За мажите: машинка за бричење или стариот добар брич?

Член од
21 јануари 2018
Мислења
142
Поени од реакции
148
Здраво. Каде во Скопје може да се најде берберски бриџ - straight razor ?
Сакам да си купам. Гледам на интернет има евтини за по неколку долари. Дали некој се бричи со таков ? Мене меракот за таков бриџ ми е огромен. Поздрав
 
Член од
18 октомври 2011
Мислења
72
Поени од реакции
83
Пред месец дена купив Philips S1100/04, жичана машинка за бричење со три трклца или како ги викате..

Првиот пат, како што имам чуено и од други, се исипав на долниот дел од брадата каде е потенка кожата. Вториот пат многу понежно триев со машинката. Се опорави брадата за една недела. Кружно вртиш, ни прејако ни преслабо.. Сега немам никаков осип.

Разликата од брич е што не те пече кожата како што знае после бричење и е рамномерно избричена брадата. Кога ќе порасне расте како под милиметар.

Побрзо е да се избричиш со брич, но 2-3 мин повеќе не значат ништо ако знаеш дека крајниот резултат е подобар со машинката.

За баќембардите некако тешко ги фаќа, дури и со делот за тример на брада. Тука удирам двапати на суво брич. Ништо страшно.

Се на се, повеќе се ужива со машинка да се бричиш, а и кожата ми е помалку иритирана сега.

Thumbs Up.
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.720
Поени од реакции
2.477
Gillette Fusion во пакет со гел за бричење во Кам е 299 денари. Кертриџи 2 у пакет се 550. Која е логиката?
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.720
Поени од реакции
2.477

>>ЕкО<<

ЕкологисТ
Член од
18 октомври 2011
Мислења
109
Поени од реакции
20

Кај нас кај може да се најде барем нешто слично?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.731
Поени од реакции
7.488


Ваков користам бидејќи и татко ми користи таков па купуваме по едно пакетче патрон со 4 во него жилети или како и да се вика сето тоа

Најчесто земаме и гел за бричење бидејќи гелот подобро бричи. Мене ме нервира што неможам убаво да си ја избричам брадата да ми е како бебешко газе мазно, мора 2-3 пати да поминам кај што не сум се избричил добро па се отупуваат жилетите и тоа на жилетите плавото горе кое немам поима како се вика се троши брзо.

Можеби сум пишал тука можеби и не но ајде ќе пишам
Не сум се бричел никогаш на бербер некако избегавам тоа и никогаш машинка не сум пробал.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.238
Поени од реакции
38.116
Машинка за шишање, со двојка ја проаѓам, најдобра работа. Пари не фрлам, а и изгледа добро.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
753
Поени од реакции
356
Порано користев Gillete Sensor Excel ама тие ножињата ги направија скапи како да се од злато па почнав да користам бричеви за една употреба и супер сум задоволен.
Последно купив од тинекс Bic 3 Action кога беа на акција и одлични се.
Сега гледам има на акција некои Wilkinson бричеви ама ги немам користено.
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.819
Поени од реакции
5.925
Порано користев Gillete Sensor Excel ама тие ножињата ги направија скапи како да се од злато па почнав да користам бричеви за една употреба и супер сум задоволен.
Последно купив од тинекс Bic 3 Action кога беа на акција и одлични се.
Сега гледам има на акција некои Wilkinson бричеви ама ги немам користено.
Кога не можев да најдам Gillete имав два пати купено такви пред една декада и веќе никогаш повторно. На најголем непријател не би му ги препорачал.
Една употреба со нив сфати ја буквално како една, пошто за повеќе не се. Она мекото горе се кине на парченца одма, влакната се заглавуваат меѓу сечилата и за жива глава не се вадат, а тие пак сечилата после првото бричење се распаѓаат. Да не зборам дека со нив се касапев, лом се правев. Не знам дали беше до нив, или јас бев толку неписмен тогаш.

Веќе подолго време си користам машинка и бричот ми е за овде-онде фаќање, па исто почнав да купувам од овие пофушарајските и најзадоволен сум од овие од КАМ.





Вредат ИЧ пари. И што е најбитно се за повеќе од една употреба. Бар со комбинацијава со машинка комотно тераат неколку бричења.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.145
Поени од реакции
21.192
Долги години су користел Wilkinson Hydro 5 ок беше ама во последно време бааѓи ја иритираше кожата. Пробав ваков брич и сум засега презадоволен.



Одлично чувство и кожата нема гајле исто така долгорочно е поефтино.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.029
Поени од реакции
15.552
Ми треба машинка за бричење и кратење на брадата, поточно не сакам до крај да се бричам туку да носам рецимо брада од една недела. Да ми препорачате некоја до 4000 илјади, од Нептун по можност зашто имам ваучери за таму. Јас ја гледав оваа ама не сум сигурен дали со оваа може само кратење на брадата илити стрижење како што го викаме ние.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.238
Поени од реакции
38.116
Ми треба машинка за бричење и кратење на брадата, поточно не сакам до крај да се бричам туку да носам рецимо брада од една недела. Да ми препорачате некоја до 4000 илјади, од Нептун по можност зашто имам ваучери за таму. Јас ја гледав оваа ама не сум сигурен дали со оваа може само кратење на брадата илити стрижење како што го викаме ние.
Па со машинка за стрижење ја кратиш, ќе ставиш кое сакаш висина кец двојка тројка и тераш, тие за бричење ниско ја кратат на нула.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.132
Поени од реакции
8.225
Ми треба машинка за бричење и кратење на брадата, поточно не сакам до крај да се бричам туку да носам рецимо брада од една недела. Да ми препорачате некоја до 4000 илјади, од Нептун по можност зашто имам ваучери за таму. Јас ја гледав оваа ама не сум сигурен дали со оваа може само кратење на брадата илити стрижење како што го викаме ние.
Јас имам една машинка за потшишување од Агротехна, ја користам околу 4 или 5 год. и сум задоволен. Ја кратам на нула брадата, чешлите за должина не сум ги користел никогаш. Не е гломазна и е практична за пакување кога одам по одмори/викенди. Имам и две за бричење, ама многу ретко ги користам. Тример немам користено, поим немам како е... Ова е моделот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom