Заработка на интернет (официјална тема)

sleekmakeup

Queen of the South
Член од
14 ноември 2014
Мислења
116
Поени од реакции
38
Тој ако е незадоволен може само да ти даде лош фидбек, а може да те пријави само ако има некој спор меѓу тебе и него. За незадоволство не блокираат акаунт.
Зошто би ти дал 4.55 и да ти бара рефунд не ми е јасно. Сигурен си дека ти бара рефунд?
Ми побара рефунд само за вториот Millestone, бидејќи работата не беше ни почната.За првиот си ја имав завршено работата. Дали ако му ги рефундирам и останатиот дел од парите ќе се снема оценката од профилот?
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Ми побара рефунд само за вториот Millestone, бидејќи работата не беше ни почната.За првиот си ја имав завршено работата. Дали ако му ги рефундирам и останатиот дел од парите ќе се снема оценката од профилот?
Да ќе ја снема, но ако оценката е 4.55 тоа и не толку лошо, во случајот јас не би рефундирал ако се работи за поголема сума.
 

Styx

nocturnal
Член од
8 ноември 2008
Мислења
47
Поени од реакции
91
Како се повлекуваат пари од Upwork? Мислам треба посебна картичка или сметка, Moneygram на пример? Исто, што значи ова „Before withdrawing funds, all non-U.S. persons must provide their W-8BEN tax information.“? Фала за одговорите.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Како се повлекуваат пари од Upwork? Мислам треба посебна картичка или сметка, Moneygram на пример? Исто, што значи ова „Before withdrawing funds, all non-U.S. persons must provide their W-8BEN tax information.“? Фала за одговорите.
Ќе си нарачаш Payoneer картичка (стига на домашна адреса за 2 недели) и од истата можеш да подигаш пари на банкомат без проблеми или да плаќаш на терминали. Друга опција нажалост нема бидејќи Paypal во МКД не функционира, а останатото исто за нас е недостапно како опција за повлекување на пари.

https://share.payoneer.com/nav/CFte4opachNPCS8y9ZgUJ57tseozeRLVII3ue1ZXCHbBv_5-My0NGm3dKWwry2WblVpb21fLclCamR0Wn17FjA2
Чини 30$ годишно, ова е мој реферал за регистрација но откако ќе ти легнат првите 100$ на сметка ти враќаат 25 од овие 30 (ќе имаш баланс од 125$) бидејќи си се регистрирал на страната преку овој реферал (така картичката ти доаѓа само 5$).

Кога ќе имаш пари за исплата од Upwork само ги префрлаш на картица која претходно ќе ја врзиш со твојот профил.

Околу данокот, одиш во Settings > Tax Information и го одбележуваш ова.

upload_2017-5-7_10-39-11.png
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Дали навистина Paypal не функционира во Македонија? Вчера направив акаунт и подесив се, имам visa electron на која од пејпал ќе ја проверат со земање на 1$ од неа и ќе те активираат. Баш утре ќе ставам пари и ќе пробам дали ќе се поврзе со пејпал. Дај нека потврди некој дали е можно поврзување на paypal со наши виза електрон картички од Комерцијална, Тутунска? И секако дали земаат некоја провизија што некој те исплаќа на пејпал а парите ти одат на сметка?
 
Последно уредено:
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Дали навистина Paypal не функционира во Македонија? Вчера направив акаунт и подесив се, имам visa electron на која од пејпал ќе ја проверат со земање на 1$ од неа и ќе те активираат. Баш утре ќе ставам пари и ќе пробам дали ќе се поврзе со пејпал. Дај нека потврди некој дали е можно поврзување на paypal со наши виза електрон картички од Комерцијална, Тутунска? И секако дали земаат некоја провизија што некој те исплаќа на пејпал а парите ти одат на сметка?
Можеш само да плаќаш, не можеш да примаш пари. Инаку може картичка од која било банка.
 

Styx

nocturnal
Член од
8 ноември 2008
Мислења
47
Поени од реакции
91
@Krstev ти благодарам многу за одговорот. А парите заработени на Upwork и повлечени на овој начин се пријавуваат во УЈП или...?
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
@Krstev ти благодарам многу за одговорот. А парите заработени на Upwork и повлечени на овој начин се пријавуваат во УЈП или...?
nope. that's the beauty of it ;)

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 
Член од
5 март 2013
Мислења
253
Поени од реакции
282
Дечки кој е заинтересиран и има повеќе пари за вртење нека ме контактира во ПП..се работи за кладење во живо т.е. спортска арбитража
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Има пари од MayaClix?
Некој, нешто, искуства?
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
Токму тоа ми беше прашањето, а значи ако не си толку радознал и да го отвориш фидбекот, он нема автоматски да ти се појави...е сеа, дали да ризикувам и да го отворам, уште се мислам:(, зошто он дефинитивно беше задоволен од работата ама јас му откажав буквално во 5 до 12. Па може да ми има стаено нешто безвезе...сепак изгледа поарно да не го отварам и да не ризикувам...јбг. А пари немам намера да му враќам ни под разно...поштено си ги заработив парите...
Немање на feedback за завршен договор може негативно да се одрази на твојот Job Success score.
 
Член од
16 јули 2016
Мислења
37
Поени од реакции
8
Еве апдејт да ви дадам на сите...пробав јас да му дадам фидбек на меилот што ми стигна ама после месец дена и нормално неможев... ми даде нотификација дека фидбекот неможе да биде модифициран....и дури сега, па има повеќе од месец ипол ми се покажа неговиот фидбек...и добро поминав...ми ставил 4.55...ја очекував дека ќе ме изруга ептен зошто му откажав како што спомнав погоре, буквално во 5 до 12. Така да, тоа е тоа дечки...Позз
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Еве апдејт да ви дадам на сите...пробав јас да му дадам фидбек на меилот што ми стигна ама после месец дена и нормално неможев... ми даде нотификација дека фидбекот неможе да биде модифициран....и дури сега, па има повеќе од месец ипол ми се покажа неговиот фидбек...и добро поминав...ми ставил 4.55...ја очекував дека ќе ме изруга ептен зошто му откажав како што спомнав погоре, буквално во 5 до 12. Така да, тоа е тоа дечки...Позз
Си имала среќа, друг пат бери памет.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Некој искуство со NeoBux има? Редење и вадење на пари?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom