За мажите: машинка за бричење или стариот добар брич?

Дискусија во форумот 'Мода и убавина' започната од Мистичен, 12 октомври 2005.

 1. snatch

  snatch

  Член од:
  21 јануари 2018
  Мислења:
  60
  Допаѓања:
  18
  Здраво. Каде во Скопје може да се најде берберски бриџ - straight razor ?
  Сакам да си купам. Гледам на интернет има евтини за по неколку долари. Дали некој се бричи со таков ? Мене меракот за таков бриџ ми е огромен. Поздрав
   
 2. tazeclence

  tazeclence

  Член од:
  18 октомври 2011
  Мислења:
  54
  Допаѓања:
  26
  Пред месец дена купив Philips S1100/04, жичана машинка за бричење со три трклца или како ги викате..

  Првиот пат, како што имам чуено и од други, се исипав на долниот дел од брадата каде е потенка кожата. Вториот пат многу понежно триев со машинката. Се опорави брадата за една недела. Кружно вртиш, ни прејако ни преслабо.. Сега немам никаков осип.

  Разликата од брич е што не те пече кожата како што знае после бричење и е рамномерно избричена брадата. Кога ќе порасне расте како под милиметар.

  Побрзо е да се избричиш со брич, но 2-3 мин повеќе не значат ништо ако знаеш дека крајниот резултат е подобар со машинката.

  За баќембардите некако тешко ги фаќа, дури и со делот за тример на брада. Тука удирам двапати на суво брич. Ништо страшно.

  Се на се, повеќе се ужива со машинка да се бричиш, а и кожата ми е помалку иритирана сега.

  Thumbs Up.
   
 3. OMG!!

  OMG!! Пилот

  Член од:
  27 февруари 2017
  Мислења:
  1.855
  Допаѓања:
  905
  Gillette Fusion во пакет со гел за бричење во Кам е 299 денари. Кертриџи 2 у пакет се 550. Која е логиката?
   
 4. KyleXY

  KyleXY

  Член од:
  16 мај 2016
  Мислења:
  298
  Допаѓања:
  481
  Razor and blades business model.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Razor_and_blades_model
   
  На OMG!! му/ѝ се допаѓа ова.
 5. OMG!!

  OMG!! Пилот

  Член од:
  27 февруари 2017
  Мислења:
  1.855
  Допаѓања:
  905
  Го разбирам ова, ама во случајов гел за бричење има цена од 25 денари, башка со секое купување на пакет брич и гел, ти останува старата дршка...
   
 6. >>ЕкО<<

  >>ЕкО<< ЕкологисТ

  Член од:
  18 октомври 2011
  Мислења:
  99
  Допаѓања:
  20
  [​IMG]
  Кај нас кај може да се најде барем нешто слично?


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На Makaron и Igorcemk им се допаѓа ова.
 7. MARCELLO

  MARCELLO Модератор

  Член од:
  15 јули 2007
  Мислења:
  9.605
  Допаѓања:
  4.141
  [​IMG]

  Ваков користам бидејќи и татко ми користи таков па купуваме по едно пакетче патрон со 4 во него жилети или како и да се вика сето тоа

  Најчесто земаме и гел за бричење бидејќи гелот подобро бричи. Мене ме нервира што неможам убаво да си ја избричам брадата да ми е како бебешко газе мазно, мора 2-3 пати да поминам кај што не сум се избричил добро па се отупуваат жилетите и тоа на жилетите плавото горе кое немам поима како се вика се троши брзо.

  Можеби сум пишал тука можеби и не но ајде ќе пишам
  Не сум се бричел никогаш на бербер некако избегавам тоа и никогаш машинка не сум пробал.
   
  Последно уредено: 28 ноември 2018
 8. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  8.793
  Допаѓања:
  8.903
  Машинка за шишање, со двојка ја проаѓам, најдобра работа. Пари не фрлам, а и изгледа добро.
   
 9. alekjov

  alekjov

  Член од:
  8 октомври 2009
  Мислења:
  514
  Допаѓања:
  155
  Порано користев Gillete Sensor Excel ама тие ножињата ги направија скапи како да се од злато па почнав да користам бричеви за една употреба и супер сум задоволен.
  Последно купив од тинекс Bic 3 Action кога беа на акција и одлични се.
  Сега гледам има на акција некои Wilkinson бричеви ама ги немам користено.
   
 10. devilko

  devilko ♆ wicked one ♆

  Член од:
  28 август 2014
  Мислења:
  913
  Допаѓања:
  2.681
  Кога не можев да најдам Gillete имав два пати купено такви пред една декада и веќе никогаш повторно. На најголем непријател не би му ги препорачал.
  Една употреба со нив сфати ја буквално како една, пошто за повеќе не се. Она мекото горе се кине на парченца одма, влакната се заглавуваат меѓу сечилата и за жива глава не се вадат, а тие пак сечилата после првото бричење се распаѓаат. Да не зборам дека со нив се касапев, лом се правев. Не знам дали беше до нив, или јас бев толку неписмен тогаш.

  Веќе подолго време си користам машинка и бричот ми е за овде-онде фаќање, па исто почнав да купувам од овие пофушарајските и најзадоволен сум од овие од КАМ.  [​IMG]

  Вредат ИЧ пари. И што е најбитно се за повеќе од една употреба. Бар со комбинацијава со машинка комотно тераат неколку бричења.
   
  На shutrak и alekjov им се допаѓа ова.
 11. Igorcemk

  Igorcemk Само Македонија!

  Член од:
  17 јануари 2008
  Мислења:
  8.621
  Допаѓања:
  9.904
  Долги години су користел Wilkinson Hydro 5 ок беше ама во последно време бааѓи ја иритираше кожата. Пробав ваков брич и сум засега презадоволен.

  [​IMG]

  Одлично чувство и кожата нема гајле исто така долгорочно е поефтино.
   
  На Makaron му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Solaire of Astora

  Solaire of Astora

  Член од:
  30 јули 2014
  Мислења:
  3.026
  Допаѓања:
  7.338
  Ми треба машинка за бричење и кратење на брадата, поточно не сакам до крај да се бричам туку да носам рецимо брада од една недела. Да ми препорачате некоја до 4000 илјади, од Нептун по можност зашто имам ваучери за таму. Јас ја гледав оваа ама не сум сигурен дали со оваа може само кратење на брадата илити стрижење како што го викаме ние.
   
 13. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  8.793
  Допаѓања:
  8.903
  Па со машинка за стрижење ја кратиш, ќе ставиш кое сакаш висина кец двојка тројка и тераш, тие за бричење ниско ја кратат на нула.
   
  На Solaire of Astora му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Kangchenjunga

  Kangchenjunga

  Член од:
  20 јули 2014
  Мислења:
  2.367
  Допаѓања:
  5.684
  Јас имам една машинка за потшишување од Агротехна, ја користам околу 4 или 5 год. и сум задоволен. Ја кратам на нула брадата, чешлите за должина не сум ги користел никогаш. Не е гломазна и е практична за пакување кога одам по одмори/викенди. Имам и две за бричење, ама многу ретко ги користам. Тример немам користено, поим немам како е... Ова е моделот.
   

Сподели преку: