Заработка на интернет (официјална тема)

Дискусија во форумот 'Интернет трговија' започната од HaRdToGeT, 18 септември 2005.

 1. Kacar

  Kacar

  Член од:
  7 јуни 2013
  Мислења:
  626
  Допаѓања:
  435
  Здраво луѓе.
  Заинтересиран сум за нет заработка. Имам време 3-4 часа дневно да работам. Ми требаат пари колку киријата да си ја плаќам ( 7000 денари) .Ама не знам што како оди ,исчитав наназад неколку страни и не ми стана јасно поише се збунив.
  Знам дека многу страни се обична превара, другар има кликано работено и ништо.
  Немам познавање од информатика воопшто, ако нешто значи- знам три странски јазици и тоа. Нешто лесно за раб барам, отварање страни, кликање, реклами, гледање видеа итн, не барам заработка од стотици евра.
  И не знам како оди тоа со плстежните картички, Пеј пал и уште една имаше австриска....
  Некој нешто да предложи ? Ако имам заработкс колку толку ќе се реваншираме.
   
 2. Kur

  Kur

  Член од:
  25 мај 2012
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  0
  Клучни зборови можеш да пробаш да користеш.
   
 3. Imperatorot

  Imperatorot

  Член од:
  9 февруари 2016
  Мислења:
  16
  Допаѓања:
  7
  Со ова размислување нема да направиш ни денар. Штом викаш дека знаеш 3 јазици, се надевам не се српски, хрватски и босански, зачлени се на фриленс сајтови, напиши (или преведи) неколку артикли, стави ги како портфолио и цепај. Бидувај и на проекти за преведување, итн.
   
 4. Kacar

  Kacar

  Член од:
  7 јуни 2013
  Мислења:
  626
  Допаѓања:
  435
  Англиски, Шпански и Руски јазик знам. Тие соседните си се посебно, највеќе познавање имам од Српски и имам учено онлајн граматика.
  Јас во ред е све ќе работам, ама ниту знам што се фриленс сајтови ниту како да се зачленам ниту како да ги добијам тие пари, воопшто, а што е најжално, сите вие кои го работите тоа не сакате да помогнете во ништо ниту во најмал увод во работата, додека од друга страна кинезите ви ги превземаат сите работи ......
  Ако сакаш, упати ме, ќе се реваншираме...
   
 5. MD_

  MD_

  Член од:
  12 мај 2017
  Мислења:
  220
  Допаѓања:
  164
  Разгледај ги сајтовите како fiverr, upwork и види што нудат другите фриленсери и гледај ти направи пари за вадење после лесна работа е ќе те упатиме :)

  Види ја и темава https://forum.it.mk/threads/pomosh-pri-zapochnuvanje-na-freelance-rabota.65446/#post-1007187
   
  На Kacar му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Грејвдигер

  Грејвдигер

  Член од:
  14 февруари 2007
  Мислења:
  7.340
  Допаѓања:
  2.748
  Постојат повеќе сајтови кои се специјализирани само за нудење и барање на преведувачки услуги. Во моментот не ми текнува ниту еден, не се занимавам со тоа, ама можеш да побараш на гугл и да видиш мислење и рејтинзи, па да си одлучиш на кој сајт ќе го бркаш бизнисот.

  Исто така, можеш да си креираш и профили на Fiverr и Upwork како што спомна членот пред мене.
  Fiverr работи на тој начин што ти креираш гигови со услугите што ги нудиш со цена, опис и се што треба и луѓето аплицираат кај тебе за одредената услуга, а на Upwork покрај тоа што може да те покануваат на интервјуа за одреден оглас, и ти самиот можеш да аплицираш на објавените огласи.

  Со оглед на тоа што, како што кажа, немаш некои информатички познавање, на Upwork би можел да работиш и со data entry & research или некои слични работи (ако тоа не ти е досадно). И еден совет, профилот нека ти биде специјализиран за едно нешто - преведувач, data entry, ... и фокусирај се само на такви огласи.

  Вадењето пари остави го за крај. Инаку, од Upwork може да си ги повлекуваш парите преку Skrill и неколку други начини за кои ти зимаат одреден процент, додека кај Fiverr можеш само преку PayPal (како што сум запознаен се уште не можаме да примаме пари кај нас, освен ако уште не постои некоја финта како на времето што се регистриравме со НЛБ картички преку Словенија), директно на сметка или некоја нивна Fiverr картичка (појма неам каква е).

  Мислам дека генерално ти ја доловив сликата. Ако имаш некои прашања слободно пукај во темава.
   
  На Kacar му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Kacar

  Kacar

  Член од:
  7 јуни 2013
  Мислења:
  626
  Допаѓања:
  435
  Не можам приватна порака да ти пратам.
   
 8. Грејвдигер

  Грејвдигер

  Член од:
  14 февруари 2007
  Мислења:
  7.340
  Допаѓања:
  2.748
  Прашај тука што те интересира, затоа е темата :)
   
 9. Kacar

  Kacar

  Член од:
  7 јуни 2013
  Мислења:
  626
  Допаѓања:
  435
  Ма не сакам да изгледам као ептен глуп. Затоа што, во интернет заработкава се осеќам како американец среде Куба. И двајца пријатели работат на ап ворк, ама нема шанси да ми објаснат што како.
  Што е да работиш дата ентри и асистент ? Не може јебено да отварам реклами да гледам , сајтови да отварам да лајкам и слично ? Нешто наједноставно? На какви интервјуа се мисли да му седнам на скајп и да праиме интрвју ? И сега добијам превод од шпански на англиски и треба ворд и слично на мојот компјутер па после да аттачирам таму или во склоп на страната си се работи ? Многу работи основни за раб на интернет ми се нејасни и страв ми е да почнам да не направам грешка, па што ако се плаќаат пенали па ово па оно ....
  Ете, овие денови ќе отворам аккаунт на ап ворк. Ама пред да отворам сакам детално да истражам се од што искуствата ми се најбитни. На одмор сум моментално ама ме грицка више да почнам.
   
 10. Грејвдигер

  Грејвдигер

  Член од:
  14 февруари 2007
  Мислења:
  7.340
  Допаѓања:
  2.748
  Слободно прашувај тука, нема глупи прашања. Сигурно има и други луѓе кои би ги интересирало нешто.

  Нема кликање реклами и такви ствари. Дата ентри воглавно се состои од наоѓање информации и пополнување на Excel документ. Пример, „Најди ми 50 мејли од ИТ компании во Македонија” и ти на Google, LinkedIn или како знаеш и умееш ги наоѓаш тие 50 мејла и ги ставаш во документ или како и да бара работодавецот.

  Не е класично интервју, ама така го викаат процесот на аплицирање и добивање на работа. Наоѓаш оглас што ти се свиѓа, читаш опис и аплицираш со „мотивационо писмо” зошто да те избере тебе и слично. Може да има и некои дополнителни прашања, си ги пополнуваш и аплицираш. Ако те прифати за работата или има дополнителни пашања, си имаат нивен систем за комуникација, слично како што се приватните пораки на Кајгана.

  Преку сајтот оди само комуникацијата и плаќањето, не се работи директно на него. Дали ќе треба во Word да го напишеш превод па да му го пратиш во атачмент или ќе ти даде пристап до Google Docs документ, зависи од оглас до оглас. Тоа зависи како бара работодавецот или како ќе се договорите.
   
  На Kacar му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Kacar

  Kacar

  Член од:
  7 јуни 2013
  Мислења:
  626
  Допаѓања:
  435
  И пример сега, ќе понудам својата услуга да ја продадам за 5 $ пошо велите дека треба со ниско да се почне, и ќе земам да преведам книга од овој на оној јазик за 5 $ ?
  Воглавно можам да се фокусирам на дата ентри и рисрч и преведување, не е проблем, ама да земам да преведувам цела книга за 5$, може и ќе се наканам ако подоцна ако се исплати.
   
 12. pLaToOn

  pLaToOn

  Член од:
  5 август 2009
  Мислења:
  1.268
  Допаѓања:
  465
  Ниска цена е цена испод реалната, а не мазохистичка :)
   
 13. Грејвдигер

  Грејвдигер

  Член од:
  14 февруари 2007
  Мислења:
  7.340
  Допаѓања:
  2.748
  Најдобро е прво да разгледаш какви се цените на тие што ги нудат истите услуги како тебе, па да ја одредиш твојата. Никако немој да работиш испод цена само за да добиеш проект. На сајтот горе имаат опција за пребарување на фриленсери, така што од таму можеш да извадиш генерална слика како се движат цените за дата ентри и преведување.

  Исто што вреди да се спомне е дека има 2 типа на работи - такви што плаќаат по саат и такви со фиксен буџет. Кога се работи по саат, Upwork имаат нивна апликација која ти го мери времето кое го имаш поминато работејќи на одреден проект и според тоа те исплаќаа, а кога аплицираш на работа со фиксен буџет имаш да внесеш дали сакаш целата сума на крај да ти биде исплатена или се договараш на неколку пати.

  Околу твојот пример, зависи колку страни е книгата и дали тебе ти се исплаќа да ја преведиш за тие 5 долари. Со тек на време ќе научиш подобро да си ја одредуваш цената... И јас бев изгубен на почетокот кога работев таму (пред некои 6 години), ама за почеток земи вака: Ако книгата е 100 страници, си правиш некоја пресметка дека за да ја преведиш би ти требале 100 саати (1 страни на саат) и ако саат работа ти е 2$, значи 2$ x 100h = 200$... Значи на почеток направи си естимација колку отприлика саати би ти требало да ја завршиш таа работа, колку си го вреднвуаш својот саат работа and you do the math.

  Инаку за вакви работи мислам дека цената се одредува врз база на број на зборови, не страни, ама мислам дека ми ја сфаќаш која е поентата.
   
  На Tutor, Kacar и DonExo им се допаѓа ова.
 14. Kacar

  Kacar

  Член од:
  7 јуни 2013
  Мислења:
  626
  Допаѓања:
  435
  Благодарам на помошта.
  И сеа за мотивација, вие уиграните ап воеркери, колку максимално имате заработено ? :)
   
 15. Imperatorot

  Imperatorot

  Член од:
  9 февруари 2016
  Мислења:
  16
  Допаѓања:
  7
  Гуглај? Гледам ти пишале за upWork и fiverr, зачлени се и на freelancer.com, fivesquid.com. Исто пробај ако можеш да влезеш на toptal. Јас би те упатил и повеќе, ама јас не преведувам, зашто само англиски знам добро. Од тоа што сум видел преведувачи имаат ставено слика со 2 колони текст, на едната англиски, а на другата другиот јазик или па ПДФ би било подобра варијанта. Горе гледам ти пишале да не прифаќаш проекти за пониска цена, ама види си ти ако неможеш да фатиш проект намали, коа ќе имаш добри рецензии полесно е.
  Ова е веќе претерано, немој.
   
  На Kacar му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Kacar

  Kacar

  Член од:
  7 јуни 2013
  Мислења:
  626
  Допаѓања:
  435
  А што работиш ти на тие страни ?
  Воглавно јас барам нешто лесно, истражување, пребарување , преведување итн.
  Додуше шпанскиот не го владеам какп англискиот ама тука се речниците. Смисловно можам да оформам речениците.
  Ако работам 4 часа на ден , секој ден, колкава е можноста за заработка првиот пат ?
  Си дадов шанса, до нова година, почнувајќи од септември, да работам да посветам време и трпение, ако не бидува, баталувам. Инаку да, гуглам. Би се вработил јас нешто во Скопје ама бараат да си под завод. А јас сум студент така да едино таква работа ми е возможна. Додуше и сакам пари за кирија колку и џепарлак, до 200$ да правам месечно пресреќен ќе сум.
   
 17. Imperatorot

  Imperatorot

  Член од:
  9 февруари 2016
  Мислења:
  16
  Допаѓања:
  7
  Јас не работам веќе на овие страни, сега се занимавам со cpa, affiliate маркетинг и препродажба на клучеви за игри. А кога работев, на фиверр, имав SMM сервиси, веб дивелопмент и администрација. Ако имаш микрофон и добар акцент можеш voice-over да правиш. Инаку што полесна и попроста работа, тоа повеќе индијци т.е конкуренција и поевтина работна рака.
   

Сподели преку: