше каде каде попрактичен...во поглед на бричење се е супер (y) иритација не сум добил ни од стариот ниту пак од новиот.
Прегледај го приврзокот 326700
За понатаму желба ми е Gillette Slim Adjustable
Овозможува штелување на штитникот се со цел да се прилагоди за потребите на корисникот
Прегледај го приврзокот 326702Прегледај го приврзокот 326703
Идејата ти е супер! :) мислам дека многу малку има информации кај нас за класично бричење а и општо многу ретко може да се најдат искуства па добро би било да се активира малце повеќе темава на форумов! ^_^
Дали можеш да ми кажеш од каде ги купуваш бричалките? Овај Gillette Slim Twist ми гледа како убав и тежок, сподели линк ако си во можност и дали ги има кај нас?
Автоматски споено мислење:

Јас до сега се бричев со обични бричалки Gillette Sensor 3 и бев доста задоволен еден ми траеше скоро по еден месец. Претходно користев Gillette Mach 3 но за разлика од Sensor 3 не беше толку ефикасен.
Во последно време ми дојде некоја желба да експериментирам малце, сакав да купам класична бричалка "safety razor" и почнав да пребарувам на интернет, но за жал не успеав да најдам баш нешто кај нас во Македонија, и според она што го гледам мислам дека класичното бричење многу ретко е застапено кај нас. Исто така започнав да пребарувам на AliExpress и го најдов Qshave со цена околу 6еур и го порачав но сеуште не е стигнат. Пред неколку денови од пазар купив обичен брич кој што кошташе 100ден. и ставив MEM Super Silver жилет и поминав доста добро како за прво бричење, без ниту една посекотина а крем за бричење користев Домино од Алкалоид и четка Jaguar. Од тоа што можев да заклучам е дека класичното бричење ме исполнува повеќе, подготовката на кремата како да ми дава некоја енергија :D исто така мислам дека доколку би имал друг поквалитетен брич и бричењето би било поквалитетно, сега што го купив овај брич од 100ден. мислам дека е прелесен а го зедов бидејќи не можев да најдам други поквалитетни кај нас.
Од искуството кое што го искусив дефинитивно ќе продолжам и во иднина да се бричам со класичен брич.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.231
Поени од реакции
5.181
Идејата ти е супер! :) мислам дека многу малку има информации кај нас за класично бричење а и општо многу ретко може да се најдат искуства па добро би било да се активира малце повеќе темава на форумов! ^_^
Автоматски споено мислење:


Идејата ти е супер! :) мислам дека многу малку има информации кај нас за класично бричење а и општо многу ретко може да се најдат искуства па добро би било да се активира малце повеќе темава на форумов! ^_^
Дали можеш да ми кажеш од каде ги купуваш бричалките? Овај Gillette Slim Twist ми гледа како убав и тежок, сподели линк ако си во можност и дали ги има кај нас?
Автоматски споено мислење:

Јас до сега се бричев со обични бричалки Gillette Sensor 3 и бев доста задоволен еден ми траеше скоро по еден месец. Претходно користев Gillette Mach 3 но за разлика од Sensor 3 не беше толку ефикасен.
Во последно време ми дојде некоја желба да експериментирам малце, сакав да купам класична бричалка "safety razor" и почнав да пребарувам на интернет, но за жал не успеав да најдам баш нешто кај нас во Македонија, и според она што го гледам мислам дека класичното бричење многу ретко е застапено кај нас. Исто така започнав да пребарувам на AliExpress и го најдов Qshave со цена околу 6еур и го порачав но сеуште не е стигнат. Пред неколку денови од пазар купив обичен брич кој што кошташе 100ден. и ставив MEM Super Silver жилет и поминав доста добро како за прво бричење, без ниту една посекотина а крем за бричење користев Домино од Алкалоид и четка Jaguar. Од тоа што можев да заклучам е дека класичното бричење ме исполнува повеќе, подготовката на кремата како да ми дава некоја енергија :D исто така мислам дека доколку би имал друг поквалитетен брич и бричењето би било поквалитетно, сега што го купив овај брич од 100ден. мислам дека е прелесен а го зедов бидејќи не можев да најдам други поквалитетни кај нас.
Од искуството кое што го искусив дефинитивно ќе продолжам и во иднина да се бричам со класичен брич.
Го имам пробано скоро секој можен метод на бричење, де со пластични бикчиња де со патрони де со машинка филипс, но како што може човек со брич да се помине со ништо друго не може, најблиску беа патроните, но има и друга цака околу нив. Имав користено мах3 океј беше, некако брзо ми отапуваше, но клучното за тоа зашто го баталив беше цената на патроните(и иритација што знаеше да ми се појави), фрлање пари на воздух.

Не е само во Македонија, низ целиот свет бричењето со брич компаниите го туркаат се повеќе надоле од проста причина, пари. Патроните каде каде повеќе им се трошат(намерно направени така)а со тоа и профитот каде каде им е поголем, затоа и се толку форсирани.

Мојата рутина околу бричињето е прилично едноставна, не правам пена од сапун со четката туку си купувам онаа како боца што е...не дека не сум размислувал да почнам така и јас, но вака ми е побрзо со готова пена.

А што се однесува до slim twist-от, татко ми купил 2 (еден резерва,мојот) од Германија пред 40тина години, vintage се и не е толку тежок.
Сегашниов King C e земен од dm илјада и нешто денари мислам.
 
Последно уредено:

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.109
Поени од реакции
8.895
super bi bilo da se zivne temata, a i da se podigne "svesta" za ova, barem megju clenocite na forumot. od telefon sum sega, kje postiram utre ili preku nedelata sajtovi, forum i sliki na temava
 

ElindHost

ElindHost
Член од
27 јуни 2011
Мислења
30
Поени од реакции
15
Го имам пробано скоро секој можен метод на бричење, де со пластични бикчиња де со патрони де со машинка филипс, но како што може човек со брич да се помине со ништо друго не може, најблиску беа патроните, но има и друга цака околу нив. Имав користено мах3 океј беше, некако брзо ми отапуваше, но клучното за тоа зашто го баталив беше цената на патроните(и иритација што знаеше да ми се појави), фрлање пари на воздух.

Не е само во Македонија, низ целиот свет бричењето со брич компаниите го туркаат се повеќе надоле од проста причина, пари. Патроните каде каде повеќе им се трошат(намерно направени така)а со тоа и профитот каде каде им е поголем, затоа и се толку форсирани.

Мојата рутина околу бричињето е прилично едноставна, не правам пена од сапун со четката туку си купувам онаа како боца што е...не дека не сум размислувал да почнам така и јас, но вака ми е побрзо со готова пена.

А што се однесува до slim twist-от, татко ми купил 2 (еден резерва,мојот) од Германија пред 40тина години, vintage се и не е толку тежок.
Сегашниов King C e земен од dm илјада и нешто денари мислам.
Еееее убаво му текнало на татко ти на времето:ojeaa: татко ми има Astra 901 купен пред исто така 40ина години и гајле нема, камо да купел и тој 2 :icon_mrgr:
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.109
Поени од реакции
8.895
1. na forumov ima od pile mleko za ovie raboti, odlicen forum, odlicni diskusii, pozitivna atmosfera


2. ima mnogu YT kanali na temava, ama treba da se bide pretpazliv, posto ne sekoj "ja razbira"
pocnav so classic wet shave motiviran od ovoj kanal i najmnogu go preporacuvam.

3. gi imam probano/sobrano povekjeto komercijalno dostapni zileti/patroni, najzadovolen sum od
Feathers i Astra

od bric/masinka koristam Muhle, Merkur i Sailors od skoroto (ne pamtam broj na model).
uste ne mozam so ovoj otvoreniov (britva so ja vikaat) :D
ako vo nekoj period od zivotot imam povekje slobodno vreme, bi zemal od tie
otvorenite cutthroat, ili kako i da gi vikaat, koj treba i sam da go ostris.
za sega, odlicno e. nema sporedba na ova so Gilette.

1146D670-9265-41C9-BB24-DD89E156ECD3.jpeg

da pobaram po folderi, kje postiram i drugi sliki od cetki aftershave i ostanato
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
745
Поени од реакции
1.026
фјушн 5 користам, ама од сега само после бањање дур ми е мокра брадата, еден патрпон вака го цепам 6 месеца и јаче, иначе за 2 месеца тупи више беа.
 

ElindHost

ElindHost
Член од
27 јуни 2011
Мислења
30
Поени од реакции
15
фјушн 5 користам, ама од сега само после бањање дур ми е мокра брадата, еден патрпон вака го цепам 6 месеца и јаче, иначе за 2 месеца тупи више беа.
Добра финта си нашол, а и логички е така
 

Мацо_Д()

Бизнисмен
Член од
23 ноември 2015
Мислења
365
Поени од реакции
152
фјушн 5 користам, ама од сега само после бањање дур ми е мокра брадата, еден патрпон вака го цепам 6 месеца и јаче, иначе за 2 месеца тупи више беа.
И јас користам ЖИЛЕТ ФЈУЖН 5, повеќе од 10 години.

Го добив како подарок и оригиналните кертриџи ми беа многу скапи на старт, но подоцна почнав да нарачувам од Али Експрес. Малку потупави ама многу поефтини.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.109
Поени од реакции
8.895
Идејата ти е супер! :) мислам дека многу малку има информации кај нас за класично бричење а и општо многу ретко може да се најдат искуства па добро би било да се активира малце повеќе темава на форумов! ^_^
Автоматски споено мислење:


Идејата ти е супер! :) мислам дека многу малку има информации кај нас за класично бричење а и општо многу ретко може да се најдат искуства па добро би било да се активира малце повеќе темава на форумов! ^_^
Дали можеш да ми кажеш од каде ги купуваш бричалките? Овај Gillette Slim Twist ми гледа како убав и тежок, сподели линк ако си во можност и дали ги има кај нас?
Автоматски споено мислење:

Јас до сега се бричев со обични бричалки Gillette Sensor 3 и бев доста задоволен еден ми траеше скоро по еден месец. Претходно користев Gillette Mach 3 но за разлика од Sensor 3 не беше толку ефикасен.
Во последно време ми дојде некоја желба да експериментирам малце, сакав да купам класична бричалка "safety razor" и почнав да пребарувам на интернет, но за жал не успеав да најдам баш нешто кај нас во Македонија, и според она што го гледам мислам дека класичното бричење многу ретко е застапено кај нас. Исто така започнав да пребарувам на AliExpress и го најдов Qshave со цена околу 6еур и го порачав но сеуште не е стигнат. Пред неколку денови од пазар купив обичен брич кој што кошташе 100ден. и ставив MEM Super Silver жилет и поминав доста добро како за прво бричење, без ниту една посекотина а крем за бричење користев Домино од Алкалоид и четка Jaguar. Од тоа што можев да заклучам е дека класичното бричење ме исполнува повеќе, подготовката на кремата како да ми дава некоја енергија :D исто така мислам дека доколку би имал друг поквалитетен брич и бричењето би било поквалитетно, сега што го купив овај брич од 100ден. мислам дека е прелесен а го зедов бидејќи не можев да најдам други поквалитетни кај нас.
Од искуството кое што го искусив дефинитивно ќе продолжам и во иднина да се бричам со класичен брич.
Го имам пробано скоро секој можен метод на бричење, де со пластични бикчиња де со патрони де со машинка филипс, но како што може човек со брич да се помине со ништо друго не може, најблиску беа патроните, но има и друга цака околу нив. Имав користено мах3 океј беше, некако брзо ми отапуваше, но клучното за тоа зашто го баталив беше цената на патроните(и иритација што знаеше да ми се појави), фрлање пари на воздух.

Не е само во Македонија, низ целиот свет бричењето со брич компаниите го туркаат се повеќе надоле од проста причина, пари. Патроните каде каде повеќе им се трошат(намерно направени така)а со тоа и профитот каде каде им е поголем, затоа и се толку форсирани.

Мојата рутина околу бричињето е прилично едноставна, не правам пена од сапун со четката туку си купувам онаа како боца што е...не дека не сум размислувал да почнам така и јас, но вака ми е побрзо со готова пена.

А што се однесува до slim twist-от, татко ми купил 2 (еден резерва,мојот) од Германија пред 40тина години, vintage се и не е толку тежок.
Сегашниов King C e земен од dm илјада и нешто денари мислам.
ova e od pred godina otprilika

133735127_231014235100524_4160905452871994307_n.jpg

od togas se postabilizirav, namaliv malku so kupuvanjeto, gledam da podnamalam zalihi :ROFLMAO:

1. Sapun e podobar od krema za pravenje pena, nema sporedba. Proraso vredi za tie pari.
Se razocarav od Arko. Si ima svezina i unikaten miris, ama verojatno kozhata (na vratot) mi e precuvstvitelna
a Arko ne pruza dobra zastita.

2. After-shave - preferiram losion (tecnost), Myrsol i toj najdesno angliskiot se odlicni.
Od balsam (mleko) toj na Muhle (protokalovo) e odlicen.

3. Ziletite - Feather toa pakuvanje ima 200 zileti. Gi delime so tatko mi, i uste ima :ROFLMAO:

4. Cetkata - Omega najlevo e fantazija, tie drugite dve ne gi biva.
 

ElindHost

ElindHost
Член од
27 јуни 2011
Мислења
30
Поени од реакции
15
ova e od pred godina otprilika

Прегледај го приврзокот 326889

od togas se postabilizirav, namaliv malku so kupuvanjeto, gledam da podnamalam zalihi :ROFLMAO:

1. Sapun e podobar od krema za pravenje pena, nema sporedba. Proraso vredi za tie pari.
Se razocarav od Arko. Si ima svezina i unikaten miris, ama verojatno kozhata (na vratot) mi e precuvstvitelna
a Arko ne pruza dobra zastita.

2. After-shave - preferiram losion (tecnost), Myrsol i toj najdesno angliskiot se odlicni.
Od balsam (mleko) toj na Muhle (protokalovo) e odlicen.

3. Ziletite - Feather toa pakuvanje ima 200 zileti. Gi delime so tatko mi, i uste ima :ROFLMAO:

4. Cetkata - Omega najlevo e fantazija, tie drugite dve ne gi biva.
Алал вера значи многу убава инспирација ти дал "GEOFATBOY" тој ги користи ProRaso и гледајќи го него се заинтересирав и јас за нив и сум со план да направам нарачка https://barbercompany.pl/ има многу добри цени екстра, само малце не кочи царинава што треба да се плати ако кошта над 20€ али не е битно .
Се надевам дека ќе пробам сапун во скоро време иначе како што гледам од ProRaso белиов што е во белава паковка е за осетлива кожа?
Автоматски споено мислење:

Иначе да ви се пофалам само што ми стигна бричалката од Qshave, тешка е 65гр што е доста подобро од оваа сега што ја користам од пазар што ја зедов за 100ка
20220329_115617.jpg
20220329_115610.jpg
во комплетот има вклучено и 5 жилети исто така Qshave кои што ќе ги пробам утре .
Четка DS cosmetic и е фантазија кога ќе ја чепнеш исто и неа ќе ја пробам утре
20220329_115502.jpg
20220329_115526.jpg
20220329_115542.jpg
 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.231
Поени од реакции
5.181
ova e od pred godina otprilika

Прегледај го приврзокот 326889

od togas se postabilizirav, namaliv malku so kupuvanjeto, gledam da podnamalam zalihi :ROFLMAO:

1. Sapun e podobar od krema za pravenje pena, nema sporedba. Proraso vredi za tie pari.
Se razocarav od Arko. Si ima svezina i unikaten miris, ama verojatno kozhata (na vratot) mi e precuvstvitelna
a Arko ne pruza dobra zastita.

2. After-shave - preferiram losion (tecnost), Myrsol i toj najdesno angliskiot se odlicni.
Od balsam (mleko) toj na Muhle (protokalovo) e odlicen.

3. Ziletite - Feather toa pakuvanje ima 200 zileti. Gi delime so tatko mi, i uste ima :ROFLMAO:

4. Cetkata - Omega najlevo e fantazija, tie drugite dve ne gi biva.
Многу продукти си изнакупувал, верувам дека се квалитетни особено тие на прорасо (коишто мислам дека ги нема во мк, така?)
Добро е што си се стабилизирал инаку и со ова да почнеш нема крај :D

Иначе јас за афтершејф користам од орифлејм едно без алкохол, глејте да нема алкохол во афтершејфовите.
Сметам дека сапуните/кремите за пена мислам дека не прават значителна разлика од боците со пена, бричењето е тоа

Инаку секојдневно ли се бричите или ? Јас еве секој втор ден се поминувам, повеќе од 3-4 дена ако седам не бричен полудувам
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.109
Поени од реакции
8.895
Многу продукти си изнакупувал, верувам дека се квалитетни особено тие на прорасо (коишто мислам дека ги нема во мк, така?)
Добро е што си се стабилизирал инаку и со ова да почнеш нема крај :D

Иначе јас за афтершејф користам од орифлејм едно без алкохол, глејте да нема алкохол во афтершејфовите.
Сметам дека сапуните/кремите за пена мислам дека не прават значителна разлика од боците со пена, бричењето е тоа

Инаку секојдневно ли се бричите или ? Јас еве секој втор ден се поминувам, повеќе од 3-4 дена ако седам не бричен полудувам
Tie proraso, odea so nekoi Vintage metalni kupii, epten se ... (kje pustam slika od tie, doma mi se)
Kolekcii bea, pre-shave, tuba krema i after-shave, zatoa tolku se nasobraa.
Kolku so znam gi nema vo Mkd, bi trebalo da gi ima vo povekjeto EU zemji.

Bogami nema kraj, nekako uspeav da zastanam (i dobar del od taa slika vekje istrosiv).

Za after-shave, generalno e dobra preporaka da se koristi bez alkohol. Ama ima nekoi (spanski/portugalski),
imaat nekoj mal % na alkohol, epten jaka svezina davaat, posebno vo mediteranska klima i leten period.

Mnogu si greska za penata. Otvori koe sakas video na YT, kje vidis koja e razlika megju bocite i sapunite.
(ako imas cuvstvitelna kozha e posebno izrazeno)
Ako iskombiniras sapun so soodvetna cetka i soodvetno kolicina voda, kje pocnis da ja lizis penata :ROFLMAO:

Jas se bricam 1-2 pati nedelno, i eventualno plus ako ima nekoja prigoda.
Ne mi baraat na rabota, do nedela dena se toleriram :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom