Заработка на интернет (официјална тема)

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.442
Поени од реакции
211
Јас работам преку интернет (фриленс) а работев и порано со Google ads.
Од искуство што досега го имам стекнато како фриленсер, доста многу се заработува. Може да достигнеш плата поголема од било која средна европска плата (3-4 000 евра) со работа од по 4-5 часа на ден максимум.
Се што е потребно е да станете експерт во некое поле и само тоа да го работете и такви работи да прифаќате. Да не биде Fake it till you make it.
 
Член од
9 јуни 2014
Мислења
34
Поени од реакции
15
Јас работам преку интернет (фриленс) а работев и порано со Google ads.
Од искуство што досега го имам стекнато како фриленсер, доста многу се заработува. Може да достигнеш плата поголема од било која средна европска плата (3-4 000 евра) со работа од по 4-5 часа на ден максимум.
Се што е потребно е да станете експерт во некое поле и само тоа да го работете и такви работи да прифаќате. Да не биде Fake it till you make it.
Сега што е работата што скоро никој нема AdSense? Порано секој втор сајт имаше. Или слаба е вредноста за имресија/клик или тешко се станува дел од сервисот на гугл?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.442
Поени од реакции
211
Сега што е работата што скоро никој нема AdSense? Порано секој втор сајт имаше. Или слаба е вредноста за имресија/клик или тешко се станува дел од сервисот на гугл?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Не сум во тек со тоа, но не е тешко да станеш дел. Но што кога ќе станеш дел од Адсенсе ако неможеш да донесеш посетители на сајтот. За добра заработувачка од Адсенсе треба да имаш барем 200-300 000 посети на месец.
 
Член од
20 јануари 2013
Мислења
1.395
Поени од реакции
2.529
После она што го направија Велешаните со Трамп, ептен се стегнати работите со добивањето на Адсенс, многу големи рестрикции има. Буквално на црна листа сле кај Гугл
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
1.623
Поени од реакции
3.998
Одобруваат адсенс не е толку тешко да се добие и сега, само фб ги заеба доста со намален рич а плус и банови летаат за спамирање во групите

Сега заработуваат само тие што на време започнаа и научија SEO, градење линкови итн :)
 
Член од
1 април 2014
Мислења
218
Поени од реакции
23
nekoj predlog za zarabotka na internet, pocetnik nemam veze so ova? Pozdrav
 
Член од
28 јуни 2015
Мислења
745
Поени од реакции
314
Одобруваат адсенс не е толку тешко да се добие и сега, само фб ги заеба доста со намален рич а плус и банови летаат за спамирање во групите

Сега заработуваат само тие што на време започнаа и научија SEO, градење линкови итн :)
Заработка од блогови (со АдСенс и други веб програми / сервиси) била, е, и ќе биде валиден начин на заработка и во иднина.

Неуспех доживуваат само...:
- оние кои влегуваат во "приказната" без план
- оние кои зависат само од надворешни извори на веб сообраќај (Фејсбук, итн...), а не од своето знаење и вештини, и
- оние кои се мрзливи, и мислат дека работата сама ќе се заврши

А, процесот е многу едноставен.
Треба само да се има желба за заработка, и да се биде дисциплиниран.

До крај на мај 2020 достапен е 20% попуст за изработка на блог (веб страна) од кој може да се заработува.

Со изработката е вклучено и:
- избор на областа за блогирање
- креирање на план за работа
- аплицирање на сервиси за интернет заработка
- давање на насоки за успешно онлајн претставување и ширење

Кој е заинтересиран да не безделничи за време на глобалната пандемија, туку да го дополнува својот буџет - нека ме контактира во приватна порака.

Код: ПроБлог20
 

sleekmakeup

Queen of the South
Член од
14 ноември 2014
Мислења
105
Поени од реакции
34
Заработка од блогови (со АдСенс и други веб програми / сервиси) била, е, и ќе биде валиден начин на заработка и во иднина.

Неуспех доживуваат само...:
- оние кои влегуваат во "приказната" без план
- оние кои зависат само од надворешни извори на веб сообраќај (Фејсбук, итн...), а не од своето знаење и вештини, и
- оние кои се мрзливи, и мислат дека работата сама ќе се заврши

А, процесот е многу едноставен.
Треба само да се има желба за заработка, и да се биде дисциплиниран.

До крај на мај 2020 достапен е 20% попуст за изработка на блог (веб страна) од кој може да се заработува.

Со изработката е вклучено и:
- избор на областа за блогирање
- креирање на план за работа
- аплицирање на сервиси за интернет заработка
- давање на насоки за успешно онлајн претставување и ширење

Кој е заинтересиран да не безделничи за време на глобалната пандемија, туку да го дополнува својот буџет - нека ме контактира во приватна порака.

Код: ПроБлог20
А ти ги пишуваш артиклите?
Исклучиво Адсенс?
 
Член од
28 јуни 2015
Мислења
745
Поени од реакции
314
А ти ги пишуваш артиклите?
Исклучиво Адсенс?
Изработката на веб страната и првиот (воведен) пост / статија / артикл е од моја страна.
Останатите ги креира сопственикот на веб страната (по приложена шема / начин на работа).

Затоа е важно да се избере област / индустрија од која сопственикот има познавања, или пасија кон истата.

Според твојот username, ако твојата пасија е убавина... можам да ти кажам дека имам помогнато на неколку блогерки и блогери од Македонија (при целиот процес опишан во постот погоре) да остваруваат заработки од свои блогови.
Области: мода, убавина, животен стил... (но, исто и: архитектура, фитнес, здравје...).

Користени сервиси за заработка: АдСенс и нему слични сервиси, спонзорирани статии, промоција на производи, услуги и настани на компании, итн...

Клиентите не се оставени самите на себе, туку во секое време можат да се консултираат за се' што е поврзано со нивната веб страна.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.632
Поени од реакции
855
Здраво,

Подолго време планирам да направам тим и заедно, ортачки, да работиме на вебсајт кој ќе заработува од реклами.
Јас сум веб девелопер со долгогодишно искуство и имам огромно искуство со се што е потребно за еден таков вебсајт.

Потребни се само луѓе кои ќе спремаат содржини на англиски јазик.
Доколку има заинтересирани кои знаат англиски на доста високо ниво, нека ме контактираат во дм.
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.442
Поени од реакции
211
Повеќе заработка би направиле ако нудите Guest Posts (статии на вашиот блог/webstrana). Сепак си сака сериозно посветено време. Ако направете добар блог што би објавувале 3-5 статии на недела, таргетирате одредена група на читатели, би можеле да продадете 10-50$ eден гостински пост. Бидејќи работам како СЕО Консултант, дури и јас би платил ако вреди нормално
 
Член од
25 јануари 2017
Мислења
11
Поени од реакции
5
Humanatic за оние со добар слух и англиски.
- 10$ min. payout
- Payout trough PayPal
 
На врв Bottom