За кој филм треба да се направи римејк?

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.604
Поени од реакции
21.060
Со оглед дека во последниве 10 години се прават римејкови на филмови кои буквално никој не ги побара, сигурно постојат и филмови од минатото, кои сепак треба да добијат римејк.
Дали биле со лимитиран буџет, биле закочени од заостаната технологија од тоа време, лош избор на режисер или актери или пак едноставно, не кликнал филмот во тоа време.

Кој постар филм треба да добие нова верзија, денес?


Мои предлози се:
The League of Extraordinary Gentlemen - или познато како free-copyright Avengers. Одлична клапа на ликови, доста голем простор за ширење на приказната. Доволно е само да не се направи како минатиот пат и да не се тркаат со коли во Венеција.
Wild Wild West - да го имаш Вил Смит и да направиш вакво срање. Тргни го големиот пајак, земи актери кои ќе бидат добар контраст еден од друг и имаш потенцијален топ филм.
Erаgon - одлични книги кои се пренесоа ужасно на филм. Потенцијал да биде серијал како Хари Потер, но за оваа деценија.

Прашина - без Манчевски.
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
2.218
Поени од реакции
2.166
Знаеш за шо зборам. Како што велит шутрак, нишо не е случајно, а ниту твојата слика на профил, ниту името...
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.114
Поени од реакции
17.920
Прашањето треба да е: „кој добар филм да се усере со римејк пошо се нема идеја за нешто ново асално?“
 
Член од
5 јуни 2012
Мислења
4.820
Поени од реакции
5.967
Прашањето треба да е: „кој добар филм да се усере со римејк пошо се нема идеја за нешто ново асално?“
Не мора да значи, има ремек-ови кои се подобри оригиналните. The Thing и Airplane! се пример за успешен римејк. Ако си спремен да прифатиш и адаптации како форма на римејк LotR и West World можеш да ги вметнеш овде.

До душа, како и секоја друга уметност и ова ти е прашање на вкус.


@Стев Дај кажи шо би сакал да видиш во римејкот на Сталкер. Коа веќе ништо не е случајно, пиши збор-два плус колку да има некое образложение.
 

Vori

Шејтан на Махалата
Член од
23 март 2009
Мислења
6.866
Поени од реакции
5.616
Black Rain .... Останал и ќе остане мој најомилен муви .... Знам дека правилата се,да е фаличен,но филмот е толку прекрасен,што сакам да видам од агол на денешен концепт ,а не од 80ти,актери да бидат малку подобар од Енди Гарсија у филмот шо беше, Даглас си беше ок,но тапа партнер имаше од страна на Енди .... :D

 
Последно уредено:

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.604
Поени од реакции
21.060
Прашањето треба да е: „кој добар филм да се усере со римејк пошо се нема идеја за нешто ново асално?“
Може да направам римејк на твојот пост?

Прашањето е „Бидејќи не го прочитав првиот пост, сеа ќе кажам нешто што сите го мислат и со тоа да ми лајкаат, може?“
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
964
Поени од реакции
2.210
Spawn mislam se raboti na remake, ama da, se soglasuvam.

Inace jas sakam remake na SITE filmovi sto se praveni po video igri.
За ова имаш право. Не знам ниту еден добар филм праен по игра освен Resident Evil серијалот, Silent Hill и Tomb Raider (ама доста е од нив). И Мортал Комбат филмовите, иако се тешки трешови.

Све друго, Јово на ново...
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
2.218
Поени од реакции
2.166
Не мора да значи, има ремек-ови кои се подобри оригиналните. The Thing и Airplane! се пример за успешен римејк. Ако си спремен да прифатиш и адаптации како форма на римејк LotR и West World можеш да ги вметнеш овде.

До душа, како и секоја друга уметност и ова ти е прашање на вкус.


@Стев Дај кажи шо би сакал да видиш во римејкот на Сталкер. Коа веќе ништо не е случајно, пиши збор-два плус колку да има некое образложение.
Не е полиран. Со лимитациите на времето, и во државата, филмот не е се што може да биде...
 
На врв Bottom