За затворениот пост 'Психолошко дно'

Член од
26 април 2018
Мислења
170
Поени од реакции
105
Знам дека ќе испадне дека не е темава за овој подфорум, но ќе ги молам администраторите, да ја отклучат темата на членот @Anand , бидејќи тврдам дека детето има проблем и треба да го оставиме да се искажи.

Темата е за депресија, а никој не го разбра, кутриот.
Ова e огромен проблем денес во Македонија, секој 5ти е депресивен, а 99% од нив, не се ни свесни дека се депресивни и што треба да прават во тој случај. Дечково многу убаво си ја објасна состојбата, луцидно делува и е многу интелигентен и свесен е за својот проблем, Описот на симптомите му е 100% некоја форма на депресија, но му треба малку 'туркање'.

Искрено се надевам дека е трол кој само сака да отвори тема за депресијата, а не дека навистина страда од депресија. Бидејќи, ако е вистина, сериозно му треба нашата помош и поддршка, но најнапред, ќе мора да почне да се советува со некој добар психијатар.

Многу се извинувам за повиков, и знам дека можеби изгледа непристојно, но ќе ве замолам уште еднаш: Отклучете ја темата.

Со почит, @WildMk
 

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
261
Поени од реакции
332
Бидејќи, ако е вистина, сериозно му треба нашата помош и поддршка, но најнапред, ќе мора да почне да се советува со некој добар психијатар.
Дечкото напиша дека бил на психијатар, го ислушала ради-реда, му дала лекови и то. Не помогнале лековите.

Мада кога сме кај добар психијатар, јас ТЕК би паднал во ДЕПРЕСИЈА :pos: да ми одвали некој СОЛЕНА цифра за тоа што кобајаги ќе ме слуша и демек ме разбира па и ме "советува" и на крајот еве ти лекови труј се и чао.

Инаку треба да му се почитува волјата и да не се одклучува темата.

Плус, ако земеме дека пишал дека има девојка од старт е во подобра психофизичка состојба од 90 % форумџии. :pos:
Треба он совети да дава. :icon_mrgr:
 
Член од
26 април 2018
Мислења
170
Поени од реакции
105
Дечкото напиша дека бил на психијатар, го ислушала ради-реда, му дала лекови и то. Не помогнале лековите.

Мада кога сме кај добар психијатар, јас ТЕК би паднал во ДЕПРЕСИЈА :pos: да ми одвали некој СОЛЕНА цифра за тоа што кобајаги ќе ме слуша и демек ме разбира па и ме "советува" и на крајот еве ти лекови труј се и чао.

Инаку треба да му се почитува волјата и да не се одклучува темата.

Плус, ако земеме дека пишал дека има девојка од старт е во подобра психофизичка состојба од 90 % форумџии. :pos:
Треба он совети да дава. :icon_mrgr:
Сериозна сум. Мора да оди на психијатар пак. Не секогаш се погодуваат антидепресивите и нивната комбинација со други лекови од прва??? Мене ми требаа 10 години да го најдам вистинскиот лек за мојата врста на депресија.

Не си играјте играчки, за живот се работи. Ако имаше мака со срцето, вака ќе му се смеевте, или ќе го теравте да оди на доктор???
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Не си играјте играчки, за живот се работи. Ако имаше мака со срцето, вака ќе му се смеевте, или ќе го теравте да оди на доктор???
Да имаше проблем со срцето ќе го добиеше истиот одговор, оди на доктор. Здравствени проблеми не се решаваат на форум.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE
Член од
26 април 2018
Мислења
170
Поени од реакции
105
Да имаше проблем со срцето ќе го добиеше истиот одговор, оди на доктор. Здравствени проблеми не се решаваат на форум.
Сепак, сметам дека темата е битна за сите. Многумина страдаат од депресија и се увствуваат осамени во својата мака. Ако се дискутира отворено за тоа, ќе видат дека не се сами, дека не има илијадници.
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Сепак, сметам дека темата е битна за сите. Многумина страдаат од депресија и се увствуваат осамени во својата мака. Ако се дискутира отворено за тоа, ќе видат дека не се сами, дека не има илијадници.
Да беше форум за депресија ќе се согласев со тебе, но реалноста е дека тука добри 90% се тролови и nolife-ри кои нема да придонесат ништо позитивно на темата, туку напротив можат да направат повеќе штета.
Консултација со доктор и група за поддршка од луѓе со ист проблем ќе му помогне далеку повеќе од совети од рандом луѓе на форум.
 
Член од
26 април 2018
Мислења
170
Поени од реакции
105
Да беше форум за депресија ќе се согласев со тебе, но реалноста е дека тука добри 90% се тролови и nolife-ри кои нема да придонесат ништо позитивно на темата, туку напротив можат да направат повеќе штета.
Консултација со доктор и група за поддршка од луѓе со ист проблем ќе му помогне далеку повеќе од совети од рандом луѓе на форум.
Сосема си во право дека ќе има напрлив на луѓе кои само би сакале да ја искористат темата за да се 'направат паметни', ама зато пак има модератори и администратори на форумов. Очекувам да си ја работат нивната работа и да ги бришат несоодветните постови и да санкционираат.

А за група за поддршка, може и тема на форумов да биде. Последно што знам, во риал лајф нема групи за поддршка за ни една болест или за блиски на луѓе со одредена болест. Се ' што е достапно, е единствено онлајн.
 
Член од
30 август 2017
Мислења
997
Поени од реакции
1.433
Знаеш кој паѓат во депресија, тие што немаат цел во животот, се врзуват за се, освен за себеси. И после се не им чини златно правило вика ТИ НА ПРВО МЕСТО па после другите, со ова не викам да стане себичен или да се претвори во нарцист ,едноставно се што правиш во животот правиш за себеси прво... времето ке минува годините ке минуват и на никому буквално на никому нема да му биде гајле за тоа што се изолираш или што немаш никаков живот и никој нема да ти помогне ако сам не седнеш и размислуваш што правиш со својот живот.
 
Член од
26 април 2018
Мислења
170
Поени од реакции
105
Знаеш кој паѓат во депресија, тие што немаат цел во животот, се врзуват за се, освен за себеси. И после се не им чини златно правило вика ТИ НА ПРВО МЕСТО па после другите, со ова не викам да стане себичен или да се претвори во нарцист ,едноставно се што правиш во животот правиш за себеси прво... времето ке минува годините ке минуват и на никому буквално на никому нема да му биде гајле за тоа што се изолираш или што немаш никаков живот и никој нема да ти помогне ако сам не седнеш и размислуваш што правиш со својот живот.
Не е така лесно. Не можеш да избориш со болест само со силата на (позитивната) 'мисла'.
 
Член од
30 август 2017
Мислења
997
Поени од реакции
1.433
Не е така лесно. Не можеш да избориш со болест само со силата на (позитивната) 'мисла'.
Треба да работи на душевната состојба, како што викат енлгези his spirit is broken знам дека позитивни мисли нема да и помогнат, но ако не превзема ништо он, никој не може да и помогне тоа сакав да кажам
 
Член од
26 април 2018
Мислења
170
Поени од реакции
105
Треба да работи на душевната состојба, како што викат енлгези his spirit is broken знам дека позитивни мисли нема да и помогнат, но ако не превзема ништо он, никој не може да и помогне тоа сакав да кажам
Да. Да оди на психијатар.
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.610
Да беше форум за депресија ќе се согласев со тебе, но реалноста е дека тука добри 90% се тролови и nolife-ри кои нема да придонесат ништо позитивно на темата, туку напротив можат да направат повеќе штета.
Консултација со доктор и група за поддршка од луѓе со ист проблем ќе му помогне далеку повеќе од совети од рандом луѓе на форум.
No LIFE-eri ej !!! VRV!
 
Член од
26 април 2018
Мислења
170
Поени од реакции
105
No LIFE-eri ej !!! VRV!
Ама не ми е јасно како можете да сведете психичка болест на неодговорност? Дали некогаш сте прочитале нешто за било кој психички проблем или само тресете од ракав?
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.610
Ама не ми е јасно како можете да сведете психичка болест на неодговорност? Дали некогаш сте прочитале нешто за било кој психички проблем или само тресете од ракав?
Ne, deka ima no life-eri na forumov ima. Deka bolesta e seriozna e seriozna, ne velam ne gospogjo. Ama morate da ne razberete i nas. Ne e nikakva neodgovornost, odgovornost e ali ne se gleda na prv pogled.

I na forum ne se reshvava nisho, se diskutira samo onaka. Ni se bilda reputacija nekakva (na forumov), ni rushish reputacija nekakva, ni dobivash nesho, ni gubish (ja dobiv).

Forum be zheno, forum.
 
Член од
26 април 2018
Мислења
170
Поени од реакции
105
Ne, deka ima no life-eri na forumov ima. Deka bolesta e seriozna e seriozna, ne velam ne gospogjo. Ama morate da ne razberete i nas. Ne e nikakva neodgovornost, odgovornost e ali ne se gleda na prv pogled.

I na forum ne se reshvava nisho, se diskutira samo onaka. Ni se bilda reputacija nekakva (na forumov), ni rushish reputacija nekakva, ni dobivash nesho, ni gubish (ja dobiv).

Forum be zheno, forum.
Разбирам дека е форум, но тоа не значи дека треба да се биде бескрупулузен и да навредува. Тоа не е изнесување мислења, туку е, во најмала рака, игнорантност. Некои теми се подобни за шеги, но некои, навистина не се.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom