Заштита на македонскиот јазик кој го зборуваат грчките Македонци !?

Г

ГОЦ-К.О

Гостин
Атина да го заштити македонскиот јазик кој го зборуваат грчките Македонци. Со вакво барање граѓански здруженија од Грција почнаа кампања. Македонскиот јазик кој се зборувал во Грција бил различен од јазикот кој го зборувале “Скопјаните”.

Македонците намерно организирале фестивали во Грција, увезувале песни и ора за да ги претопат двете, според нив, различни култури. Така Грците, кои го зборуваат македонскиот јазик попримиле по некој славјански идиом.

"Славофонскиот дијалект што го зборуваат во повеќе региони на Македонија нема никаква врска со јазикот што го зборуваат во Скопје. Тоа претставува културно богатство, кое мораме да го зачуваме и мора храбро да го зборуваат Македонците - Грци”, се вели во соопштението испратено од здружението “Ново Петрици”.
Оваа кампања, славистите оценуваат дека е контрапродуктивна за Грција, бидејки со ова самите го признаваат постоењето на македонскиот јазик.
Дијалектите од Северна Грција се многу тесно врзани со дијалектите во Македонија,а тие се база на македонскиот литературен јазик. Значи до јазичена гледна точка, македонските дијалекти од Грција се дел од истата целина како дијалектите во Република Македонија, објаснува Виктор Фридман, професор по славистика на Универзитетот во Чикаго.
Автоголот на Грција, според Фридман оди во прилог на Македонија, како дополнителен аргумент во преговорите за името.
Доколку се признава дека македонскиот современ јазик се зборува на грчка територија, тоа е чекор напред, вели Фридман.
На работилницата организирана минатата недела во Серес, здруженијата ја предупредуваат власта дека Скопје ќе се обиде да ги искористи моменталните салбости на грчката држава за да ги исполни своите надворешно политчки цели.
Побраа офцијална Атина, наместо да молчи да ги заштити грчките Македонци и да ја спречи кражбата на грчкото културно наследство.
Снежана Јовановска

http://www.24online.mk/840218/indexed.html
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
порака до нив- да си ги е*ат најмилите
овие стварно малоумни се- тамошниот македонскиот јазик бил различен:pos: -ама затоа многу „сличен“ со гејскиот-:tapp:
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Браво...пак изнајдоа начин да не издупат.....еее кај шо има пари за потплатување има и идеи.:coffee:
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Браво...пак изнајдоа начин да не издупат.....еее кај шо има пари за потплатување има и идеи.:coffee:
Абе една генијалност. Шо да ти кажам.

Ајде да видиме кој "експерт" ќе ја докаже врската меѓу "славофониот идиом" и грчкиот јазик.

Ова Ново Петрици ми личи на Нов Петрич.

Да тоа е http://maps.google.com/maps?hl=en&q=Neo Petritsi&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.,cf.osb&biw=1280&bih=699&um=1&ie=UTF-8&ei=byDNTsylAYOq-gaV9Ny5Dg&sa=X&oi=mode_link&ct=mode&cd=3&ved=0CA0Q_AUoAg .

Ќе го заштитуваат дијалектот на Петричаните гркомани преселени од таа страна на Беласица во времето на Балканските војни. Со среќа нека им е.
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Братееее...можеби сеа се во криза, ама ако изнајдат паричка за поткупување....и нашите таму со сила ќе мораат да прифатат.....како што со сила им се сменети презимињата.

Ти вака ако пробуваш со здрав разум,и со логика,и факти да спориш со јужните,тогаш изгледа си заборавил со кој си имаш работа.:)
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Ах, колко са хитри пустите византиjции. Стават си замката, па ако некоj се хване на орото.
 

Joakim

Skopjanecot
Член од
17 јули 2008
Мислења
534
Поени од реакции
71
Каде ли е сега Шатци со своите ‘генијални‘ процентуални износи да ги просветли на каков јазик всушност они зборуваат ....:tapp:

Ах, колко са хитри пустите византиjции. Стават си замката, па ако некоj се хване на орото.
Итри ?!

Они итри, а вие демек со најдобри намери, оф леле...:tapp:

Не издржа срце јуначко да не искоментира на тема за посебните македонски работи.

Или пак сте вознемирени што ни буква ‘б‘ не спомнуваат затоа што сеуште не разбрале дека тоа е -- ‘един език на три морета‘.

Пратете им го европратеникот Кирилов да им го тоа подробно објасни, со процентуални износи по можност ...:D
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Oва е во склоп на теоријата за т.н. Славофони Грци.

Само во Грција постојат такви чуда.

Го заштитуваат јазикот кој до пред 20тина години беше забранет за зборување.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Незнам како тоа се заштитува некој јазик или дијалект, има некаде да се аплицира да се заштити, ајде разбирам градбени објекти да се под заштита, ама јазикот постои додека има луѓе кои го говорат, вон секаква логика на нештата е ова.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Итри ?!

Они итри , а вие демек со најдобри намери ,...оф леле ...:tapp:

...не издржа срце јуначко да не искоментира на тема за посебните македонски работи ....или пак сте вознемирени што ни буква ‘б‘ не спомнуваат ...затоа што сеуште не разбрале дека тоа е - ‘един език на три морета‘ ...пратете им го европратеникот Кирилов да им го тоа подробно објасни , со процентуални износи по можност ....
За разлика от Грциja, ние никога не сме поставували под знак прашалник европската перспектива на РМ,нито сме користили правото си на вето за да покажеме дека така мора, не инаку. Еве последниот ваков пример ти е дебатата среде Скопje, каде нашите европредставници се воздаржаха при гласането, а ако гласаха против немаше да има препораха на мешовитиот комитет.
Относно ставовите на грците за jaзика - те менуват своите ставуви многу пати и то по прилика како им оди во моментната конуктура. Со сегашните изjaви ке ви метнат исто како ви метна Шацимаркакис среде Скопje со jaзик македонски на англиски.
 

Joakim

Skopjanecot
Член од
17 јули 2008
Мислења
534
Поени од реакции
71
За разлика от Грциja, ние никога не сме поставували под знак прашалник европската перспектива на РМ,нито сме користили правото си на вето за да покажеме дека така мора, не инаку. Еве последниот ваков пример ти е дебатата среде Скопje, каде нашите европредставници се воздаржаха при гласането, а ако гласаха против немаше да има препораха на мешовитиот комитет.
Причината зошто не сте користеле досега право на вето е јак надворешен фактор а не ваша добра воља.

Значи не затоа што не сакате да го користите туку затоа што во сегашните констелации не смеете. Тоа е моето лично убедување.

Относно ставовите на грците за jaзика - те менуват своите ставуви многу пати и то по прилика како им оди во моментната конуктура.Со сегашните изjaви ке ви метнат исто како ви метна Шацимаркакис среде Скопje со jaзик македонски на англиски.
Што ќе вметнат жити се ... не си во тек ....од сам почеток на целиот спор сме сведоци на идиотизми од македонски јазик пренесени директно на англиски (од типот Република Македониџа :tapp: ).

Не се Грците толку суптилни колку ти си ги претставуваш, они се свесни дека на крај ќе го изгубат спорот, а ќе го изгубат на ВЕЛИКО и во својот очај прават вакви очајни работи.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Това не са нивни отчаjaни опити,а многу добро смислена игра,както беше и смислен потегот на Шациракакис среде Скопje,ама вие го аплодиравте,па и медиумите ви се радуваха како Шацимаркакис прозборил македонски. Сега работата е истата, да ти припамтам и да чуеш аплаузите.

http://www.sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/shacimarkis-prozbore-“makedonski”
http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=83117
http://dnevnik.com.mk/?ItemID=BF91F639C97077469B71C3DA5BEB1C24

Тиja ке чуват словофонскиот диалект, коj се зборува от македонски грци.

А относно нас, ти препорачувам да прочиташ статиjaта на DW.
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,15553908,00.html
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Македонски се говори и ќе се говори во Егејска Македонија.

Вакви акции сакале да признаеме или не ги прават однародени Македонци со испран мозок.

Тие се поголеми грци и од грците.

Жално,ама вистинито.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Самата вистина е тоа. И македонскиот дијалект кој се зборува во Бугарија е различен од македонскиот литературен јазик и е поблизок до бугарскиот литературен јазик.
Ете тоа е грчката логика. Грчка логика=бугарска логика.
Во тој случај во Бугарија ќе треба да го признаете малцинството на "грчки Македонци" по потекло, Бугари по националност (е, тоа е она вистинското:tapp:).
Денес можеби македонскиот дијалект кој се зборува во Бугарија е поблизок до бугарскиот, но каков бил пред 100 години, е тоа е прашањето?
Да не се збуни некој овие грчки Македонци за кои се зборува, говорат различен јазик од двата милиони грчки Македонци на Караманлис кои тој рече зборувале исто така некаков "македонски дијалект".
Тоа што источните македонски дијалекти го имаат зачувано старото акцентирање, а бугарските го имаат превземено, додека централните врз основа на кои е кодифициран македонскиот јазик развиле различно акцентирање, не ги прави првите поблиски до бугарскиот јазик.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom