За Ресен

асфалт

UNCENSORED
Член од
8 август 2005
Мислења
804
Поени од реакции
23
Е,е, баш ме интересира шо мислење имате за Ресен. досаден е ко петок шести час. :)))
еве иам јас некои текстови малце да ве запознаам.


1 залак: http://bagra.org/node/1151

2 залак http://bagra.org/node/6719


ама и вие да напишите какво искуство имате.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Пастирај ги бе тука другар, знаеш дека ги мрзи луѓето да кликаат линкови. И закачи некое сликиче ако имаш.

Иначе сум бил еднаш во Ресен и бев сместен кај луѓе кои првпат тогаш ги запознав. Одличен впечаток ми оставија, гостопримливост - петка! И не само они, сите во градот ми изгледаа фини. :wink:
 

BusHav

Е ајде де.....можеш и така
Член од
5 декември 2005
Мислења
4.343
Поени од реакции
81
Јас имам потекло од Ресен и плус скоро пола град ми се роднини.Местото се учи за една недела на памет-ама буквално секоја уличка.Интересно е ама ако седиш таму на кратко-долго време и ќе ти здосади
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Eve uste togas sto znachi lokalen patriot !! Kako ziveat Resencan од Anastasia на 10 март, 2004 - 11:26 (Оценка: 1)
Resencani barem imat uslovi da ziveat .. se znaj deka e edno od naj bogatite mesta vo nasata drzava zato i vie maka .....
Zivotot vo Resen e kako sto sam ke si go napravish kako i segde niz Mk ako sakas zabava mozis da si odis na zabava ako sakas teatar ima no Bt ili Ohrid .Okoliata na Resen e prekrasna so galicica so ezeroto ali ne se macam vam da vi objasnuvam
Sarajot carsijata .....
Kafe i camce muabet po moe Resen Rulz )
zato ne plukajte nagore oti paga na dolu ...
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Јас за 2 дена го научив целиот град. Топ сендвичи прават таму кај пазарот! :wink:
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Acid напиша:
Јас за 2 дена го научив целиот град. Топ сендвичи прават таму кај пазарот! :wink:
Sledniot pat ke se najavis , ti sto so po blagoto onaka na top palacinki , van konkurencija se :)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
ragazza напиша:
Sledniot pat ke se najavis , ti sto so po blagoto onaka na top palacinki , van konkurencija se :)
Не се сомневам. Како и да се правени, ако има Агрокрем од Агроплод во нив - ван конкуренција се! :je:
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
izvinete vaka ama Resen mi e najtapa grad vo Makedonija, malecko neuredno... bez nvareda malce poveke treba da se sredi toa gratce.
 

асфалт

UNCENSORED
Член од
8 август 2005
Мислења
804
Поени од реакции
23
Како живеат Ресенчани...
Главна | Општоод Paladin на 5 мар 2004 - 17:11
Долго време имав желба да го опишам накратко животот на Ресенчани. Не затоа што е "многу убав" туку дека ми оди на нерви и не се поднесува. Можеби постојат и други градови, слично загрозени, но Ресен е некако посебе. Ќе Ви опшиам како во Ресен се доживуваат најважните настани од животот...


Општо за животот
Најпрво би го издвоил озборувањето, и би им дал златна медаља на ресенските жени - за озборување. Друго, сите Ресенчани имаат ист сон - да изградат по една куќа за челатот, децата да им завршат факултет и да ги мажат/женат (тупнат) во фамилија што ја бие добар глас во Ресен. За пари, градов е доста богат и не разговарам за таа тема повеќе, но никогаш не му е доволно на народот.

Раѓање на новороденче
Е за ова е посебна тема за разговор. :) И да ви кажам за ова можам да напишам и цела сторија, но ќе скратам малку. Штом се роди новороденче, веднаш комшиите и подалечните пријатели одат кај мајката, и даваат коментари за нејзината линија (кај подебелите жени, лажат), а потоа го "напаѓаат бебето". Застануваат над крошната и го скенираат од глава до петици барајќи некоја физичка мана. Ако во скенирањето најдат - тогаш со животот на бебето е свршено. Ќе го бие лош глас уште од пелени. Ако пак не најдат ќе почнат да го фалат и ќе го надгледуваат како се развива за да најдат некоја негативност кај него. Ете тоа е накратко за раѓањето на нов член во Ресен.

Ноќниот живот
Ноќниот живот е катастрофа. Полош не верувам дека некаде постои. Во парк излегува само 5% од населението. (10000 жители) и тие што излегуваат по никоја цена не седнуваат по кафулиња. Девојката фаќа дечко на минимум 18 год, ако е поотракана може и на 17, 16. А за корпи, да не зборуваме-даваат ненормално многу.

Запослување на некоја особа
Штом се запосли некоја особа од туѓа фамилија, веднаш се зема ливчето во рака и започнуваме со математика. Таткото зема Х денари, мајката Х денари, имаат и дуќан, роднини во Америка, стан во Скопје, и + на тоа се додава и ресенско ДДВ и ќе дојде дека тој е мултимилјардер и не треба да биде на работа.

Завршување на факултет
Е сега доаѓа на ред крај на факултетот. Штом се чуе дека некој завршил факултет одма се даваат критики за тој факултет, најлесен е, има мито, може секој да го заврши. И ќе дојдеш до заклучок дека факултетите се 4 години уживање во Скопје. :) А ако веќе е некој потежок, ќе најдат мана на детето, тој имаше 4-ки, бегаше од часови, се знаеше со наставниците и пак ќе дојдеш до заклучок дека детето е е*иветар. :)

Смрт
Кога ќе настапи смрт кај некој од фамилијата, први дознаваат комшиите, а потоа поблиското семејство. Комширите ги шират гласините за смртта како поленов прав, и уште вечерта цел град знае кој починал, од што, какво наследство оставил и тоа информации од прва рака.

Епа драги баграџии, толку ми беше инспирацијата, сега приготвувам и втор дел. Се надевам дека некако Ви го доближив поблиску животот во Ресен, а можеби и некој веќе се соживеа со мене...


еве ви и втора верзија:

Како живеат Ресенчани (втор залак)
Главна | Општоод Asfalt на 23 авг 2005 - 20:47
Ej, па јас скроз изумиф дека ви ветив нов дел од сторијава. Епа си го баравте еве ви го:
Али подобро е прво да го прочитате стариот дел: http://bagra.org/node/1151 и коментарчињата и како за кука се закачите на секундарниов дел. Првата сторија бев под Paladin, али се сум алијас Асфалт. ))
Си решил да се оплакниш во градот на Унеско, а љубиш да врвиш низ Плетвар, знај дека не ти бега Ресен. Го минуваш правото, насадено со огромни дрвја долж патот, и тап - полиција! Ти го покажува легендарното стоп. Ти не застануваш! Ти го покажал од спротивната страна а ти не знаеш да читаш латиница, STOP! Те запира полицијата што е на 50-тина метри подолу.
„Абе ти пуљиш или нафиксан си а?„
„Знаеш дека ќе те зеам ф станица и ќе ќофтам ко на филмојне?„

Не, се шалам, не е толку строга полицијата де.

Моторџии
Епа како на времето во Скопје, еве сеа и во Ресен има моторџии, само мора да се напомене дека целата екипа на актери (повеќе глумат на моторот отколку возат) е од Јанковец (веднаш после Ресен, ако одиш за Охрид). Пристигнуваат во Ресен и веднаш зад собрание. Знаеш дека стигнале, се крева магла од тоа маслото (препорачливо 4%/ литар, а овие 50%/литар, па поефтино им е маслото од бензинот, се исплаќа есапот). Моторите им се Томос, серија Тарга, тоа им е стандард. Али има исклучоци - и Колибри. Прави дизел момци, Јакна Дизел со тренерки Акдидас )). Туку ај да не ве замарам со ова толку.

Теретана
Е ова е веќе многу поинтересна тема. Многу е парадоксална. Теретана е табу тема во Ресен. Ако си почнал да одиш знај дека има огромни чешити на твој рачун. А 80% од тинејџерите испуштиле м`длаци до земја, значи сите ставиле кајш околу половината. )) Сум почнал и јас, не негирам, али... И тамаш што си седнал на правата за гради, ти дошол некој да ти соли памет, демек не кревај вака, зошто се гледаш горе кога креваш ))...

Турбо фолк
Сте дошле на вистинското место. Вистинска долина на турбо фолкот. Со исклучок на барот ”Меџик” каде има само мали примеси на грандофките. А се друго е секс, дрога и турбо фолк.

Такси
Сполај му на Господа, некој понудил кеш за тие ”бродовите”, коли со големина 3 на 3 (практично кажано, една лента и пол од џадето). За бучавата пак, не може да се изразе во мега децибели. Просто -болест за уши. Чадат како оџакот на топилницата, таа во Велес. Возачите, пак, сите се искусни-ветерани (нема помлади од 60 год). А за другите такси нема лоши зборови, сите се свака им част, шо би рекол дедо ми кога влезе во пежо 206 такси - ”каква машина вика , ова само германците можат да го произведат”. )

Есен
Се чека како дожд после суша. Есента. Е тогаш се добива поинаков изглед. Патиштата преку ден преполни со трактори, кој со празна приколица, кој со аргати на истата, сеедно. Сите установи се празни. Нема ниту еден пациент во амбулантата, и болните оздравуваат за бербата. )) Ноќе по улиците е пустина. Сите легнале порано, ум(о)рени од работа. Има повеќе да се пишува на оваа тема, али другпат...

Економија
Е за ова, срамота е да се жалам. Али ако некој ви каже дека има дома просек по 4 мобилни, комјутер, кола просечна, 4000-5000 евра под перница, и уште 2-3 бафчи сопствени, и почне да ви се жали дека нема пробиен денар, е навистина ве излжал. Вечен идеал(сон) на едно просечно ресенско семејство - две деца, машко и женско, женското да го омажи во странство(друг да и го бери гајлето), за машкото да се направи нова куќа, двете да завршат факултет, барем едниот доктор, да посади 2-3 бафчи, кола просечна и по две внучиња. И после, лепо спавај... Убав сон, нели?

Главната улица
Патувате ли по главната улица-имате осет како да сте во Чикаго. Застанува кој кај ке му прдне, се паркира на сред улица, растоварува роба, го остава точакот на сред лента и слични потези кои му одговараат само нему. Значи штом неа сте ја поминале можете да се опуштите вие што сте зад(пред) воланот.

Чаршијата
Површина од 100 метри2, поплочена, мал парк, јаболко на сред центар, качено на минаре )), на плочките гледаш залепени мастики чиниш монети од 2 денари се. Светилките ту се палата, ту се гаснат, гледаш пред тебе електричен спој, куршлук направила. Абе жива романтика, шо да ти расправам...

Епа толку ме служеше инспирацијата засега, се надевам ви доловив малце во какви услови, растам и се развивам. Повеќе другпат... А верувајте ми, ќе има! Па Ресен не е така обичен град... (www.asfaltce.blogspot.com)

Баравте, гледајте! Само шо ова не е МТВ, да се разбериме!
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
More asfalt ne tuku se zali , ne e tolku grdo , baska jas evo umiram za edno kafe porta so laf muabet ,ili edna pijacka kaj Simce aldomoro .. Za medzik mudro ke prekutam ili za ona nad Boa ne mi tekvit ime kaj so trujat Tuseno :))
Poo kolku e vistina ova :))
Главната улица
Патувате ли по главната улица-имате осет како да сте во Чикаго. Застанува кој кај ке му прдне, се паркира на сред улица, растоварува роба, го остава точакот на сред лента и слични потези кои му одговараат само нему. Значи штом неа сте ја поминале можете да се опуштите вие што сте зад(пред) воланот.
 

Carlito Brigante

Хаусмајстор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
844
Поени од реакции
8
Еден цимер имаШЕ озбилна Ресенчанка. Покрај него и ние ќаревме јаболки. Цели гајби. Девојчето шеќер. Ама цимерот кур ко глуп.:)

едит: муабетов ми беше и другарките и беа куклиња. Така да коа ќе се спомне ресенчанка си мислам на убо здраво девојче.
 

асфалт

UNCENSORED
Член од
8 август 2005
Мислења
804
Поени од реакции
23
hehej

ragazza напиша:
Рагаца ма, што вака, и ти со јаболки и ресана си растена? Мислев од ресен си? дај кажи може се познаваме:)), па да се најме порта на по едно кафе(има нови од Арабика дирек)_
 

Kajgana Shop

На врв Bottom