За мажите: машинка за бричење или стариот добар брич?

Дискусија во форумот 'Мода и убавина' започната од Мистичен, 12 октомври 2005.

1. snatch

snatch

Член од:
    21 јануари 2018
    Мислења:
    60
    Допаѓања:
    18
    Здраво. Каде во Скопје може да се најде берберски бриџ - straight razor ?
    Сакам да си купам. Гледам на интернет има евтини за по неколку долари. Дали некој се бричи со таков ? Мене меракот за таков бриџ ми е огромен. Поздрав

2. tazeclence

tazeclence

Член од:
    18 октомври 2011
    Мислења:
    54
    Допаѓања:
    26
    Пред месец дена купив Philips S1100/04, жичана машинка за бричење со три трклца или како ги викате..

Првиот пат, како што имам чуено и од други, се исипав на долниот дел од брадата каде е потенка кожата. Вториот пат многу понежно триев со машинката. Се опорави брадата за една недела. Кружно вртиш, ни прејако ни преслабо.. Сега немам никаков осип.

Разликата од брич е што не те пече кожата како што знае после бричење и е рамномерно избричена брадата. Кога ќе порасне расте како под милиметар.

Побрзо е да се избричиш со брич, но 2-3 мин повеќе не значат ништо ако знаеш дека крајниот резултат е подобар со машинката.

За баќембардите некако тешко ги фаќа, дури и со делот за тример на брада. Тука удирам двапати на суво брич. Ништо страшно.

Се на се, повеќе се ужива со машинка да се бричиш, а и кожата ми е помалку иритирана сега.

Thumbs Up.

3. OMG!!

OMG!! Пилот

Член од:
    27 февруари 2017
    Мислења:
    1.855
    Допаѓања:
    905
    Gillette Fusion во пакет со гел за бричење во Кам е 299 денари. Кертриџи 2 у пакет се 550. Која е логиката?

4. KyleXY

KyleXY

Член од:
    16 мај 2016
    Мислења:
    298
    Допаѓања:
    481
    Razor and blades business model.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Razor_and_blades_model

На OMG!! му/ѝ се допаѓа ова.
  5. OMG!!

OMG!! Пилот

Член од:
    27 февруари 2017
    Мислења:
    1.855
    Допаѓања:
    905
    Го разбирам ова, ама во случајов гел за бричење има цена од 25 денари, башка со секое купување на пакет брич и гел, ти останува старата дршка...

6. >>ЕкО<<

>>ЕкО<< ЕкологисТ

Член од:
    18 октомври 2011
    Мислења:
    99
    Допаѓања:
    20
    Кај нас кај може да се најде барем нешто слично?

Sent from my iPhone using Tapatalk

На Makaron и Igorcemk им се допаѓа ова.
  7. MARCELLO

MARCELLO Модератор

Член од:
    15 јули 2007
    Мислења:
    9.605
    Допаѓања:
    4.141

Ваков користам бидејќи и татко ми користи таков па купуваме по едно пакетче патрон со 4 во него жилети или како и да се вика сето тоа

Најчесто земаме и гел за бричење бидејќи гелот подобро бричи. Мене ме нервира што неможам убаво да си ја избричам брадата да ми е како бебешко газе мазно, мора 2-3 пати да поминам кај што не сум се избричил добро па се отупуваат жилетите и тоа на жилетите плавото горе кое немам поима како се вика се троши брзо.

Можеби сум пишал тука можеби и не но ајде ќе пишам
    Не сум се бричел никогаш на бербер некако избегавам тоа и никогаш машинка не сум пробал.

Последно уредено: 28 ноември 2018
  8. Ron Burgundy

Ron Burgundy

Член од:
    29 јуни 2014
    Мислења:
    8.793
    Допаѓања:
    8.903
    Машинка за шишање, со двојка ја проаѓам, најдобра работа. Пари не фрлам, а и изгледа добро.

9. alekjov

alekjov

Член од:
    8 октомври 2009
    Мислења:
    514
    Допаѓања:
    155
    Порано користев Gillete Sensor Excel ама тие ножињата ги направија скапи како да се од злато па почнав да користам бричеви за една употреба и супер сум задоволен.
    Последно купив од тинекс Bic 3 Action кога беа на акција и одлични се.
    Сега гледам има на акција некои Wilkinson бричеви ама ги немам користено.

10. devilko

devilko ♆ wicked one ♆

Член од:
    28 август 2014
    Мислења:
    913
    Допаѓања:
    2.681
    Кога не можев да најдам Gillete имав два пати купено такви пред една декада и веќе никогаш повторно. На најголем непријател не би му ги препорачал.
    Една употреба со нив сфати ја буквално како една, пошто за повеќе не се. Она мекото горе се кине на парченца одма, влакната се заглавуваат меѓу сечилата и за жива глава не се вадат, а тие пак сечилата после првото бричење се распаѓаат. Да не зборам дека со нив се касапев, лом се правев. Не знам дали беше до нив, или јас бев толку неписмен тогаш.

Веќе подолго време си користам машинка и бричот ми е за овде-онде фаќање, па исто почнав да купувам од овие пофушарајските и најзадоволен сум од овие од КАМ.

Вредат ИЧ пари. И што е најбитно се за повеќе од една употреба. Бар со комбинацијава со машинка комотно тераат неколку бричења.

На shutrak и alekjov им се допаѓа ова.
  11. Igorcemk

Igorcemk Само Македонија!

Член од:
    17 јануари 2008
    Мислења:
    8.621
    Допаѓања:
    9.904
    Долги години су користел Wilkinson Hydro 5 ок беше ама во последно време бааѓи ја иритираше кожата. Пробав ваков брич и сум засега презадоволен.

Одлично чувство и кожата нема гајле исто така долгорочно е поефтино.

На Makaron му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Solaire of Astora

Solaire of Astora

Член од:
    30 јули 2014
    Мислења:
    3.026
    Допаѓања:
    7.338
    Ми треба машинка за бричење и кратење на брадата, поточно не сакам до крај да се бричам туку да носам рецимо брада од една недела. Да ми препорачате некоја до 4000 илјади, од Нептун по можност зашто имам ваучери за таму. Јас ја гледав оваа ама не сум сигурен дали со оваа може само кратење на брадата илити стрижење како што го викаме ние.

13. Ron Burgundy

Ron Burgundy

Член од:
    29 јуни 2014
    Мислења:
    8.793
    Допаѓања:
    8.903
    Па со машинка за стрижење ја кратиш, ќе ставиш кое сакаш висина кец двојка тројка и тераш, тие за бричење ниско ја кратат на нула.

На Solaire of Astora му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Kangchenjunga

Kangchenjunga

Член од:
    20 јули 2014
    Мислења:
    2.367
    Допаѓања:
    5.684
    Јас имам една машинка за потшишување од Агротехна, ја користам околу 4 или 5 год. и сум задоволен. Ја кратам на нула брадата, чешлите за должина не сум ги користел никогаш. Не е гломазна и е практична за пакување кога одам по одмори/викенди. Имам и две за бричење, ама многу ретко ги користам. Тример немам користено, поим немам како е... Ова е моделот.

Сподели преку: