За кој книжевен лик би гласале?

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Ова не е тема за омилени ликови од книги, туку ликови кои кога би биле вистински и би имале можност да им ја дадете својата доверба, би ги гласале да одлучуваат за важни одлуки во државата.

Мојот избор е Жан Валжан од „Клетници“. :) Тој е лик со милион проблеми нанесени од државата, знае да се избори и да се снајде во тешки и комплицирани ситуации. Жртва на општеството што на крајот сепак го наоѓа своето место.

Кој е вашиот избор? :)
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Ќе гласав за Раскољников, но ме разочара со убиството на Лизавета. :)
Инаку да, Валжан е лик кој поминал се во животот, знае како е да биде понижен, знае што е страдање, што е неправда... и баш таков ни треба на нас денес. Човек што може да сочувствува со својот народ.
 
Член од
14 април 2010
Мислења
75
Поени од реакции
17
Јас би гласал за Евгениј Онегин од истоименото дело од Пушкин. Доволно е да се каже дека потекнува од богато семејство, се стекнал со доволно образование, има цврст карактер, и работите околу него ги гледа на правилен и разумен начин.

За кого не би гласал? Мерсо од Странецот“ е многу интересен лик, но бидејќи е рамнодушен би ни ја уништил државата.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
Новеченто од Алесандро Барико.

Не ми е потребен некој со јака воља и јак карактер што има сила да менува закони. Потребен е некој кој аспиринот ќе го претвори во мед, болката во музика. За да живеам уште еден ден плус.
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Сите наши денeшни властодршци се Тартиф, без исклучок :)
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
Дефинитивно Robert Jordan - од For Whom The Bell Tolls (за кого бијат камбаните) на легендарниот Ернест Хемингвеј!
Нема да објаснувам многу, тој што ја прочитал книгата ќе знае зошто го бирам овој лик(а тој што не ја прочитал да го стори тоа најбргу што може)! Силен, комуникатаивен, интелигентен, вистински лидер, решителен, добар стратег, и најважно од се многу пожртвуван за тоа што го прави! Секоа чест на Хемингвеј за идеалниот лик што можел да го состави! Да имавме ваков човек вреди и да се полнат кутии за него (шега се разбира :)) Бел бумбар за Robert Jordan!!!
 
Член од
6 јануари 2011
Мислења
1.059
Поени од реакции
2.683
Ежен де Растињак
Потекнува од сиромашно семејство, научен е да живее чесно, сам го завршил образованието, а случката со Горио го опамети за цел живот
 
С

Сатори

Гостин
Ќе биде тотално клише ако пишам Настасја Филиповна ...
Не, државата би можел да ја води според мене Лудвик Јан, „Шега“ Милан Кундера, и не затоа што е обвинет дека е индивидуалист во време кога сите граделе социјализам, туку затоа што толку проклето силно се трудеше да не биде.
 
H

HITCH

Гостин
Колку убава тема!!!

Никогаш не сум размислувала, но сигурно знам дека гласот нема да го дадам на Петар Ворховенски или пак Ставрогин, но за жал само такви имаме засега. :(
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Можеби и би гласал, но никој од овие никогаш не би се кандидирал...:D
Анри Шарие, Мартин Идн, Џерард Геилс и Едмон Дантес како кандидати на нечија пратеничка листа?
Винстон Смит за ПрецЕдник !
Јозеф К за премиер !
Јозеф Швејк министер за внатрешни...
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Колку убава тема!!!

Никогаш не сум размислувала, но сигурно знам дека гласот нема да го дадам на Петар Ворховенски или пак Ставрогин, но за жал само такви имаме засега. :(
I mene prvo sto mi tekna bese Verhovenski, a Stavrogin nikogas ne bi se nafatil za takvo nesto, toj go otfrli planot na Verhovenski...;)
 

nilla-vanilla

#kingliam
Член од
17 јуни 2010
Мислења
2.041
Поени од реакции
1.747
За Андреј Соколов од ,,Судбината на човекот,,- Шолохов
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Јас би гласал за Поаро на Агата Кристи, затоа што тој ќе ја реши секоја мучка која ке се случи во државава :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom