Зашто пиете алкохол кога ви штети?

ATG

Член од
12 декември 2008
Мислења
56
Поени од реакции
4
Влијанието на алкохолот?

Постојат различни мислења за оваа тема. Кажете што мислите вие во врска со тоа...
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Alkoholot e depresant, toa ne cini, i ako ne znaes merka najbolje ne pij ni kapka.
 

ATG

Член од
12 декември 2008
Мислења
56
Поени од реакции
4
За тоа со мерката те поддржувам, одтука може да се заклучи дека ако знаеш кога ти е доста слободно можеш да почнеш. Зошто французите имаат здраво срце? Пијат вино секој ден, иако тука веќе го губат првото место, а го заземаат италијаните, нешто зад нив се и американците. Но мора да се напомене и дека русите кои премногу консумираат алхохол имат многу мал просечен животен век.

Накратко (според мене): Пиј се додека ти го контролираш...
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Неможеш долго ТИ да го контролираш брзо почнува он да те контролира.. Во последно време не пијам скоро ич.. Порано пиев појше али алкохолот уствари си игра со чоекот..
 

ATG

Член од
12 декември 2008
Мислења
56
Поени од реакции
4
...Зависно дали го пиете за да го осетите неговиот вкус (вино, некој добар коктел, квалитетен коњак...), само за да ја угасите жедта или како што најчесто се користи да се покаже кој ќе испие повеќе. Сум го пиел од 3-те причини, а која е подобра одлучете сами...
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Најубаво е да се пие за да се осети вкусот.. Особено коктели. ОБОЖАВАМ коктели!
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.683
Поени од реакции
12.078
За тоа со мерката те поддржувам, одтука може да се заклучи дека ако знаеш кога ти е доста слободно можеш да почнеш. Зошто французите имаат здраво срце? Пијат вино секој ден, иако тука веќе го губат првото место, а го заземаат италијаните, нешто зад нив се и американците. Но мора да се напомене и дека русите кои премногу консумираат алхохол имат многу мал просечен животен век.

Накратко (според мене): Пиј се додека ти го контролираш...
Виното содржи други сосотојки кои го подобруваат здравјето, а кои се всушност состојки на грозјето. Најважни за здравјето се антиоксидансите во виното и состојките кои ги врзуваат мастите од храната. Заради тоа срцевите заболувања се намалени кај оние кои пијат 1-2 чаши вино. И тоа важи за црвените вина, а белите вина содржат многу малку од овие соединенија.

Но како што спомна, контрола на внес на алкохол (па и вино, колку и да е здраво), затоа што не само централниот нервен систем (кој реагира на алкохолот заради одбрана на организмот), туку и секој орган низ кој алкохолот поминува претрпува оштетувања, почнувајќи од желудникот па до црниот дроб-филтерот за повеќето отрови во организмот.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.290
Поени од реакции
7.239
Доколу се пие во умерени(мали) количини,не многу често и доколу организамот е здрав не гледам причина да има некое којзнае какво штетно дејство.
 
Член од
25 август 2008
Мислења
34
Поени од реакции
0
Некој пие од тага некој пие од радост, а јас пијам од сабајле :)
извинете за офтопикот.
Убаво е да се пие ама во умерени количини а не без контрола па после повраќање ово оно. И чоколадо да прејадеш ке повраќаш :wink:
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.157
Поени од реакции
18
alkoholot stetno vlijae definitivno dokolku se pie neograniceno i cesto,treba da se ima merka vo se pa i vo alkoholot,ako ne znaes da pies podobro ne pij:vozbud:,jas pijam ama retko i malku taka da ne gledam deka toa bi imalo nekoe posebno stetno vlijanie vrz mojot organizam...:toe:
 
Член од
6 јануари 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
loso vlijae ako se konzumira vo neograniceni kolicini ama iskreno ne poznavam covek so bar ednas asalno ne se nacukal:vozbud:
mozebi treba da se stai tema od kolku godini konzumirame alkohol so decava denes e strasno pocnuvaat da pijat od peto odd,mnogu se nesto napredni ne samo vo toa vo seee:pos2:tragicno!:pipi:
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
169
Поени од реакции
8
Жестокиот алкохол нема ништо полезно. И најдобро е тој што не пие жестоко да продолжи така. А тие како мене нека пробат да се одкажат.

Виното да во умерени дози, и те како е полезно да се пие, не е работата во алкохолот туку во другите состојки, антиоксиданти, и уште мноогу други состојки...

И пивото да во умерени дози...
 

^182^

The New Girl
Член од
12 јануари 2008
Мислења
77
Поени од реакции
25
Не e штетен алкохоло ако се зима во умерени количини. A [FONT=&quot]ко[/FONT] не ...:cug::party1::pijan:

Се е штетно ако се зима прекумерно!
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
За да бидете фраери, за да ве гледаат со чаша, за да се начуката па да бидете фраери? За да изгледате поголеми, зашто е хардкор, зашто сите пијат, за да ве гледаат со други очи..

Читам, Гижо испил 5 пива и нишо не му било, Форчн пиела таму не знам шо па лошо и било..

Абе ако немате мудa не пијте. Мислам, ако ви е за расположување и сл. мавнете си 1-2 пивца, ако ве фаќа или сл.

Ја порано пиев многу стварно.. пет пива.. ама битолски килоиполски. Си ја заебав јетрата.. и сеа ретко пијам.. со цел - развеселување. И мислам дека ја преминав фазата „пијам што повеќе“.. а не ебаго мамурлаци, доручкување вода..

Фуј.

Запамтете го ова: СЕКОЕ ЧОВЕЧКО БИЧЕ МОЖЕ ДА ПИЕ, ДА СЕ НАЧУКА И СЛ. Без исклучок.
Постов има поента!:smir: Инаку, пијам од исклучиво практични причини, т.е. да се начукам. Не пијам од некое особено задоволство за дегустација. Мојата цел, кога пијам е - да ме фати. Симптомите кои ме тераат да престанам со пиење се: мало шантрање на луѓето кои ги гледам и потребно поголемо фокусирање за да исперцепирам со точност нечија реченица. Од "фраерлук", не пијам, не ми е филинг, ниту пак да ме гледаат сите како "лижам" две чаши Сангрија во "Колосеум" цела вечер. Алкохолот, никогаш не го конзумирам кога сум во лошо расположение. Ако ми е лошо, со негова помош ми станува уште полошо(испробано).Но, кога сум во форма, значи кога сум расположена или хиперактивна, таман ми е. И да, алкохол пијам 2 пати месечно и некогаш ако коинцидентно искрсне. :back:
 
Б

Бат Елохим

Гостин
јас не ја сфаќам поентата да пиеш, а да не се начукаш! а за што пиеш тогаш? За да се развеселиш? а тоа може и без алкохол. А ако ти фали нешто за да бидеш весел тогаш ти фали психијатар.
Јас не пијам никаков алкохол, ама ако пијам, има секое пиење летва да се правам.

А инаку алкохолот е штетен за многу работи. Желудник, јетра, достоинство, во секој случај е лажно бегање од реалноста.:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom