Заработка на интернет (официјална тема)

Член од
16 јули 2016
Мислења
37
Поени од реакции
8
Здраво дечки,
Прашањце ако може :). Пред 3 години ми го суспендираа акаунтот на Upwork зошто за еден викенд аплицирав на многу проекти-и тоа пред крај на месецот пред да ми истечат тогаш мислам се викаа токени. Ми образложија-сум спамирала. А јас несакав да ги изгубам токените пошто не се префрлаа во следниот месец.
Нејсе, ми го реактивираа сега пред 2 дена пак профилот-и сеа глеам-се викаат connections. И нив ваљда ги користиш за да аплицираш на проекти. Прашањето ми е: Има ли лимит ( во моментов има 180 connections) на дневна основа на колку проекти можеш да аплицираш? Пример, ако аплицирам денеска на 10 проекти и утре пак на 10-да не ме блокираат пак ми е страв? И нешто ново ако има околу правилата, да ме упати некој-да не забрљам пак нешо шо не треба :D.
Фала ви однапред за тој што ќе се погрижи за мојава дилема :)
 
Член од
16 јули 2016
Мислења
37
Поени од реакции
8
Прашај на live chat кај нив...
Се допишував со меилови, ама не ме разбраа - мислеа прашувам по колку connections можам да користам за секој проект-ама не и лимитот за да не искочи дека спамирам...нема везе, мислев некој од лично искуство да сподели нешто-ако не-пак ќе им пишам. Фала ти !
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.523
Поени од реакции
62.386
Се допишував со меилови, ама не ме разбраа - мислеа прашувам по колку connections можам да користам за секој проект-ама не и лимитот за да не искочи дека спамирам...нема везе, мислев некој од лично искуство да сподели нешто-ако не-пак ќе им пишам. Фала ти !
Секој има различни искуства. Мојот профил е стар 10 години, и може да си дозволам и по 1000 конекции дневно да потрошам. Некој нов, 100% ке го банираат и со 20-30, иако системот е малку ретардиран. Кога бараш работа, нормално е да трошиш конекции. Гледај само да не се работите на кои аплицираш комплетно различни, една од друга. На пример, да не аплицираш за Software developer, па за Virtual assistant, па за Translation.

Да не нуди некој data entry?
Прати ми линк до профилот во приватна порака да видам какво претходно искуство имаш.
 
Член од
16 јули 2016
Мислења
37
Поени од реакции
8
Секој има различни искуства. Мојот профил е стар 10 години, и може да си дозволам и по 1000 конекции дневно да потрошам. Некој нов, 100% ке го банираат и со 20-30, иако системот е малку ретардиран. Кога бараш работа, нормално е да трошиш конекции. Гледај само да не се работите на кои аплицираш комплетно различни, една од друга. На пример, да не аплицираш за Software developer, па за Virtual assistant, па за Translation.



Прати ми линк до профилот во приватна порака да видам какво претходно искуство имаш.
Фала ти, сепак помогна малку. И мојот профил е од 2016-ама како што реков, ме суспендираа-и едвај со триста молења-ме одблокираа. И сеа, страв, знаеш-ќе дувам и на јогурт :). Не се различни проекти, ама ај ќе почнам со по една дневно, ама и ќе им пишам пак да ми потврдат. И пиши ми, те молам ако можеш, ако треба нешо да читнам, за условите нивни, да не има нешто ново-кај да барам да читам пред да почнам. Или линк некој корисен, можеш овде да ми пуштиш... Tips & tricks :).
 
Член од
17 март 2014
Мислења
600
Поени од реакции
1.662
Некој што се разбира да објасни што треба да се направи следно по потполнување на W-8BEN Form преку AdSense ?
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Некој што се разбира да објасни што треба да се направи следно по потполнување на W-8BEN Form преку AdSense ?
Ништо, пополни, ипсрати и терај со вебот.

Формата мање више на нив повеќе им значи, они да се заштитени.
 
Член од
21 ноември 2019
Мислења
5
Поени од реакции
0
Здраво,започнав со kdp publishing на Амазон.До сега се пуштени во продажба неколку мои продукти.Проблемот е дека Амазон ме извести дека ќе ми плаќа со чекови,бидејќи не испраќа пари преку банка во Македонија,но кај нас не сум сигурна дали има банка што кешира чекови.Евентуално да се обратам директно до НРБМ? Ако некој имал искуство со размена на чекови нека ми сподели плус.
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Здраво,започнав со kdp publishing на Амазон.До сега се пуштени во продажба неколку мои продукти.Проблемот е дека Амазон ме извести дека ќе ми плаќа со чекови,бидејќи не испраќа пари преку банка во Македонија,но кај нас не сум сигурна дали има банка што кешира чекови.Евентуално да се обратам директно до НРБМ? Ако некој имал искуство со размена на чекови нека ми сподели плус.
Прашај во НЛБ Банка, со чековите од Google Adsense немаше никакви проблеми... земаат околу 700 денари за обработка на 120$. Се чека околу 5 дена да легнат на сметка и тоа е тоа.
 
Член од
21 ноември 2019
Мислења
5
Поени од реакции
0
Прашај во НЛБ Банка, со чековите од Google Adsense немаше никакви проблеми... земаат околу 700 денари за обработка на 120$. Се чека околу 5 дена да легнат на сметка и тоа е тоа.
Прашав, им пишав на маил ми рекоа дека не примаат чекови е сега не знам можеби треба да одам лично со чекот кога ќе го добијам па да се распрашам , но колку што разбрав и некој човек од Прилеп го имал истиот проблем , ниедна банка не сакала да му го уновчи чекот, бидејќи се правеле и измами па банките немаат доверба.Но Амазон не дава да се даде сметка од МК Банка , изгледа ќе треба да ја истражам опцијата отварање сметка во друга држава...
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Прашав, им пишав на маил ми рекоа дека не примаат чекови е сега не знам можеби треба да одам лично со чекот кога ќе го добијам па да се распрашам , но колку што разбрав и некој човек од Прилеп го имал истиот проблем , ниедна банка не сакала да му го уновчи чекот, бидејќи се правеле и измами па банките немаат доверба.Но Амазон не дава да се даде сметка од МК Банка , изгледа ќе треба да ја истражам опцијата отварање сметка во друга држава...
Никоја банка во Македонија не обработуваше чекови освен НЛБ, дури и тие имаат пауза период... но ете сега повторно ја активирале оваа блокажа. Комерцијална мислам имаа неколку обиди, но земаа преголема провизија па и тие почнаа да забушават нешто. Очигледно си имат некој проблем со чековиве.

Така е најдобро, онлајн сметка... поврзување со странска банка и да не те боли глава. Плаќање онлајн + кеш вадење преку картичка. Многумина преминааа така, поради проблеми овде со сметкиве, провизии + ненормално големо ДДВ.
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
503
Поени од реакции
693
Kolku sto znam momentalno nikoj ne zema cekovi vo dolari, dodeka za Komercijalna Banka porano zemase provizija samo 400 mkd od cek. I da, problemot povekjeto e so falsifikati. Vidi probaj vo Ohridska t.e. Sparkasse, mislam deka tie i NLB bea posledni sto pamtam deka primale.

Inaku prasaj Amazon dali moze preku Wire Transfer na devizna smetka.
 
Член од
21 ноември 2019
Мислења
5
Поени од реакции
0
Никоја банка во Македонија не обработуваше чекови освен НЛБ, дури и тие имаат пауза период... но ете сега повторно ја активирале оваа блокажа. Комерцијална мислам имаа неколку обиди, но земаа преголема провизија па и тие почнаа да забушават нешто. Очигледно си имат некој проблем со чековиве.

Така е најдобро, онлајн сметка... поврзување со странска банка и да не те боли глава. Плаќање онлајн + кеш вадење преку картичка. Многумина преминааа така, поради проблеми овде со сметкиве, провизии + ненормално големо ДДВ.
Но немам идеја која банка да ја одберам, и не знам дали Амазон би ја прифатил банката како опција...во секој случај ќе ја разгледам таа опција, битно е да разменуваат чекови...ти благодарам за одговорот.
 
Член од
2 февруари 2022
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво, сакам да почнам со продажба на производи на ebay, и од тоа што го разбрав потребен ми е store. Е сега проблемот е што немам никакво друго предзнаење на темава, и плус некаде прочитав дека воопшто не било возможно да се отвори store од Македонија. Ме интересира дали е воопшто возможно да се отвори store, на кој начин би можела да бидам исплаќана(бидејќи нели опција за paypal не постои кај нас), и дали има некои други предуслови со кои што не сум запознаена. Исто така сите дополнителни информации што сметате дека треба да ги знам би сакала да ги "слушнам" бидејќи сум дудук на темава. Поздрав! :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom