Заработка на интернет (официјална тема)

Дискусија во форумот 'Интернет трговија' започната од HaRdToGeT, 18 септември 2005.

 1. *Orce*

  *Orce* *ORCE*

  Член од:
  14 мај 2009
  Мислења:
  7
  Допаѓања:
  8
  Поради зголемениот данок од 15% дали некој се распрашал и знае во која држава е најдобро да се отвори сметка. Штотуку добив порака од една српска банка.
  Прашањето беше: " Zdravo Ja sam iz Makedonije, želim da otvorim račun u vašoj banci. Dobijam novac od internet zarade od Google Adsense"

  "Za otvaranje računa potreban Vam je identifikacioni dokument.
  U toku radnog vremena filijale imate mogućnost da podnesete zahtev za otvaranje računa.
  Provizija Banke za priliv na račun ukoliko je doznaka iz inostranstva u stranoj valuti iznosi 0,4% min 500 rsd, max 16.000 rsd."
   
 2. BlackArrow

  BlackArrow

  Член од:
  7 август 2010
  Мислења:
  114
  Допаѓања:
  27
  Од Америка ми праќат дирек на девизна сметка во банка
   
 3. ^^GoRiLLaZ^^

  ^^GoRiLLaZ^^ Happiness...?

  Член од:
  25 јануари 2007
  Мислења:
  3.831
  Допаѓања:
  4.778
  Демек бива од Србија? Пошто од Бугарија читав дека не можело?
   
 4. *Orce*

  *Orce* *ORCE*

  Член од:
  14 мај 2009
  Мислења:
  7
  Допаѓања:
  8
  Па и од Бугарија може (зошто да не?) Значи без разлика дали е Србија или Бугарија ... дали некој има искуство и дали вади пари друга држава, кои давачки и услови ги бараат?
   
 5. ^^GoRiLLaZ^^

  ^^GoRiLLaZ^^ Happiness...?

  Член од:
  25 јануари 2007
  Мислења:
  3.831
  Допаѓања:
  4.778
  Колку што знам мораш да имаш документи (БГ пасош / адреса итн), ако не, нема да те одобрат. А да имаш то, исти .!. е, на нив ќе плаќаш данок.
   
 6. exlexmk

  exlexmk

  Член од:
  8 април 2008
  Мислења:
  6.356
  Допаѓања:
  619
  Има некој правник да каже дали е тоа дозволено? Со МК документи да направиш сметка во друга држава?
  Претпоставуваме дека пари ќе легнат на таа сметка, како тие пари и каде би се пријавиле за данок.
  Не е тоа така едноставно, не избрзувајте.

  Правилно е да имаш документи од таа земја.
  Можеш и како нерезидент, но на која основа ако не си стварно, во тој случај треба да имаш пријавено адреса и сл.
   
 7. leg0las

  leg0las

  Член од:
  24 септември 2016
  Мислења:
  239
  Допаѓања:
  195
  Mislam deka mozes so pasosh da otvaras nerezidentna smetka vo druga drzava.
   
 8. vlado30

  vlado30

  Член од:
  4 ноември 2010
  Мислења:
  120
  Допаѓања:
  45
  Можеш да отвориш сметка во БГ србија кипар а дали е законски согласно законот од 1974 нееее е ама сега сме 2019 год и снаоѓајте се како знаете, во оваа земја само сакаат да не работиш да нема прилив на пари, а одлив може тоа се гледа што сеуште и оваа влада и НБМ недава дозбола на паипал за приливи , мое мислење мислите и работите се што ќе ви падне на памет зашто времето минува а ние како земја банана сеуште тапкаме во место хахаха

  Sent from my S8 using Tapatalk
   
  На MSE му/ѝ се допаѓа ова.
 9. DonExo

  DonExo Apex

  Член од:
  1 ноември 2012
  Мислења:
  361
  Допаѓања:
  195
  Не знам дали е вредно со така ситни пари да се тек замараш со биткоини и слично.
  Ќе изгубиш повеќе време додека да истражиш све што како функционира и да најдеш после reliable начин да ги извадиш од БТЦ.
  На времето (кога Господ одеше по земјата) Нет+ картицата беше права ствар.
  Сега сме многу лимитирани со тоа што не сме во EEA (не можеме да примаме SEPA трансфери).
  Пиши ми ПП, ќе ти средам работа за вадење на парите.

  Уште постои ова бе? :D
  Го користев порано со Необукс, сеа кај ги даваат овие таскови?

  Им го рече :)
  Верувам дека ќе има контра-ефект ова, но има доста луѓе што се исплашени од сето оваа ситуација (читај: збрка) и истите тие ќе си ги пријавуваат и плаќаат даноците од овие приходи.
  Мора некако да се наполни буџетот, нели :)
   
  На exlexmk му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Elena62

  Elena62

  Член од:
  27 септември 2018
  Мислења:
  46
  Допаѓања:
  13
  На Stefan_1992 и DonExo им се допаѓа ова.
 11. chimera

  chimera ୧༼ಠ益ಠ༽୨

  Член од:
  17 август 2014
  Мислења:
  35
  Допаѓања:
  91
  Дечки, да ме оправи некој околу повлекувањево пари, да е бар нешто поволно, нели, не више од пола да ми одат по даноци.
  На времето работев уште кога беа Иленс и оДеск одделно, но работев преку друг, што мислам дека ги повлекуваше парите преку Пејонир. Сега се решив да пробам сама среќа по Апворк и Фајвер, па малку се развлече со Апворк дури се заозбилам и дури ме примат, но малку со плаќањево не знам кај да терам. Нејсе, имам Виза Електрон на Тутунска, отворив и Скрил, ко најповолна опција што ја читав и ми ја препорачуваа до лани.
  Но, сега нели ниту Апворк, ниту Фајвер не поддржуваат веќе Скрил, така да, дали е добра опција да побарам нова картичка од Пејонир и да ја користам ко метод за примање и повлекување (имав една, не стигнав да ја користам, истече овој Јануари) или постои некоја друга, според вас подобра, опција?
  Со ПејПал преку Словенија не ми одговара.
   
 12. sleekmakeup

  sleekmakeup

  Член од:
  14 ноември 2014
  Мислења:
  42
  Допаѓања:
  5
  Друга опција и немаш освен Пејонир. После истекување на картичката тие автоматски ти праѓаат нова...

  Пејпал повеќе не функционира со наши картички.

  Не знам што сте толкави цинкароши. Јас имам Пејонир преку Фајвер и единствено ги губам тие 3+ долари за повлекување.
   
  На chimera му/ѝ се допаѓа ова.
 13. DonExo

  DonExo Apex

  Член од:
  1 ноември 2012
  Мислења:
  361
  Допаѓања:
  195
  Можам јас да ти бркам работа ако можеш да ги вадеш парите преку Пејпал.
  Прочитај ми ја темата во потпис и контактирај ме ако си заинтересирана.

  Поздрав
   
  На chimera му/ѝ се допаѓа ова.
 14. chimera

  chimera ୧༼ಠ益ಠ༽୨

  Член од:
  17 август 2014
  Мислења:
  35
  Допаѓања:
  91
  Не е проблемот јас да изгубам и неколку десетици долари, туку да избегнам влечење по банки оти со едни клиенти се заебав со Ибан и Свифт преку Стопанска, па УЈП, па процент за конверзија и прокнижување, па 250 денари на секоја трансакција, итн итн., и за секое едно - чекање по шалтери.
  Фала сепак.

  Крајно, ќе ја разгледам и таа опција, па ако треба, те барам обавезно.
  Фала за понудата. :)
   
  На DonExo му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Скејтериште

  Скејтериште Компјутеџија

  Член од:
  29 март 2018
  Мислења:
  19
  Допаѓања:
  2
  Незнам каде да ја сместам темава, па ја ставив овде, каде проценив дека е најсоодветно. Ако има потреба преместете ја

  Сакам да членовите на кајгана и сите нејзини посетители да им понудам еден лесен и евтин начин да заработуваат пари онлајн. Имено, се работи за едн Руска веб страна каде што со растење на чај. и потоа негово продавање, Вие можете да направите лесна пара.
  upload_2019-3-20_13-10-29.png
  слика од страната

  Оваа веб страна ми ја препорача еден мој близок пријател од Русија. Јас самиот пред да ви ја предложам вам ја проверив нејзината лигитимност. Среќен сум да кажам дека ја добив мојата исплата.
  upload_2019-3-20_13-15-23.png
  Заработката континуирано расте како што се зголемува бројот на грмушките

  Дококу сте заинтересирани можете да се зачлените на следниов линк (заќленувањето е
  БЕСПЛАТНО и нема потреба од никакви влогови и трошоци на ваша сметка) https://golden-tea.me/
  Доколку имате било какви прашања можете да ги поставите долу во одговор или да ми пишете во порака
   

  Прикачени податотеки:

  Последно уредено од модератор: 21 март 2019

Сподели преку: