Заштита од нелегална сеча

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Macedon1um, 1 јануари 2019.

1. Macedon1um

Macedon1um

Член од:
    4 октомври 2018
    Мислења:
    148
    Допаѓања:
    277
    Ме интересира кои се начините за да се спречи нелегална сеча. Имено во конкретниов случај се работи за дрвја кои се наоѓаат на државно земјите а истото се граничи со земја во моја сопственост, притоа насадени се од предходниот сопственик од кој јас го имам купено земјиштето. Значи не ми целта да јас имам некаква корист (ги исечам нив, знам дека не може и не сакам) туку чисто да ги заштитам од кражби, бидејки служат као ветерозаштитен појас па греота е заради некој идиот скроз да ги снема.

Секоја година во зимскиот период сечат по 2-3 и значително ја намалуваат бројката на дрвја

Има ли некаква опција да се инсталираат камери/апарати за сликање (како оние што ги ставаат во шумите за детектирање на движење на животните) и истите снимки да ми послужат како доказ за пријава пред надлежните органи ?

2. Miss.Independent

Miss.Independent Me,Myself & I

Член од:
    26 јуни 2013
    Мислења:
    966
    Допаѓања:
    2.399
    Јави се во Државен инспекторат за животна средина и објасни ја ситуацијата, треба они да си покренат постапка и се останато.
    Ти ако можеш да набавиш слика/снимка исто така ќе им биде од корист.

На Macedon1um му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Toma

Toma Антист

Член од:
    22 април 2014
    Мислења:
    2.643
    Допаѓања:
    1.020
    Биди среќен ако не почнат да сечат и од твоите (ако ги има), ниту инспекторат ќе ти помогне, ниту шумска полиција, ниту никој.

Дрвосечачката мафија ништо не ја спречува да си сече колку што сака, кај нас сите ги знаат кој се , чат пат ќе и земат некоја приколица, ама овие нонстоп си сечат, имаат и зошто, еден трактор да изечат е 5-6 кубика, ги продаваат од 2,5-3к или некаде околу 13-14к чист профит за неколку саати работа.

На Macedon1um му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: