Заработување преку Youtube.com

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Здраво, едно прашање до вас. Во изработка сум на макеонски сајт со забавна содржина како Мотика, Паника.бе.. Имам многу фан страни на фб со смешни видеа и сакам да ги преземам видеата од нив, да ги ставам на youtube приватен канал и да ги објавувам на мојот сајт. Проблемот е што сите тие фан страни не го пишуваат изворот од каде они го преземале видеото и ќе имам проблем :) Затоа што сакам на мојот сајт да ставам google adsense
ти нема да имаш проблем со Google adsense туку со каналот на јутјуб зошто видеата не се твои.

Еве еден прост пример јас пратив мое видео на мотика и тие го превземаа видеото и го поставија на нивниот канал... е сега јас пратив жалба до јутјуб каде што образложив дека моето видео е заупотребено после два дена им го избришаа цел канал.

Така да најдобро е да ги поставуваш видеата во оргинална форма. :)
 
Член од
16 мај 2016
Мислења
23
Поени од реакции
0
ти нема да имаш проблем со Google adsense туку со каналот на јутјуб зошто видеата не се твои.

Еве еден прост пример јас пратив мое видео на мотика и тие го превземаа видеото и го поставија на нивниот канал... е сега јас пратив жалба до јутјуб каде што образложив дека моето видео е заупотребено после два дена им го избришаа цел канал.

Така да најдобро е да ги поставуваш видеата во оргинална форма. :)
Да ама од видеата што им прават upload на фб страните што сакам да ги преземам не можеш да видиш како е пишано на youtube и кој е авторот ме разбираш А ако ги закачувам на некој си друг канал за видеа немора да биде youtube ?ќе имам ли проблем
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Да ама од видеата што им прават upload на фб страните што сакам да ги преземам не можеш да видиш како е пишано на youtube и кој е авторот ме разбираш А ако ги закачувам на некој си друг канал за видеа немора да биде youtube ?ќе имам ли проблем
Имаш други канали преку кои можеш да ги закачуваш и нема да имаш проблем...
 
Член од
17 март 2014
Мислења
600
Поени од реакции
1.662
Нема да имаш проблем бе што се секираш :)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
ти нема да имаш проблем со Google adsense туку со каналот на јутјуб зошто видеата не се твои.

Еве еден прост пример јас пратив мое видео на мотика и тие го превземаа видеото и го поставија на нивниот канал... е сега јас пратив жалба до јутјуб каде што образложив дека моето видео е заупотребено после два дена им го избришаа цел канал.

Така да најдобро е да ги поставуваш видеата во оргинална форма. :)
Јас немам свој Јутуб канал, но имам едно прашање на оваа тема. Под некои видеа пишува дека е забрането копирање на аудио или видео снимката, но што ако на тоа видео те има тебе. Зар несмееш да си го ставиш и на твојот канал?:)
 
Член од
6 јуни 2014
Мислења
295
Поени од реакции
64
Здраво, едно прашање до вас. Во изработка сум на макеонски сајт со забавна содржина како Мотика, Паника.бе.. Имам многу фан страни на фб со смешни видеа и сакам да ги преземам видеата од нив, да ги ставам на youtube приватен канал и да ги објавувам на мојот сајт. Проблемот е што сите тие фан страни не го пишуваат изворот од каде они го преземале видеото и ќе имам проблем :) Затоа што сакам на мојот сајт да ставам google adsense
Oти сo твoј кaнaл? Или сaкaш претплaтници дa бериш? Акo не, спoделигo нa сaјтoт oд кaнaлoт кaде штo е првенственo клaенo видеoтo, зa дa немaш прoблем сo aвтoрски прaвa.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
 
Член од
17 март 2014
Мислења
600
Поени од реакции
1.662
ако ги стави на свој канал ќе има проблем како може да нема.
Па ќе нема проблем ако страната му е наменета за македонскиот пазар ,
поголем број на смешни клипови се на англиски , американци претежно :)

Ќе ги преименува клиповите /насловот на македонски - кој американец ќе бара видео на кирилица :D?

Муабетот ми е ,
дечкото рече за видеата дека преку фејсбук ќе ги наоѓал - а за видеа од кај нас ќе си има проблем :noze:
(ете како ти на Мотика што си им направил може да му се случи и на него :vozbud::pos:)
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Па ќе нема проблем ако страната му е наменета за македонскиот пазар ,
поголем број на смешни клипови се на англиски , американци претежно :)

Ќе ги преименува клиповите /насловот на македонски - кој американец ќе бара видео на кирилица :D?

Муабетот ми е ,
дечкото рече за видеата дека преку фејсбук ќе ги наоѓал - а за видеа од кај нас ќе си има проблем :noze:
(ете како ти на Мотика што си им направил може да му се случи и на него :vozbud::pos:)
Јутјуб има развиено програма со која ти стигнува дека веќе има корисник кој го има правото над видеото е сега на пр. мене доколку некој ми украде видео ми стигнува на мејл дека некој го аплаудирал тоа го имаат оние кои имаат спонзор или партнер.[DOUBLEPOST=1463506369][/DOUBLEPOST]
Па ќе нема проблем ако страната му е наменета за македонскиот пазар ,
поголем број на смешни клипови се на англиски , американци претежно :)

Ќе ги преименува клиповите /насловот на македонски - кој американец ќе бара видео на кирилица :D?

Муабетот ми е ,
дечкото рече за видеата дека преку фејсбук ќе ги наоѓал - а за видеа од кај нас ќе си има проблем :noze:
(ете како ти на Мотика што си им направил може да му се случи и на него :vozbud::pos:)
Јутјуб има развиено програма со која ти стигнува дека веќе има корисник кој го има правото над видеото е сега на пр. мене доколку некој ми украде видео ми стигнува на мејл дека некој го аплаудирал тоа го имаат оние кои имаат спонзор или партнер.
 
Член од
1 јуни 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
во врска со youtube заработувачката
како се подигаат, преку што парите?
 
Член од
17 март 2014
Мислења
600
Поени од реакции
1.662
во врска со youtube заработувачката
како се подигаат, преку што парите?
Преку WireTransfer - на девизна сметка да ти ги префрлат парите
или да ти пратат чек па да си го смениш во некоја банка[DOUBLEPOST=1464894438][/DOUBLEPOST]
во врска со youtube заработувачката
како се подигаат, преку што парите?
Преку WireTransfer - на девизна сметка да ти ги префрлат парите
или да ти пратат чек па да си го смениш во некоја банка
 
Член од
11 февруари 2016
Мислења
35
Поени од реакции
18
Јас сум и пратнер со Youtube, а и видеата ми се Monetized, е сеа натаки незнам што да правам, како можам да ги подигнам парите?
 

Attachments

Член од
17 март 2014
Мислења
600
Поени од реакции
1.662
Јас сум и пратнер со Youtube, а и видеата ми се Monetized, е сеа натаки незнам што да правам, како можам да ги подигнам парите?
Еeeee има уште мноооогу да чекаш додека да земеш пари - прави видеа и збирај прегледи - после ќе правиме муабет за пари ;)
$70 треба да имаш минимум за да ги подигнеш
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Јас сум и пратнер со Youtube, а и видеата ми се Monetized, е сеа натаки незнам што да правам, како можам да ги подигнам парите?
Го поврза каналот со google adsense?

Инааку за да ти исплатат треба да имаш напрсвено минимум 100 $

Парите ти ги испраќаат на твојата банкарска девизна сметка која ќе ја стсвиш на google adsense.
 
Член од
11 февруари 2016
Мислења
35
Поени од реакции
18
Го поврза каналот со google adsense?

Инааку за да ти исплатат треба да имаш напрсвено минимум 100 $

Парите ти ги испраќаат на твојата банкарска девизна сметка која ќе ја стсвиш на google adsense.
пробав еднаш ама ми бараше website, јас немам website и така оставив
 

Kajgana Shop

На врв Bottom