Заштита од нелегална сеча

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување
M

Macedon1um

Гостин
Ме интересира кои се начините за да се спречи нелегална сеча. Имено во конкретниов случај се работи за дрвја кои се наоѓаат на државно земјите а истото се граничи со земја во моја сопственост, притоа насадени се од предходниот сопственик од кој јас го имам купено земјиштето. Значи не ми целта да јас имам некаква корист (ги исечам нив, знам дека не може и не сакам) туку чисто да ги заштитам од кражби, бидејки служат као ветерозаштитен појас па греота е заради некој идиот скроз да ги снема.

Секоја година во зимскиот период сечат по 2-3 и значително ја намалуваат бројката на дрвја

Има ли некаква опција да се инсталираат камери/апарати за сликање (како оние што ги ставаат во шумите за детектирање на движење на животните) и истите снимки да ми послужат како доказ за пријава пред надлежните органи ?
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Јави се во Државен инспекторат за животна средина и објасни ја ситуацијата, треба они да си покренат постапка и се останато.
Ти ако можеш да набавиш слика/снимка исто така ќе им биде од корист.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.066
Поени од реакции
3.212
Ме интересира кои се начините за да се спречи нелегална сеча. Имено во конкретниов случај се работи за дрвја кои се наоѓаат на државно земјите а истото се граничи со земја во моја сопственост, притоа насадени се од предходниот сопственик од кој јас го имам купено земјиштето. Значи не ми целта да јас имам некаква корист (ги исечам нив, знам дека не може и не сакам) туку чисто да ги заштитам од кражби, бидејки служат као ветерозаштитен појас па греота е заради некој идиот скроз да ги снема.

Секоја година во зимскиот период сечат по 2-3 и значително ја намалуваат бројката на дрвја

Има ли некаква опција да се инсталираат камери/апарати за сликање (како оние што ги ставаат во шумите за детектирање на движење на животните) и истите снимки да ми послужат како доказ за пријава пред надлежните органи ?
Биди среќен ако не почнат да сечат и од твоите (ако ги има), ниту инспекторат ќе ти помогне, ниту шумска полиција, ниту никој.

Дрвосечачката мафија ништо не ја спречува да си сече колку што сака, кај нас сите ги знаат кој се , чат пат ќе и земат некоја приколица, ама овие нонстоп си сечат, имаат и зошто, еден трактор да изечат е 5-6 кубика, ги продаваат од 2,5-3к или некаде околу 13-14к чист профит за неколку саати работа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom