Заработување со YouTube во Македонија

Член од
3 март 2010
Мислења
633
Поени од реакции
359
Другар изглеа не се разбираме. Не спомнав јас штедна книшка па ти да си ставаш по 500 евра. Пак да се повторам, пробај иди во банка и префрли над 600,000 денари на сметка од еднаш. Провери и кажи ми што ќе ти кажат.

Нема врска кој ќе ги подигне парите од спортска кога веќе е платен данокот. На ливчето е пресметан автоматски и данокот.
муабетот ми беше дека велиш мора да имаш доказ од кај ти се парите, можи сум берел цел живот да речиме, и одеднаш одлучувам да ги ставам на банка, како да му дадам доказ од кај ми се
А и не рече ти одеднаш ако ставиш, рече ако имаш на банка над 10000 евра
 
Член од
3 март 2010
Мислења
633
Поени од реакции
359
од шпаркасе отворив сметка и ми дадоја само мастеркард дебитна, дали можи со неа да префрлам, или директно на тековна сметка
 
Член од
16 февруари 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво на сите!
Нов сум на форумот имам едно прашање јас сум дипломиран маш.инж имам одлично познавање со цртање на 2д-3д проекции па сакам тоа знаење да го пренесам на youtube со снимање на различни турторијали.
Да ве прашам дали со снимање на турторијали на програми од типот Solidworks,Autocad би кршел некој авторски права ?
И дали потоа на тие турторијали може да се додадат реклами за заработување од типот на Adsense
 
S

staycalm

Гостин
Здраво на сите!
Нов сум на форумот имам едно прашање јас сум дипломиран маш.инж имам одлично познавање со цртање на 2д-3д проекции па сакам тоа знаење да го пренесам на youtube со снимање на различни турторијали.
Да ве прашам дали со снимање на турторијали на програми од типот Solidworks,Autocad би кршел некој авторски права ?
И дали потоа на тие турторијали може да се додадат реклами за заработување од типот на Adsense
Туторијали*
Инаку не, нема никакво кршење на авторските права се' додека не ги учиш како да го кракираат програмот на кој што работиш хахах. Можат да се додадат реклами, секако доколку не кориситш во позадина музика што е заштитена со авторски права.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
@Everest слободно пуштај такви туторијали нема да прекршиш никакви авторски права. Околу рекламите, неодамна се воведоа измени според кои за да можеш да поставиш реклами треба прво да имаш 1000 претплатници и 4.000 часови изгледано време на видеата во изминатите 12 месеци.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.892
Поени од реакции
7.569
Читав некој информации дека Youtube music ќе го спојат со Play Music. Кај нас во државава нема можност сеуште да се користи Youtube Music. Mе интересира која е разликата помеѓу Youtube и Youtube Music ? Бидејќи и на двете може да се слуша музика па ми е нејасно зошто се две апликации/услуги оделно.

Нека пише некој што имал можност тоа да користи.
 
Член од
5 септември 2012
Мислења
1.274
Поени од реакции
1.133
Читав некој информации дека Youtube music ќе го спојат со Play Music. Кај нас во државава нема можност сеуште да се користи Youtube Music. Mе интересира која е разликата помеѓу Youtube и Youtube Music ? Бидејќи и на двете може да се слуша музика па ми е нејасно зошто се две апликации/услуги оделно.

Нека пише некој што имал можност тоа да користи.

Главната разлика е во персонализирани плеј-листи за корисниците. Сервисот ќе чини 10 долари месечно, овие средства овозможуваат слушање музика без реклами. Дополнително ова ќе овозможи и неколку други функционалности. Пример корисниците можат да слушаат музика во позадина или да преземаат песни. Сервисот доаѓа бесплатно за сите кои се претплатени на Google Play Music.
it.mk
 
B

Beginner

Гостин
Здраво ако може некој подетално да ми објасне се на пример колку суб ти требат за реклами адс колку дават на 1000 views што е тоа mountzate партнерства...??
И има ли многу врска дали американци ти го гледат видеото или од македонија?
Планирам да почнам да снимам видеа од 1 игра популарна вреде ли да се почнува во Македонија ваши мислења???


Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Здраво ако може некој подетално да ми објасне се на пример колку суб ти требат за реклами адс колку дават на 1000 views што е тоа mountzate партнерства...??
И има ли многу врска дали американци ти го гледат видеото или од македонија?
Планирам да почнам да снимам видеа од 1 игра популарна вреде ли да се почнува во Македонија ваши мислења???


Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Имав по 1000 прегледи на клипови долги 1-2 минути и заработката на Google AdSense беше 0.3$ до 0.5$ по клип. Има врска и публиката, ЕУ државите се за нијанса подобри (можеш до 1$ да стигнеш со 1000 прегледи).
Ако немаш добар контент за да имаш константна публика од најмалце 3000 прегледи по клип (на долгорочен план), ич не почнувај. Само губење време е.
 
B

Beginner

Гостин
Имав по 1000 прегледи на клипови долги 1-2 минути и заработката на Google AdSense беше 0.3$ до 0.5$ по клип. Има врска и публиката, ЕУ државите се за нијанса подобри (можеш до 1$ да стигнеш со 1000 прегледи).
Ако немаш добар контент за да имаш константна публика од најмалце 3000 прегледи по клип (на долгорочен план), ич не почнувај. Само губење време е.
Фала за одговорот ама знаеш ли нешто за monouzting..

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
5 август 2016
Мислења
312
Поени од реакции
221
Фала за одговорот ама знаеш ли нешто за monouzting..

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Каналот мора да ти има 4000 часа на гледаност во последните 12 месеци, и да имаш 1000 претплатници.
И да има врска од каде се гледа видеото, во амерака од 1000 views (кликови) добиваш помеѓу 3-6 долари. А во Македонија е премногу слабо, на 1 милион views околу 100 до 120 долари.
 
Член од
6 март 2012
Мислења
47
Поени од реакции
12
Здраво ако може некој подетално да ми објасне се на пример колку суб ти требат за реклами адс колку дават на 1000 views што е тоа mountzate партнерства...??
И има ли многу врска дали американци ти го гледат видеото или од македонија?
Планирам да почнам да снимам видеа од 1 игра популарна вреде ли да се почнува во Македонија ваши мислења???


Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Слободно почни си нема врска дали си од МКД или било која друга земја, најдобро е да читнеш прво нешто околу оптимизирање на видеата на YouTube така би научил како да ги додеадеш правите "keywords" и да го оптимизираш видеото максимално.За AdWords Keyword Planner и YouTube SEO можеш да разгледаш по нет. исто многу корисна алатка ти е TubeBuddy

2. највисок CPC според AdSense (така всушност ќе заработуваш пошто со youtube директно у МКД не можеш, мора да го поврзеш со Google AdSense ) имаат земјите
Australia, United States, Norway, United Kingdom, New Zealand .. Јас би ти препорачал да си ги оптимизираш видеата за USA.

3. Ти е веќе рекламирање на youtube каналот, видеата и слично, тоа веќе си иде по социјални мрежи и guest posts по разни веб страни и сл.

набрзинка ти објаснив ако ти треба поише инфо слободно прашајј
 
B

Beginner

Гостин
Слободно почни си нема врска дали си од МКД или било која друга земја, најдобро е да читнеш прво нешто околу оптимизирање на видеата на YouTube така би научил како да ги додеадеш правите "keywords" и да го оптимизираш видеото максимално.За AdWords Keyword Planner и YouTube SEO можеш да разгледаш по нет. исто многу корисна алатка ти е TubeBuddy

2. највисок CPC според AdSense (така всушност ќе заработуваш пошто со youtube директно у МКД не можеш, мора да го поврзеш со Google AdSense ) имаат земјите
Australia, United States, Norway, United Kingdom, New Zealand .. Јас би ти препорачал да си ги оптимизираш видеата за USA.

3. Ти е веќе рекламирање на youtube каналот, видеата и слично, тоа веќе си иде по социјални мрежи и guest posts по разни веб страни и сл.

набрзинка ти објаснив ако ти треба поише инфо слободно прашајј
Не ни почнав и подобро не вреди овде да се пробува само губење време.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom