Заштитен шлем за велосипедисти!?

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Како што сум носел кацига на мотор, така и кацига на точак нема да носам :D
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ако наместо шлем на главата носиш кече, гарант нема да ти прават проблем.
Ако си стајме кечиња наместо шлемој, ќе се преименува и законот, така?...:unsure:
 

Marchelo93

Дипломиран Џаболебар
Член од
10 јули 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.997
Баш ме интересира како ќе успеат да ми ја пишат казната освен ако не воведат регистарски таблици и за бајк.А за тоа дека ќе му застанам на некој џандар дур сум на точак мало сутра.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Во ЕУ како што спомнавте не е задолжително, незнам за цела ама во Скандинавските земји е задолжително за деца под 12 години и возрасни лица над одредена возраст не се секавам, за сите останати е по желба.
Ама затоа навечер светла се задолжителни а кај нас скоро никој немаме тоа. И што праша како ќе ме казни, вози во шведска навечер без светла да ќе ти стане јасно.
Те сопира полиција те прашува културно каде ти е светлото можеш лесно да се оправдаш незнам го заборавив или ми го украле додека ми седеше паркиран или слично ти го зимаат точакот и после од станица си го зимаш ама мораш да го донесеш и светло да покажеш дека стварно имаш. Ако го зимаш без светло си плаќаш казна и пак ти го даваат.
Зборам за градот каде што јас бев, може во некој од другиве градови да се полесни со применување или пак построги
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Баш ме интересира како ќе успеат да ми ја пишат казната освен ако не воведат регистарски таблици и за бајк.А за тоа дека ќе му застанам на некој џандар дур сум на точак мало сутра.
Не им давај идеи, имам другар има Ендуро 200цц или 250цц е нема врска колку е, дали ти се верувам дека ниту еднаш не застанал на полиција, абе овие нашиве воопшто за полицајци незнам како ги рачунате.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
А дали е обавезен шлем ако имам аирбег на точако
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.822
Поени од реакции
10.551
Ако си стајме кечиња наместо шлемој, ќе се преименува и законот, така?...:unsure:
Нема преименување, ама Господ повеќе ги сакал тие што носеле кече, а богами и власта.
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.180
Поени од реакции
14.434
Шпатим ако те лутне и да преживееш ќе те гази пак од страв да не го јавуеш на полиција.

Значи 90% од судари во нормални држави се дешаваат кога колата е во кочење, така да самиот удар е многу помал 40-50км на саат. Шлемот може да направи разлика... Е сега колку и како тоа е веќе дискутабилно. Во МКД се вози и по тротоар така да не е толку опасно ама ништо чудно следен закон да е сите велосипедисти да мораат на улица а тротоарите да се само за пешаци.
Фаранг вака како шетан човек кажи ми каде во која друга држава, шлем е задолжителен за велосипед?
 

Nino Manchester

Oŋce α RED, αlwαys α RED
Член од
4 јуни 2009
Мислења
14.530
Поени од реакции
17.887
Они ги решија другиве проблеми у државава,па сега се фатија за шлемојте,уште еден закон за влечење пари од народов.
 
F

FARANG

Гостин
Фаранг вака како шетан човек кажи ми каде во која друга држава, шлем е задолжителен за велосипед?
Avstralija, Kanada, Spanija, Nov Zeland, Japonija i red drugi drzavi. Vo nekoj od niv ne se kaznuva AMA e zadolzitelno. Vo Japonija mislam ti go zimaat tocakot i mozes da si go zemes nazad SAMO ako dojdes so kaciga vo policiska...
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.180
Поени од реакции
14.434
Avstralija, Kanada, Spanija, Nov Zeland, Japonija i red drugi drzavi. Vo nekoj od niv ne se kaznuva AMA e zadolzitelno. Vo Japonija mislam ti go zimaat tocakot i mozes da si go zemes nazad SAMO ako dojdes so kaciga vo policiska...
http://en.wikipedia.org/wiki/Bicycle_helmet_laws_by_country

Само во Австралија е задолжително скоро за сите и секаде, иако некои делови сакаат да се тргне
In Tasmania, the law only applies on public streets, while in the NT since March 1994 there is an exemption for adults cycling along footpaths or on cycle paths.

бај д веј

Denmark and the Netherlands have a strong cycling culture and have amongst the lowest levels of helmet use.

In August 2011, Israel repealed its adult bike helmet law on cycle paths to encourage healthy recreational transport, with Tel Aviv enjoying a consequent 54% increase in cycling participation from 2010 to 2012.

Еве што мислат за законот у Австралија

http://ipa.org.au/publications/2019/australia's-helmet-law-disaster

http://helmetfreedom.org/888/2-4-million-australians-put-off-their-bikes-by-helmet-laws/

И сеа на Грујо му текнало мене на 40 степени да ме тера да носам низ град кацига. Кур да ми јаде.
 
F

FARANG

Гостин
http://en.wikipedia.org/wiki/Bicycle_helmet_laws_by_country

Само во Австралија е задолжително скоро за сите и секаде, иако некои делови сакаат да се тргне
In Tasmania, the law only applies on public streets, while in the NT since March 1994 there is an exemption for adults cycling along footpaths or on cycle paths.

бај д веј

Denmark and the Netherlands have a strong cycling culture and have amongst the lowest levels of helmet use.

In August 2011, Israel repealed its adult bike helmet law on cycle paths to encourage healthy recreational transport, with Tel Aviv enjoying a consequent 54% increase in cycling participation from 2010 to 2012.

Еве што мислат за законот у Австралија

http://ipa.org.au/publications/2019/australia's-helmet-law-disaster

http://helmetfreedom.org/888/2-4-million-australians-put-off-their-bikes-by-helmet-laws/

И сеа на Грујо му текнало мене на 40 степени да ме тера да носам низ град кацига. Кур да ми јаде.

Pa na mapata sto ja dade ubavo se gleda deka Avstralija, NZ, delot na Kanada kaj Vankuver itn... Kako i da e mislam deka ako zastituva treba da se koristi, jas bi se vodel po toa.
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.180
Поени од реакции
14.434
Pa na mapata sto ja dade ubavo se gleda deka Avstralija, NZ, delot na Kanada kaj Vankuver itn... Kako i da e mislam deka ako zastituva treba da se koristi, jas bi se vodel po toa.
The most extensive study of the real-world effects of MHLs on injury rates was by Australian researcher, Dr Dorothy Robinson from the University of New England, who found ‘enforced helmet laws discourage cycling but produce no obvious response in percentage of head injuries'.

Even after 20 years and plenty of research, there is still no compelling evidence that Australia's compulsory helmet laws have reduced injury rates on a population-wide basis.

Нека биде опционално или задолжително на оние што возат на автопат, немора да биде задолжително.
Единствената работа што ова ќе постигне кај нас е да се намали бројот на велосипедисти
 

Kajgana Shop

На врв Bottom