Заработка на интернет (официјална тема)

*Orce*

*ORCE*
Член од
14 мај 2009
Мислења
7
Поени од реакции
8
Поради зголемениот данок од 15% дали некој се распрашал и знае во која држава е најдобро да се отвори сметка. Штотуку добив порака од една српска банка.
Прашањето беше: " Zdravo Ja sam iz Makedonije, želim da otvorim račun u vašoj banci. Dobijam novac od internet zarade od Google Adsense"

"Za otvaranje računa potreban Vam je identifikacioni dokument.
U toku radnog vremena filijale imate mogućnost da podnesete zahtev za otvaranje računa.
Provizija Banke za priliv na račun ukoliko je doznaka iz inostranstva u stranoj valuti iznosi 0,4% min 500 rsd, max 16.000 rsd."
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.834
Поени од реакции
4.780
Поради зголемениот данок од 15% дали некој се распрашал и знае во која држава е најдобро да се отвори сметка. Штотуку добив порака од една српска банка.
Прашањето беше: " Zdravo Ja sam iz Makedonije, želim da otvorim račun u vašoj banci. Dobijam novac od internet zarade od Google Adsense"

"Za otvaranje računa potreban Vam je identifikacioni dokument.
U toku radnog vremena filijale imate mogućnost da podnesete zahtev za otvaranje računa.
Provizija Banke za priliv na račun ukoliko je doznaka iz inostranstva u stranoj valuti iznosi 0,4% min 500 rsd, max 16.000 rsd."
Демек бива од Србија? Пошто од Бугарија читав дека не можело?
 

*Orce*

*ORCE*
Член од
14 мај 2009
Мислења
7
Поени од реакции
8
Демек бива од Србија? Пошто од Бугарија читав дека не можело?
Па и од Бугарија може (зошто да не?) Значи без разлика дали е Србија или Бугарија ... дали некој има искуство и дали вади пари друга држава, кои давачки и услови ги бараат?
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.834
Поени од реакции
4.780
Па и од Бугарија може (зошто да не?) Значи без разлика дали е Србија или Бугарија ... дали некој има искуство и дали вади пари друга држава, кои давачки и услови ги бараат?
Колку што знам мораш да имаш документи (БГ пасош / адреса итн), ако не, нема да те одобрат. А да имаш то, исти .!. е, на нив ќе плаќаш данок.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.356
Поени од реакции
621
Има некој правник да каже дали е тоа дозволено? Со МК документи да направиш сметка во друга држава?
Претпоставуваме дека пари ќе легнат на таа сметка, како тие пари и каде би се пријавиле за данок.
Не е тоа така едноставно, не избрзувајте.

Правилно е да имаш документи од таа земја.
Можеш и како нерезидент, но на која основа ако не си стварно, во тој случај треба да имаш пријавено адреса и сл.
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
252
Поени од реакции
239
Mislam deka mozes so pasosh da otvaras nerezidentna smetka vo druga drzava.
 
Член од
4 ноември 2010
Мислења
122
Поени од реакции
49
Има некој правник да каже дали е тоа дозволено? Со МК документи да направиш сметка во друга држава?
Претпоставуваме дека пари ќе легнат на таа сметка, како тие пари и каде би се пријавиле за данок.
Не е тоа така едноставно, не избрзувајте.

Правилно е да имаш документи од таа земја.
Можеш и како нерезидент, но на која основа ако не си стварно, во тој случај треба да имаш пријавено адреса и сл.
Можеш да отвориш сметка во БГ србија кипар а дали е законски согласно законот од 1974 нееее е ама сега сме 2019 год и снаоѓајте се како знаете, во оваа земја само сакаат да не работиш да нема прилив на пари, а одлив може тоа се гледа што сеуште и оваа влада и НБМ недава дозбола на паипал за приливи , мое мислење мислите и работите се што ќе ви падне на памет зашто времето минува а ние како земја банана сеуште тапкаме во место хахаха

Sent from my S8 using Tapatalk
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
380
Поени од реакции
204
Можам да повлечам 60$ преку Skrill и уште толку преку Neteller. Не сум во тек со новиве пријавувања во УЈП за даноци и дали воопшто вреди да се замарам за ваква сума, некаде 120$ ?
На времето повлекував пари преку Neteller картичка а од Scrill ми идеа дирекно на сметка.
Исто стои како опција да купам биткоин со овие пари, ако некој има идеја како ова да го направам?
Не знам дали е вредно со така ситни пари да се тек замараш со биткоини и слично.
Ќе изгубиш повеќе време додека да истражиш све што како функционира и да најдеш после reliable начин да ги извадиш од БТЦ.
На времето (кога Господ одеше по земјата) Нет+ картицата беше права ствар.
Сега сме многу лимитирани со тоа што не сме во EEA (не можеме да примаме SEPA трансфери).
Пиши ми ПП, ќе ти средам работа за вадење на парите.

А приход од решавање на Crowdflower задачи, тоа под која ставка треба да се пријави?
И ова што треба да го повлечам е од реферали, мене пари сеуште ми пристигаат во многу мали количини и со време гледам се собрале на профиливе, иако одамна не се занимавам со ова.
Уште постои ова бе? :D
Го користев порано со Необукс, сеа кај ги даваат овие таскови?

15% друже :) дефинитивно ќе се бара друга алтернатива[DOUBLEPOST=1548524725][/DOUBLEPOST]ПС. Наместо да не стимулираат да пријавуваме се, и сите, тие ќе добијат контраефект и ќе предизвикаат да не ги земаат и тие пари што ги земаа.
Им го рече :)
Верувам дека ќе има контра-ефект ова, но има доста луѓе што се исплашени од сето оваа ситуација (читај: збрка) и истите тие ќе си ги пријавуваат и плаќаат даноците од овие приходи.
Мора некако да се наполни буџетот, нели :)
 

chimera

୧༼ಠ益ಠ༽୨
Член од
17 август 2014
Мислења
35
Поени од реакции
91
Дечки, да ме оправи некој околу повлекувањево пари, да е бар нешто поволно, нели, не више од пола да ми одат по даноци.
На времето работев уште кога беа Иленс и оДеск одделно, но работев преку друг, што мислам дека ги повлекуваше парите преку Пејонир. Сега се решив да пробам сама среќа по Апворк и Фајвер, па малку се развлече со Апворк дури се заозбилам и дури ме примат, но малку со плаќањево не знам кај да терам. Нејсе, имам Виза Електрон на Тутунска, отворив и Скрил, ко најповолна опција што ја читав и ми ја препорачуваа до лани.
Но, сега нели ниту Апворк, ниту Фајвер не поддржуваат веќе Скрил, така да, дали е добра опција да побарам нова картичка од Пејонир и да ја користам ко метод за примање и повлекување (имав една, не стигнав да ја користам, истече овој Јануари) или постои некоја друга, според вас подобра, опција?
Со ПејПал преку Словенија не ми одговара.
 

sleekmakeup

Queen of the South
Член од
14 ноември 2014
Мислења
72
Поени од реакции
25
Дечки, да ме оправи некој околу повлекувањево пари, да е бар нешто поволно, нели, не више од пола да ми одат по даноци.
На времето работев уште кога беа Иленс и оДеск одделно, но работев преку друг, што мислам дека ги повлекуваше парите преку Пејонир. Сега се решив да пробам сама среќа по Апворк и Фајвер, па малку се развлече со Апворк дури се заозбилам и дури ме примат, но малку со плаќањево не знам кај да терам. Нејсе, имам Виза Електрон на Тутунска, отворив и Скрил, ко најповолна опција што ја читав и ми ја препорачуваа до лани.
Но, сега нели ниту Апворк, ниту Фајвер не поддржуваат веќе Скрил, така да, дали е добра опција да побарам нова картичка од Пејонир и да ја користам ко метод за примање и повлекување (имав една, не стигнав да ја користам, истече овој Јануари) или постои некоја друга, според вас подобра, опција?
Со ПејПал преку Словенија не ми одговара.
Друга опција и немаш освен Пејонир. После истекување на картичката тие автоматски ти праѓаат нова...

Пејпал повеќе не функционира со наши картички.

Не знам што сте толкави цинкароши. Јас имам Пејонир преку Фајвер и единствено ги губам тие 3+ долари за повлекување.
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
380
Поени од реакции
204
Дечки, да ме оправи некој околу повлекувањево пари, да е бар нешто поволно, нели, не више од пола да ми одат по даноци.
На времето работев уште кога беа Иленс и оДеск одделно, но работев преку друг, што мислам дека ги повлекуваше парите преку Пејонир. Сега се решив да пробам сама среќа по Апворк и Фајвер, па малку се развлече со Апворк дури се заозбилам и дури ме примат, но малку со плаќањево не знам кај да терам. Нејсе, имам Виза Електрон на Тутунска, отворив и Скрил, ко најповолна опција што ја читав и ми ја препорачуваа до лани.
Но, сега нели ниту Апворк, ниту Фајвер не поддржуваат веќе Скрил, така да, дали е добра опција да побарам нова картичка од Пејонир и да ја користам ко метод за примање и повлекување (имав една, не стигнав да ја користам, истече овој Јануари) или постои некоја друга, според вас подобра, опција?
Со ПејПал преку Словенија не ми одговара.
Можам јас да ти бркам работа ако можеш да ги вадеш парите преку Пејпал.
Прочитај ми ја темата во потпис и контактирај ме ако си заинтересирана.

Поздрав
 

chimera

୧༼ಠ益ಠ༽୨
Член од
17 август 2014
Мислења
35
Поени од реакции
91
Друга опција и немаш освен Пејонир. После истекување на картичката тие автоматски ти праѓаат нова...

Пејпал повеќе не функционира со наши картички.

Не знам што сте толкави цинкароши. Јас имам Пејонир преку Фајвер и единствено ги губам тие 3+ долари за повлекување.
Не е проблемот јас да изгубам и неколку десетици долари, туку да избегнам влечење по банки оти со едни клиенти се заебав со Ибан и Свифт преку Стопанска, па УЈП, па процент за конверзија и прокнижување, па 250 денари на секоја трансакција, итн итн., и за секое едно - чекање по шалтери.
Фала сепак.

Можам јас да ти бркам работа ако можеш да ги вадеш парите преку Пејпал.
Прочитај ми ја темата во потпис и контактирај ме ако си заинтересирана.

Поздрав
Крајно, ќе ја разгледам и таа опција, па ако треба, те барам обавезно.
Фала за понудата. :)
 

Скејтериште

Компјутеџија
Член од
29 март 2018
Мислења
19
Поени од реакции
2
Незнам каде да ја сместам темава, па ја ставив овде, каде проценив дека е најсоодветно. Ако има потреба преместете ја

Сакам да членовите на кајгана и сите нејзини посетители да им понудам еден лесен и евтин начин да заработуваат пари онлајн. Имено, се работи за едн Руска веб страна каде што со растење на чај. и потоа негово продавање, Вие можете да направите лесна пара.
upload_2019-3-20_13-10-29.png
слика од страната

Оваа веб страна ми ја препорача еден мој близок пријател од Русија. Јас самиот пред да ви ја предложам вам ја проверив нејзината лигитимност. Среќен сум да кажам дека ја добив мојата исплата.
upload_2019-3-20_13-15-23.png
Заработката континуирано расте како што се зголемува бројот на грмушките

Дококу сте заинтересирани можете да се зачлените на следниов линк (заќленувањето е
БЕСПЛАТНО и нема потреба од никакви влогови и трошоци на ваша сметка) https://golden-tea.me/
Доколку имате било какви прашања можете да ги поставите долу во одговор или да ми пишете во порака
 

Attachments

Последно уредено од модератор:
На врв Bottom