Заработка на интернет (официјална тема)

Член од
16 јули 2016
Мислења
30
Поени од реакции
7
Едно прашањце ако може..:).завршена работа на Апворк, незнам колку е клиентот среќен бидејќи добив понуда за сериозна работа и јас го прекинав договорот со него со мала прикаска нормално....и незнам дали има оставено фидбек, ако има сакам да го видам фидбекот, ама незнам дали ако го отворам сеа give feedback и ми се појави негово мислење кое нема да ми се свиѓа, ќе си остане тоа на мојот профил, или како иде ова со фидбециве незнам :cautious:,,,,
 

Attachments

Член од
12 март 2015
Мислења
1.290
Поени од реакции
2.459
Целта е да си реален, да се напиши реален фидбек за работата на клиентот или за твојата работа како фриленсер...
Е сега нормално никој не зема да плука по клиентите или по фриленсерите... Гледај напиши нешто кратко као демек навремено те известува за работата и ги имаш потребните информации за нејзиното извршување... кратко и неутрално.

Со надеж дека нема да ти остави тебе негативен коментар или да те отцени негативно. Сепак тоа зависи од него...

Мада има еден куп клиенти што се срање и уствари појма немаат што тие сакаат т.е. како да се изврши работата...
 
Член од
16 јули 2016
Мислења
30
Поени од реакции
7
Целта е да си реален, да се напиши реален фидбек за работата на клиентот или за твојата работа како фриленсер...
Е сега нормално никој не зема да плука по клиентите или по фриленсерите... Гледај напиши нешто кратко као демек навремено те известува за работата и ги имаш потребните информации за нејзиното извршување... кратко и неутрално.

Со надеж дека нема да ти остави тебе негативен коментар или да те отцени негативно. Сепак тоа зависи од него...

Мада има еден куп клиенти што се срање и уствари појма немаат што тие сакаат т.е. како да се изврши работата...
Целта на прашањето ми беше ( пошто верувам дека он оставил фидбек за мене-така пишува на принт-скринот ако го отвориш), дали ако отворам да го видам неговиот фидбек ( или треба јас прво да напишам па да го видам неговиот фидбек), или ако само го отворам неговиот фидбек-дали по дифолт ке ми се појави кај мене на профил??? Ако не пишал како што треба, несакам да ризикувам и да го видам неговиот фидбек. Прва работа ми е, и несакам да видам негативен фидбек-зошто он беше многу задоволен од мене, ама јас искрено у 5 до 12 му откажав со работа...така излезе целата ситуација, јбг.
 
Член од
5 март 2013
Мислења
251
Поени од реакции
276
А, што се може човек да понуди на апворк за да заработи некој динар?
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.290
Поени од реакции
2.459
Не можеш да го видиш, бидејќи нема нешто како preview.... инаку не мора ти да му пишиш, можеш само да му ставиш 5 ѕвезди и тоа е тоа, без коментар...
Потоа, неговиот коментар ќе излези кај тебе на профил и ќе можеш да го видиш.
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
394
Поени од реакции
217
Мислам дека без разлика дали ќе му оставиш ти или не, Upwork сигурно ги прикажува фидбеците и оцените.
Уште сум нов и јас таму, тек еден фидбек (5) добив, за да знам со 100% сигурност да ти кажам :/
Ама извести ме ако не ти е проблем, како ќе испадне случајот, да си знам за иднина :)
 
Член од
16 јули 2016
Мислења
30
Поени од реакции
7
Мислам дека без разлика дали ќе му оставиш ти или не, Upwork сигурно ги прикажува фидбеците и оцените.
Уште сум нов и јас таму, тек еден фидбек (5) добив, за да знам со 100% сигурност да ти кажам :/
Ама извести ме ако не ти е проблем, како ќе испадне случајот, да си знам за иднина :)
Кога ќе се спремам психички да го отворам фидбекот-ќе ви пишам што точно се случува :ROFLMAO:
 
Член од
11 август 2014
Мислења
38
Поени од реакции
6
Ве молам да ми кажете некоја добра страна за продавање на лога . Пробав на фивер ама до сега никој нишо ми нема порачано. Еве приме од моите лога.
 

Attachments

Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.629
Поени од реакции
851
Здраво јас сум нов на темава. Сакам да ви предложам еден сајт за заработка преку интернет. Се работи за Kairos незнам дали некој од вас има слушнато за овој сајт.
Сајтот работи на принцип на изнајмување на простор од вашиот хард диск во зависност за кој пакет сте се одлучиле, и на принципот на пирамидална шема на реферали. Се што треба да направите е да имате слободно место на хард дискот да одберете кој пакет сакате да го купите, и вашиот компјутер да биде уклучен 10 часа во текот на денот односно во тек на 24 часа. Исплатата на парите е 250% на годишно ниво во зависност за кој пакет се работи, во мојов случај јас имам купено пакет од 597долари.(годишно ми излегува 1492долари, месечно 124долари). Исто така за секој реферал добивате по 15%(еднократно) од неговата уплатена сума на пари. Парите ви се рефундираат секој ден а можете да ги повлечете секој месец.
Доколку сте заинтересирани за ваков вид на заработка можете да ме контактирате во приватна порака да ви објаснам подетално за што се работи. Моето име е Стефан јас сум од Куманово моментално во Куманово оваа е доста раширено не знам за другите градови.
Доколку мислите дека оваа е некаков вид на измама или било што друго можам да ви приложам докази за мојата уплата од 597 долари, место на живеење, телефонски бој и др.
Оваа е рефералниот линк од сајтот:
https://cabinet.kairosplanet.com/register/#eb276f
Поздрав :)
Друже како Каирос? :)[DOUBLEPOST=1492816441][/DOUBLEPOST]
Едно прашањце ако може..:).завршена работа на Апворк, незнам колку е клиентот среќен бидејќи добив понуда за сериозна работа и јас го прекинав договорот со него со мала прикаска нормално....и незнам дали има оставено фидбек, ако има сакам да го видам фидбекот, ама незнам дали ако го отворам сеа give feedback и ми се појави негово мислење кое нема да ми се свиѓа, ќе си остане тоа на мојот профил, или како иде ова со фидбециве незнам :cautious:,,,,
Без разлика дали ќе оставиш бедбек или не неговиот фибек ќе се појави, ти нема спас. :)
Mоли бога да не ти оставил многу лош фидбек :).
Aко ти оставил лош фидбек, врати му ги парите во полн износ и фидбекот автоматски ке се тргне.
 
Последно уредено:
Член од
16 јули 2016
Мислења
30
Поени од реакции
7
Друже како Каирос? :)[DOUBLEPOST=1492816441][/DOUBLEPOST]
Без разлика дали ќе оставиш бедбек или не неговиот фибек ќе се појави, ти нема спас. :)
Mоли бога да не ти оставил многу лош фидбек :).
Aко ти оставил лош фидбек, врати му ги парите во полн износ и фидбекот автоматски ке се тргне.
Токму тоа ми беше прашањето, а значи ако не си толку радознал и да го отвориш фидбекот, он нема автоматски да ти се појави...е сеа, дали да ризикувам и да го отворам, уште се мислам:(, зошто он дефинитивно беше задоволен од работата ама јас му откажав буквално во 5 до 12. Па може да ми има стаено нешто безвезе...сепак изгледа поарно да не го отварам и да не ризикувам...јбг. А пари немам намера да му враќам ни под разно...поштено си ги заработив парите...
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.629
Поени од реакции
851
Токму тоа ми беше прашањето, а значи ако не си толку радознал и да го отвориш фидбекот, он нема автоматски да ти се појави...е сеа, дали да ризикувам и да го отворам, уште се мислам:(, зошто он дефинитивно беше задоволен од работата ама јас му откажав буквално во 5 до 12. Па може да ми има стаено нешто безвезе...сепак изгледа поарно да не го отварам и да не ризикувам...јбг. А пари немам намера да му враќам ни под разно...поштено си ги заработив парите...
Отворила, не отворила фидбекот ќе се појави.
Сега не ти се појавува пошо има период на чекање за да оставиш фидбек, мислам дека тој период е 15 или 20 дена, после тој период без разлика дали ти ќе оставиш фидбек, фидбекот на клиентот ќе се појави, после тој рок за оставање фидбек неможеш да оставиш фидбек.
 

sleekmakeup

Queen of the South
Член од
14 ноември 2014
Мислења
98
Поени од реакции
34
Дали може клиент на Upwork да ме пријави дека е незадоволен? Го прекина ненајавено договорот и ми побара рефунд, па ме оцени со 4.55. Имав предходно завршена работа, па после требаше пак да работам на нов Millestone, ама тој не ни ми ја прати целосно работата што требаше да ја завршам.Па така чекав 2 месеци, за на крај да ја откаже. Гледам во Work History од 15 jobs сега се 14. :| Да не ми го блокираат акаунтот. :(
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.629
Поени од реакции
851
Дали може клиент на Upwork да ме пријави дека е незадоволен? Го прекина ненајавено договорот и ми побара рефунд, па ме оцени со 4.55. Имав предходно завршена работа, па после требаше пак да работам на нов Millestone, ама тој не ни ми ја прати целосно работата што требаше да ја завршам.Па така чекав 2 месеци, за на крај да ја откаже. Гледам во Work History од 15 jobs сега се 14. :| Да не ми го блокираат акаунтот. :(
Тој ако е незадоволен може само да ти даде лош фидбек, а може да те пријави само ако има некој спор меѓу тебе и него. За незадоволство не блокираат акаунт.
Зошто би ти дал 4.55 и да ти бара рефунд не ми е јасно. Сигурен си дека ти бара рефунд?
 
На врв Bottom