За колку време пристигнува пратка по пошта од...?

Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Ми беше пратена пратка за Нова Година од Англија градот Бодмин и не ми стаса!
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Јас на 3. август имам направено нарачака од ebay, на 4. ја испратија по пошта и сеуште не е стигната. И давам уште една недела, па после ќе барам refund. Со обична пошта може и да не стигне пакетот (ако му се допаднал на некој у пошта) затоа што нема тракинг на пратката.

Со DHL или друга брза пошта е најсигурно, ама од лично искуство НИКОГАШ повеќе не би ги користел услугите на DHL... За пратка од 29 долари ме царинеа (иако според правилникот на царина ништо под 40 евра не се царини), па требаше да платам дополнителни 3.500 денари. 300 за царина (што е ништо...) и околу 3200 за ШПЕДИТЕРСКИ ТРОШОЦИ и ЛЕЖАРИНА за DHL... Да не ми ја пуштеа пратката на царинење, тоа немаше да се случи, ама претпоставувам дека имаат договор за да лапаат пари од овци како нас.

Затоа, додека се средат некои работи во Македонија нарачувајте само ефтини работи и само преку обична пошта. Може и воопшто да не ви стигне, ама бар нема да се јадосувате за мали пари...
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Na Amazon ako ne stigne pratkata (po vas iskaz) ke vi pratat uste edna iako barem jas do sega sum nemal niednas problem so primanje na narackite osven sto sega vo leto nasive rabotat so namalen intenzitet isto i ostanatite regionalni drzavni posti i se ceka podolgo inaku voobicaeno do 15 dena se pristiga.
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
571
Поени од реакции
8
Значи ако некоја пратка не ви пристигне за 1 месец може да му пратите жалба на продавачот, и да ви прати нова ако е добар човек. А ако мрчи ако сте платиле преку paypal го пријавувате таму во рок од 60 дена од кога сте нарачале, и за рок од неколку дена ви ги враќаат од paypal парите, а ако поминат тие 60 дена не се сеќавам точно колку дена беа пропаѓа се и неможе да се жалите.
 
Член од
19 јуни 2011
Мислења
15
Поени од реакции
0
Paketot go praka drugarkami koja zivee vo mississippi, mi se javi i rece deka go pratila na 20 august (sabota) taka sto nemozam da se pozalam na nea, ona go pratila veke, e sega nasive tuka ako imaat navika da si cepkaat po tugi stvari e toa e vise drugo.

P.S se brojat i vikendi ili samo rabotni denovi?
 

outTake

Psychonautic
Член од
2 септември 2009
Мислења
140
Поени од реакции
118
Мене од google adsense ми пратија писмо од Калифорнија, ми стигна за две недели. Иначе, не се бројат викенди, само работни денови.
 

Kajgana e sranje

Македонија Шампион
Член од
9 април 2010
Мислења
225
Поени од реакции
64
2-3 недели, зависи по кој пат ќе тргне. ако и дале број на пратка или број на сметка нека ти го каже, може да ја следиш пратката
https://tools.usps.com/go/TrackConfirmAction!input.action
со ДХЛ никако да не нарачувате ништо. тука за трошоци ќе ви побараат повеќе отколку што вреди пратката, огромни пари бараат и за ситници како на пример музчики цд-а. 3 цд-а коштаат 40$, они бараат преку 3000ден за трошоци
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Вака сега: Сакам да нарачам пакет спрееви кои коштаат 18 долари. Ќе треба да плаќам царина и слични глупости за да стигнат?
 
Член од
19 јуни 2011
Мислења
15
Поени од реакции
0
Uste edno prasanje
Bi bila blagodarna dokolku dobijam odgovor.E sega na sestra mi i naracav nekoi sprejovi koi gi kupi mojata drugarka.Drugarka mi go praka paketot vo Makedonija ekspresno, dali ke se plaka nesto i za kolku dena bi trebalo da stasa?
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
571
Поени од реакции
8
Вака сега: Сакам да нарачам пакет спрееви кои коштаат 18 долари. Ќе треба да плаќам царина и слични глупости за да стигнат?
Vkupno li ke te kosta 18$ ili eden sprej?


Sent from my GT-P3113 using Tapatalk
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
571
Поени од реакции
8
Kasno vidov denes se logirav posle 3 godini

Sent from my GT-P3113 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom