Заушки

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
Ако те боли кога...
голташ
тогаш имаш заушке :D:D:D
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
Е готово и ја фатив заушки и тоа на крај на година:nesvest:.И како за беља првите денови не знаев дали се заушки или крајници(пошто и кога имам крајници знам да отечам).Така да денес официјално ми потврдија дека ке бидам во кукен притвор.
 
П

Паган-др

Гостин
Е готово и ја фатив заушки и тоа на крај на година:nesvest:.И како за беља првите денови не знаев дали се заушки или крајници(пошто и кога имам крајници знам да отечам).Така да денес официјално ми потврдија дека ке бидам во кукен притвор.
Зарем уште ги има?
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
И една што учи со мене пред 1 недела фати заушки,уште ги има јбг:uvo:
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
wtf... имам заушки :S
 
Член од
23 јули 2009
Мислења
217
Поени од реакции
8
Не поминав мн лошо барем немав температура..... тоа беше минатата година воа време.За отовци имав прво на едната па на др страна најизменично како и кај сите и болки се разбира не можеш да јадеш ни можеш да пиеш .....иначе ми помина мн побрзо од очекуваното.....а еве ке ви откријам и една мала тајна за шо да си ставате на отоците и побрзо да ги излечите.......вака... ке земете маслинки ке ги извадите семките и ке ги изтолчите и ке ги помешате со црн бибер(не мн ама не и малце) ваквата смеса ке ја ставите на индиго(шо се прекопира преку него)ама да биде издупчено и ке ги го ставите на местото на отокот и целата таа смеса каја е мрсна и сочна за помалце од половина час ке се исуши пробајте ке видите дека е ефикасно......иначе 2 кила маслинки потрошив :pos2::pos2::pos2:
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.251
не фатив јас заушки јеееееее имам јак именитет, а како профилакса внесувајте повеќе витамин Ц
 

ani4e

mega star
Член од
12 јули 2009
Мислења
158
Поени од реакции
3
ufff lani fativ i nejkam da se potsetam-ne odev 2 nedeli na uciliste.. pa se popraiv, doma mizerno, opasno i glupo, a site ostanati na skolo:tapp:
 

perez9

расипано јајце
Член од
30 декември 2013
Мислења
1.041
Поени од реакции
990
Јас отеков ама само на десната страна и ме боли увото ама немам температура.Бев на доктор ми рекоа нема друг начин да провериш освен ако не испиташ крв.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Јас отеков ама само на десната страна и ме боли увото ама немам температура.Бев на доктор ми рекоа нема друг начин да провериш освен ако не испиташ крв.
... националната програма за вакцинација обезбедува бесплатна комбинарана MMRV вакцина за заштита против мали сипаници, заушки, рубела и голема сипаница (варичела) за деца од 18 месечна возраст или децата првата доза од вакцината против мали сипаници, заушки и рубела (MMR) ја примаат на 12 месечна возраст без вакцината за голема сипаница,

index.png 800wm.jpg MumpsSquare_0.jpg

... доколку не си вакциниран, според тоа како кажуваш можно да се заушки, заразна вирусна болест 16 дневна инкубација во телото пренесен вирус со плунка, после инкубација прво отекува едната страна, па потоа 3 дена отекува и другата страна, па можно е појава на покачена телесна температура и после тоа уште 5 дена е заразна за околината,

thh.jpg 493ss_photo_researchers_rm_photo_of_adult_mumps.jpg

... погледни се на огледало, ете ти примери како би изгледало тоа потечено, се има потешкотии во зборување, голтење, болки, главоболки, но највероватно ќе ти бидат во поблага форма штом не чувствуваш тегоби освен што имаш оток!

ewscripps.brightspotcdn.com.jpg treatments for mumps.jpg

...кај матичната сега и да одиш нема што терапија освен да ти ја утврди дијагнозата дали се заушки или не и тоа се прави со клиничка проценка со мануелен преглед на странични пљувачки и паротидни жлезди што највероватно матичната го избегнува поради директен контакт со пациенти поради пандемијава со коронавирус, а лабораториски серолошко е да се види покачена IgM антитела (како ти е кажано) со што само се покрепува клиничката проценка, ама може да биде антителата покачена и од други вируси,така да клиничката проценка е поважна од серолошко лабораториско испитување!

big_1a6ce8f8db537df0eafd7e89f1fcb8ea.jpg mumps_2.jpg

стави нешто - памучна крпа, вака околу главата кај отокот (може понекогаш малку неколку минутни ладни облоги кај отокот ако мислиш дека „гориш“) и мирувај, лекови само ако ти се појават неиздржливи симптоми како болки, главоболка, покачена Т.Т (симптоматска терапија), немој да пиеш антибиотик оти те боли уво земи парче вата стави спирт и затни го увото и напиј се некој аналгетик (аналгин тбл.),
...(на секое идење во тоалет гледај ги тестисите да нема нешто промена „отечени“ или зацрвенување)

 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom