Затвор поради бакнеж со навивачки

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
ТРОЈЦА ИРАНСКИ ФУДБАЛЕРИ ОБВИНЕТИ ЗА НЕМОРАЛ

На тројца ирански фудбалери им се заканува крај на кариерата и се пред казна затвор. Нивниот грев е тоа што ги бакнале своите навивачки на аердоромот во оваа исламска земја, каде физичкиот контакт меѓу маж и жена е забранет, ако не се во роднински однос, јавува иранскиот портал Раџанјуз.

Сајтот не ги наведува имињата на фудбалерите, ниту за кој клуб играат.
Медиумите во земјата информираат дека против тројцата фудбалери е поднесено барање за апсење, бидејќи се "однесувале антиисламски и неморално".
Тренерот на екипата се обидел да ги заштити, но се согласил дека играчите треба да ја понесат одговорноста за својата постапка.

Согласно законите усвоено по исламската револуција во 1979 година, прекршувачите ќе бидат осудени на затвор, камшикување или парична казна.
Случајот не е преседан. Во 2003 година, иранска актерка беше осудена на 74 удари со камшик, бидејќи го бакна режисерот на нејзиниот последен филм за време на церемонијата за доделување на наградата.

Казната подоцна и беше поништена, но бројот на казнети нагло порасна од доаѓањето на претседателот Ахмадинеџат на власт во 2005 г.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.246
Поени од реакции
78.872
Мислам дека за вакви работи не смее да се збори на Кајгана, ќе се навредат Муслиманите.
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
Мислам дека за вакви работи не смее да се збори на Кајгана, ќе се навредат Муслиманите.

a kakva vrska ima temata so muslimanite??

kako prvo Serijatot i radikalizmot vo Iran,nema nikakva vrska so islamot..


I kaj hristijanite ima radikalisti-fanatici i trista gluposti, isto e i kaj muslimanite,odnosno vo Iran,Avganistan,Pakistan itn..

Za zal pogresno se tolkuva religijata vo nekoi zemji..
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Прво најдобриот Ирански фудбалер беше исфрлен од репрезентација затоа што не постел, па сега ова.
:tapp:
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
доколку фрлам цигара на улица во Скопје, ќе ме пеналат 50тина еуричи. Закон. Јебига, не ми се допаѓа ама тоа е.
Ако запалам цигара во кафич, исто ќе ме пеналат. Не смеам да се коцкам онлајн дека не знаат како да ми ја даночат добивката (кога се глупи) , не смеам да си пљукнам на улица ако ми се собрало шлајм...и тако даље и тако даље..

Овие си го знаеле законот, и го прекршиле.

Убав неубав...тој си е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom