За мажите: машинка за бричење или стариот добар брич?

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.109
Поени од реакции
8.895
Овој што точно е Proglide?

Цената е доста голема. Во Веро бил татко ми и не можел да најде од патроните Mach 3 и купил вакви Fusion 5 Proglide мислејќи ќе одговараат па поради тоа морав да купам и бричот оли како и да се вика тоа "телото" правилно.

Се надевам кога тогаш ќе му опадне цената. Можеби сега држат голема цена бидејќи е нова технологија.
fusion 5 - power osnoven, portokalovo plava boja,
tvojot e proglide
proshield ima zholto crna boja

isto im e site se so 5 secila, a nijansite po sho se razlikuvaat ne sum siguren, ama treba da e mala varijacija
na fusion mislam deka site 3 odgovaraat,
a mach3 i toj so 2 so bese stariot si se posebni

nema opagjanje na cena, drzat cena odkoga pocnav da se bricam od tie so 2 secila gilette pred 16 godini.

najeftina opcija ti e da gi kupuvas pakuvanje po 8, ili ako nacekas promocii okolu praznici.
ova ti e bukvalno najskapa opcija za bricenje, bez konkurencija
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Долги години наназад користам Gillette Fusion5 Rasierapparat стандардниот без ротации (тој со ротација некако не ми се свиѓа.....сакам цврсто да ми лежи во рака). Едноставно не експериментирам....тоа од кое сум задоволен само продолжувам да го користам.
Во Берлин пред неполна година на акција (сега гледам се поскапи)
5,5€
5 сечива (резерва) за 9€
Кај нас не знам колку се движат цените.....не сум имал потреба да погледнам.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.861
Поени од реакции
7.549
fusion 5 - power osnoven, portokalovo plava boja,
tvojot e proglide
proshield ima zholto crna boja

isto im e site se so 5 secila, a nijansite po sho se razlikuvaat ne sum siguren, ama treba da e mala varijacija
na fusion mislam deka site 3 odgovaraat,
a mach3 i toj so 2 so bese stariot si se posebni

nema opagjanje na cena, drzat cena odkoga pocnav da se bricam od tie so 2 secila gilette pred 16 godini.

najeftina opcija ti e da gi kupuvas pakuvanje po 8, ili ako nacekas promocii okolu praznici.
ova ti e bukvalno najskapa opcija za bricenje, bez konkurencija
Си има до некаде причина и зошто е најскап. 5 сечила на патрон, телото или дршката тоа што се држи на рака колку што можев да приметам не е пластика и има гумирани делови, дел направен за ротација за патроните, сталакот каде што лежи целиот брич е фенси дизајниран не е стандарден како на другите, бричот целосно со се патрон ставено е поголем и погломазен е за разлика од Mach 3.

И Маch 3 барем патроните се поскапи ама не толку многу како на Fusion 5. Се надевам ќе издржи долго време еден патрон со оглед дека се бричам јас еднаш неделно најчесто сабота или недела а некогаш кога ме мрзи да се бричам ја оставам брадата и да потопрасне и се бричам после две недели поминати.

За почетници најдобро е да се бричи брадата што е можно почесто бидејќи така брадата би се зацврстувала се повеќе и повеќе и подобар раст на брадата.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.109
Поени од реакции
8.895
Си има до некаде причина и зошто е најскап. 5 сечила на патрон, телото или дршката тоа што се држи на рака колку што можев да приметам не е пластика и има гумирани делови, дел направен за ротација за патроните, сталакот каде што лежи целиот брич е фенси дизајниран не е стандарден како на другите, бричот целосно со се патрон ставено е поголем и погломазен е за разлика од Mach 3.

И Маch 3 барем патроните се поскапи ама не толку многу како на Fusion 5. Се надевам ќе издржи долго време еден патрон со оглед дека се бричам јас еднаш неделно најчесто сабота или недела а некогаш кога ме мрзи да се бричам ја оставам брадата и да потопрасне и се бричам после две недели поминати.

За почетници најдобро е да се бричи брадата што е можно почесто бидејќи така брадата би се зацврстувала се повеќе и повеќе и подобар раст на брадата.
pricinata zosto e najskap e zatoa sto e skoro monopol na bricevi koi se ednostavni za koristenje i za pocetnici, i globalna upotreba i pozicija na market. poskap ne mora da znaci podobar.

za rackata da, dobra e, podobra od slicni bricevi na patroni. gumificiran, ako go navlaznis ne se lizga mnogu.
toa na kraj e prasanje sho tebe ti lezi na raka. jas gi koristev do pred edna godina, sega smeniv na postarite verzii so zilet so edno secilo.

ako se bricis ednas nedelno gledaj da go menjas patronot ednas na mesec barem, ili sam kje osetis koga pocnuva da te grebe na bricenjeto
Автоматски споено мислење:

Долги години наназад користам Gillette Fusion5 Rasierapparat стандардниот без ротации (тој со ротација некако не ми се свиѓа.....сакам цврсто да ми лежи во рака). Едноставно не експериментирам....тоа од кое сум задоволен само продолжувам да го користам.
Во Берлин пред неполна година на акција (сега гледам се поскапи)
5,5€
5 сечива (резерва) за 9€
Кај нас не знам колку се движат цените.....не сум имал потреба да погледнам.
grubo 3-5 evra po patron se svedska a mislam deka i mkd se tuka nekade.
bravo za germania, pazarenje vo market naj najeftino. da, taa cena e nisto za germanski standard
ednas slucajno na pominuvanje niz berlin gi najdov dosta eftini, samo ne pamtam dali bese pakuvanje od 8 ili 16 patroni.
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2011
Мислења
841
Поени од реакции
824
received_805610320085406.jpeg
Денес ми ја испратија оваа од Германија мислам дека ке ја биде
 
Член од
5 март 2011
Мислења
841
Поени од реакции
824
ако е 2мм, мазно нема да бричи. Ако ти е тоа желбата.
За мазно бричење има друга машинка 2 се во комплетот one blade е едната може да се забележина кутијата
Автоматски споено мислење:

Врска нема за бричење а за шишање е топ. :D
Искрено повеќе ми е за шишање и за тело но во комплетот има и за бричење па ако се погоди погоди ако не здравје
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
243
Поени од реакции
323
За мазно бричење има друга машинка 2 се во комплетот one blade е едната може да се забележина кутијата
Автоматски споено мислење:


Искрено повеќе ми е за шишање и за тело но во комплетот има и за бричење па ако се погоди погоди ако не здравје
Баш види колку мм дава на таа за бричење. Ако е 0.5мм или помалку би земал и јас.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.892
Поени од реакции
10.517
Баш види колку мм дава на таа за бричење. Ако е 0.5мм или помалку би земал и јас.
јас ја користам таа за бричење веќе пет месеца и е ок, не е како со бритва нормално ама и зависи од густината и јачината на брадата


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.109
Поени од реакции
8.895
za site sto forsirate masinki i Gilette sensor patroni

probajte za promena, barem ednas,
bricenje kaj berber
ili sami doma, so nekoj od klasicnite zileti (od vojska), ili britvi so gi vikate

ogromna e razlikata

sinokja od nekoja dosada i radoznalost, prvpat se bricev so Gillete Fusion posle 2 godini
sranje, ne lici na nisto, vo sporedba so klasicen "wet-shave" pristap

masinkite se funckionalni ako vi treba za sekoj den, posto ne odzema vreme,
ama za zadovolstvo nema sporedba.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.892
Поени од реакции
10.517
za site sto forsirate masinki i Gilette sensor patroni

probajte za promena, barem ednas,
bricenje kaj berber
ili sami doma, so nekoj od klasicnite zileti (od vojska), ili britvi so gi vikate

ogromna e razlikata

sinokja od nekoja dosada i radoznalost, prvpat se bricev so Gillete Fusion posle 2 godini
sranje, ne lici na nisto, vo sporedba so klasicen "wet-shave" pristap

masinkite se funckionalni ako vi treba za sekoj den, posto ne odzema vreme,
ama za zadovolstvo nema sporedba.
можеби затоа што тоа се 500-600 денари секој месец за бричење кај бербер
кај Попај идам неколку год и стално коа се шишам си практикувам и бричење колку да ми ја корегира линијата


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.109
Поени од реакции
8.895
можеби затоа што тоа се 500-600 денари секој месец за бричење кај бербер
кај Попај идам неколку год и стално коа се шишам си практикувам и бричење колку да ми ја корегира линијата


Sent from my iPhone using Tapatalk
poentata mi bese barem ednas odenje na berber za da se vidi/oseti razlikata
pomegju "noz" i masinka

tocno e deka tolku ispagja mesecno plus, so i ne e mal trosok za mkd.

jas sega, koga kje nacekam prilika, odam na berber, cisto za iskustvo plus,
i po moznost da primetam nesto porazlicno vo pristapot, za podobruvanje na sopstvena tehnika,
inaku 99% od vremeto se bricam sam, so klasicen/star bric.
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
243
Поени од реакции
323
poentata mi bese barem ednas odenje na berber za da se vidi/oseti razlikata
pomegju "noz" i masinka

tocno e deka tolku ispagja mesecno plus, so i ne e mal trosok za mkd.

jas sega, koga kje nacekam prilika, odam na berber, cisto za iskustvo plus,
i po moznost da primetam nesto porazlicno vo pristapot, za podobruvanje na sopstvena tehnika,
inaku 99% od vremeto se bricam sam, so klasicen/star bric.
Каде може да се најде кај нас добар класичен/ стар брич?
Знае ли некој? Или евентуално од нет некаде со испорака до тука
 

Kajgana Shop

На врв Bottom