Заработка на интернет (официјална тема)

Член од
28 јуни 2015
Мислења
852
Поени од реакции
451
Може ли некој да ме упати како реално може да се заработи на интернет. Говорам Англиски одлично и имам порано правено статии за веб страни, но сега некако лутам по интернетов и не знам што е скам а што не е.
Од која индустрија / индустрии имаш добри познавања, и можеш да креираш статии (текст, фотографии...)?
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
451
Поени од реакции
277
Може ли некој да ме упати како реално може да се заработи на интернет. Говорам Англиски одлично и имам порано правено статии за веб страни, но сега некако лутам по интернетов и не знам што е скам а што не е.
Провај на Fiverr.com како content creator/writer на теми кои ти се познати.
 

Magpie.

I threw my pie for you
Член од
9 јули 2015
Мислења
22
Поени од реакции
21
Може ли некој да ме упати како реално може да се заработи на интернет. Говорам Англиски одлично и имам порано правено статии за веб страни, но сега некако лутам по интернетов и не знам што е скам а што не е.
Пробај да се вклучиш во ФБ групи каде се бара/нуди ваква работа. :)

Инаку, данокче пријави ли некој? Скроз сум збунета со даноков за интернет заработки. :kajgana:
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Пробај да се вклучиш во ФБ групи каде се бара/нуди ваква работа. :)

Инаку, данокче пријави ли некој? Скроз сум збунета со даноков за интернет заработки. :kajgana:
Jaс пријавив данок. Ама имам голем обрт на средства и мора.
 
Член од
29 август 2017
Мислења
134
Поени од реакции
67
Се до крајот на 2017 редовно си пријавував данок и си плаќав.

Во 2018 заработив околу 2000 евра. Не се пријавени, ни платени.

Мора ли да се платат до крајот на годинава или можам и потоа?

Нешто ми спомнаа дека ако не се плателе до крајот на 2018та, ќе платиш 70% од заработката (а не само 10% како и вообичаено), односно дека се огромни каматите.

До лани не беше вака. А ги немам баш разгледано новиве закони. Не е некоја огромна сума, но ако е навистина така, да се снаоѓам во овие останати 10тина дена од годинава.

Има некој поинформиран да ми објасни?
 

Magpie.

I threw my pie for you
Член од
9 јули 2015
Мислења
22
Поени од реакции
21
Jaс пријавив данок. Ама имам голем обрт на средства и мора.
Дали ќе сакаш да ми пишеш во порака или тука која беше процедурата? И јас годинава имав неочекувано поголеми средства, особено последниве два месеци. Ќе ми помогнеш многу. Ти благодарам однапред. :)
 
Член од
7 април 2012
Мислења
961
Поени од реакции
703
https://2captcha.com?from=7098119

Registrirajte se na linkov ako sakate da zarabotuvate so resavanje captchas. Se raboti za najpriznatata kompanija 2Captchas koja isplaka sekogas. E sea ne e kojzjae kolku prihodot golem, no moze da se fane ubava para so poveke resavanje.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Член од
7 август 2010
Мислења
150
Поени од реакции
50
Се до крајот на 2017 редовно си пријавував данок и си плаќав.

Во 2018 заработив околу 2000 евра. Не се пријавени, ни платени.

Мора ли да се платат до крајот на годинава или можам и потоа?

Нешто ми спомнаа дека ако не се плателе до крајот на 2018та, ќе платиш 70% од заработката (а не само 10% како и вообичаено), односно дека се огромни каматите.

До лани не беше вака. А ги немам баш разгледано новиве закони. Не е некоја огромна сума, но ако е навистина така, да се снаоѓам во овие останати 10тина дена од годинава.

Има некој поинформиран да ми објасни?
Дали пријави до крајот на 2018? Јас имам околу 1500 али немам ништо платено. Ова со новиот систем не знам дали ќе е автоматски или пак треба рачно да се пополнуват барање. Мене ми стигат парите на сметка во банка.
 
Член од
29 август 2017
Мислења
134
Поени од реакции
67
Мене ми стигаат на девизна сметка и пријавив крајот на декември, ама овие од ујп немаат абер да прифатат. Пошто со новиов систем пријавуваш на нет на нивната страна, па чекаш да ти одобрат за да им платиш.
 
Член од
7 август 2010
Мислења
150
Поени од реакции
50
Мене ми стигаат на девизна сметка и пријавив крајот на декември, ама овие од ујп немаат абер да прифатат. Пошто со новиов систем пријавуваш на нет на нивната страна, па чекаш да ти одобрат за да им платиш.
Под кој тип на приход ги пријави? Јас работам како фрееланце програмер али без договор онака. Е сега не знам дали треба под Доход од работа -> Примања по основ на други извршени повремени или привремени услуги или пак Друг Доход. Видов под Друг доход спаѓат заработка од е-трговија и интернет маркетинг али не и за програмирање.
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
346
Поени од реакции
424
Можам да повлечам 60$ преку Skrill и уште толку преку Neteller. Не сум во тек со новиве пријавувања во УЈП за даноци и дали воопшто вреди да се замарам за ваква сума, некаде 120$ ?
На времето повлекував пари преку Neteller картичка а од Scrill ми идеа дирекно на сметка.
Исто стои како опција да купам биткоин со овие пари, ако некој има идеја како ова да го направам?
 
Член од
29 август 2017
Мислења
134
Поени од реакции
67
Под кој тип на приход ги пријави? Јас работам како фрееланце програмер али без договор онака. Е сега не знам дали треба под Доход од работа -> Примања по основ на други извршени повремени или привремени услуги или пак Друг Доход. Видов под Друг доход спаѓат заработка од е-трговија и интернет маркетинг али не и за програмирање.
Приходи од странство.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom