Заработка на интернет (официјална тема)

Член од
5 август 2016
Мислења
312
Поени од реакции
221
Дали некој пробал да отвори дропшипинг бизнис па на тој начин да заработува пари, на страна од птц, реклами, реферали и слично... како што се последните 50 страни ?
Требаше да пробам ама некако многу ми се гледа за уложување. Веќе купив домени направив страните на shopify, ама некако не ми е сигурно, вложив доста пари ама треба отприлика уште двојно.
Да ги имам тие пари би пробал, ама сега за сега ке го стопирам тоа.

btw твој е сајтот? https://www.mobimax.eu/
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
454
Поени од реакции
291
Требаше да пробам ама некако многу ми се гледа за уложување. Веќе купив домени направив страните на shopify, ама некако не ми е сигурно, вложив доста пари ама треба отприлика уште двојно.
Да ги имам тие пари би пробал, ама сега за сега ке го стопирам тоа.

btw твој е сајтот? https://www.mobimax.eu/
Да, само што почнувам со него, па баш затоа и ме интересираш она што погоре го прашав.
Од она што јас имав искуство до сега, мислам дека баш за дропшипинг не е ни приближно толку голем влогот колку што би бил доколку сакаш да отвориш физичка продавница кај тебе у маало...
На што толку потроши пари до сега?
Мене најмногу ме чинат рекламите на ФБ што ги пуштам, останатото е ништо страшно.
 
Член од
5 август 2016
Мислења
312
Поени од реакции
221
Да, само што почнувам со него, па баш затоа и ме интересираш она што погоре го прашав.
Од она што јас имав искуство до сега, мислам дека баш за дропшипинг не е ни приближно толку голем влогот колку што би бил доколку сакаш да отвориш физичка продавница кај тебе у маало...
На што толку потроши пари до сега?
Мене најмногу ме чинат рекламите на ФБ што ги пуштам, останатото е ништо страшно.
Купив 2 доменим. Вложив уште во некој ситници пари и ми отиде околу 70% од буџетот.
Сакав да те прашам, по колку пари вложуваш во рекламите, и дали зема некоја пара од ова?
И со Shopify работеш или нешто друго
 
Член од
28 јуни 2015
Мислења
853
Поени од реакции
451
Што мислите за рентање на фб акаунт, гледам дека има многу сајтови што нудат таква опција. Случајно на фб ми излезе и еден мк сајт
https://betterinspire.com/marketing-socijalni-mrezi/
Можеш да ренташ цел ФБ пејџ или да ренташ постови.
Подобро работај под радарот на ФБ, инаку ризикуваш да ти го блокираат пејџот.

BTW, смота едно беклинк-че, а?
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
454
Поени од реакции
291
Купив 2 доменим. Вложив уште во некој ситници пари и ми отиде околу 70% од буџетот.
Сакав да те прашам, по колку пари вложуваш во рекламите, и дали зема некоја пара од ова?
И со Shopify работеш или нешто друго
Искрено од рекламите уште немам видено ќар, никој не купил ништо, така да 0% ми е конверзија. До сега на реклами 100-на долари имам дадено, идам полека и ги твикувам по потреба, читам учам се едуцирам. Планирам поагресивно да почнам со реклами еднаш што ќе ја скоцкам страната тип-топ и кога ќе почнат оние големите "празници" со промоции што се.

Од вие што спомнувате за рентање на ФБ пејџ, дали мислете на постирање туѓи постови на вашиот пејџ?
И како иде сета оваа работа?

Би сакал инфо да добијам (тука или у ПП, заедно со цени) за оваа процедура.
 
Член од
28 јуни 2015
Мислења
853
Поени од реакции
451
Имаш 2 опции околу рентање на ФБ пејџ:

1. Ренташ пејџ
- Можеш да го ренташ целиот пејџ на еден клиент, или на повеќе клиенти.
- Во суштина, одредуваш цена по пост. За повеќе постови (5+, 10+, итн...) на клиентот му нудиш попуст.
- Цена одредуваш ти, според: бројот на следбеници, државите, интеракцијата, и слично.

2. Ти рентаат пејџ
- Контактираш сопственици на пејџови кои мислиш дека ќе ти бидат од корист (посета на веб страна, продажба на производи, итн...)
- Се распрашуваш за цена. За повеќе постови бараш попуст.
- Следиш каков е ефектот, и тераш понатака со рентање ако имаш корист.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
159
Поени од реакции
85
Можеш да ренташ цел ФБ пејџ или да ренташ постови.
Подобро работај под радарот на ФБ, инаку ризикуваш да ти го блокираат пејџот.

BTW, смота едно беклинк-че, а?
Како мислиш тоа под радарот? да внимавам на кого давам? Иначе му направив реклама бесплатна, не ми беше тоа целта
Фала друже[DOUBLEPOST=1538413827][/DOUBLEPOST]Мислам дека може да се рента и цел фб акаунт.
 
Последно уредено:
Член од
28 јуни 2015
Мислења
853
Поени од реакции
451
Како мислиш тоа под радарот? да внимавам на кого давам? Иначе му направив реклама бесплатна, не ми беше тоа целта
Фала друже[DOUBLEPOST=1538413827][/DOUBLEPOST]Мислам дека може да се рента и цел фб акаунт.
Ако сакаш да ренташ личен ФБ профил - не ти препорачувам.
Треба ептен добро да го заштитиш профилот, инаку можеш да го загубиш.
На страна ако "клиентот" истиот го користи за се' и сешто (на пр. проблематични индустрии: казина, кладење, фармација, adult content...).

За ФБ страница / пејџ...
Работај директно со клиентите.
Не поставувај по интернет инфо дека ја ренташ таа и таа ФБ страница, не ставај линкови...
Не ни мораш да даваш пристап до пејџот (admin access, editor...), туку лично ти можеш да им ја менаџираш содржината за објавување.

И во двата случаи - внимавај, бидејќи им го земаш лебот на ФБ (наместо на нив да им плаќаат, луѓето ти плаќаат тебе).
 
Последно уредено:
Член од
18 август 2015
Мислења
159
Поени од реакции
85
О.к.,искрено помина време дури не постирав нешто за заработка,па ајде да му помогнам некому.Птц,маилери,Сфи,сето тоа сум пробал,значи има некоја ситна заработка но тоа не е тоа.Работам редовна работа,и ова што ќе ви го кажам е само хоби,но носи резултати,па во блиска иднина веројатно ќе се посветам повеќе на ова па и заработката ќе биди подобра.Прво да ви опишам што е,а потоа и како.Значи обичен pay to download. Јас мислев дека ова е мртво одамна,ама како што обично се вели,не е ништо мртво,доколку најдиш начин.Значи страниците.Јас користам 2 поактивно и околу 10 понекогаш.Сите ме платиле,но овие двете некако ми се омилени.
Тоа се
https://userscloud.com/free1952265.html
http://suprafiles.org/free12475.html
Зошто овие 2.Секогаш ставам 2 линка,супра ги бриши фајловите за 2 месеци,другата ги чува долго време.Значи,еден фајл со 2 линка трае долго ,освен ако немаш ДМЦА поплаки.Ако си помисливте дека за аплоадирање на еден фајл ќе трошите пола ден ,тешка грешка сте.Вие не аплоадирате филмови,музика,туку книги.Потоа ги ширите на варез,фејсбук,твитер ,и слично.И тоа е.Е сега,payment proof.

Usercloud
Прегледај го приврзокот 187722

Supra
Прегледај го приврзокот 187723

Уште да кажам дека кога аплоадирав околу 2000 фајлови,на супра,страницата автоматски ме апгрејдира,па сега имам премиум акаунт до Јули.За понатаму,не знам.Ако ве интересираат други,Cloudfiles.org,сестра страна на супра,и таа ме има исплатено,и,ако ве интересира sharing на видео - опенлоад.Зошто опенлоад?Затоа што има remote upload опција,со други зборови,не аплоадираш ништо,само го менуваш линкот на некој фајл што пред тебе некој го аплоадирал,и правиш свој линк.Се надевам дека ова некому ќе помогни,велам ако имам време би ја зголемил заработката на околу една просечна плата,така да,баталете глупости од 1 цент.Заработете нешто подобро.И двете страни имаат повеќе платни процесори,јас вообичаено ги користам пајза за усерцлоуд,пејпал за супра.Исто го користев пејпал за опенлоад,и клоудфајлс.Па со среќа,место да кликате,работете нешто попаметно.
Нешто не можам да креирам акаунт на Userclouds, молам за помош... Screenshot (50).png
 
Член од
18 август 2015
Мислења
159
Поени од реакции
85
Здраво на сите
Како заработуваат тие што пишат преводи на филмови? Titlovi, podnapisi...Тие ли им плаќаат?
 
Член од
5 август 2016
Мислења
312
Поени од реакции
221
Здраво на сите
Како заработуваат тие што пишат преводи на филмови? Titlovi, podnapisi...Тие ли им плаќаат?
Не заработуваат ништо, барем тие од балканот што објавуваат на titlovi.com или слични страници, тоа ти е еден вид хоби кое не се плаќа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom