Запознавање "пријатели" преку Социјалните Мрежи...

H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Запознавање "пријатели" преку Социјалните Мрежи...

На социјалните мрежи имаме илузија за повеќе пријатели од што е вистина и се лажеме дека нашиот живот на мрежата е поважен од реалниот. Имаме впечаток дека сите наши Фејсбук/Твитер пријатели не следат и дека знаат што ни се случува. Затоа не можете да дозволите некој да „ве срами“ по социјалните мрежи. На денешницава речиси стана модерно запознавање на партнери па и пријатели преку интернет.
Се поставува прашањето колку од тие луѓе, се такви какви што се претставуваат?
Колку долго може да опстојува ова навидум пријателство?

Јас сум запознал многу од тие така наречени "пријатели", но после запознавањето во живо, испаднало дека тие воопшто не се такви како што се преставуваат. После тоа, следеше сведување на комуникацијата на минимум, па и со нивно отстранување одкако ќе научиш што луѓе се.
А во најголем број луѓето не се такви, како што се претставуваат.
Затоа реков повеќе запознавање преку FaceBook-НЕ!

Споделете искуства, доколку сакате:
- Едно ваше НЕГАТИВНО искуство?
ИЛИ
- Едно ваше ПОЗИТИВНО искуство?
P.S. Претпоставувам дека имало и вакво нешто преку форумов.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.851
Поени од реакции
14.247
Викаш ФБ запознавања не,а што викаш за кајгана запознавања :D?

Бтв зашто во философија и психологија темава?
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Викаш ФБ запознавања не,а што викаш за кајгана запознавања :D?

Бтв зашто во философија и психологија темава?
Може и тоа ама се фокусирав повеќе на FaceBook, затоа што таму има и слики( сеа колку се вистински, фотошоп или симнати ог Чика Гоогле), и комуникација највеќе иде преку него или MSN.
Па мислам дека тука највеќе одговара ( Филозофија и Психологија), ако е дупла или не е на соодветно место нека иде аут. :D
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
Интересно... јас мислев фејсбукот е сајт на кој комуницираш со луѓе со кои веќе ГИ ПОЗНАВАШ, а не дека тука се запознавале нови женски. Остарев човече.
Lucky you.
 
Член од
10 февруари 2011
Мислења
894
Поени од реакции
398
Вака оди тоа ако сакаш да запознаеш девојка на ФБ .. !
И пишуваш HI !
Ако ти врати исто со HI , тогаш е во ред разговорот може да продолжи ,
Но доколку ти врати на пример со ? ( прашалник ) тогаш биди спремен и одговори и ( ВИРУС Е ) :D
АХХААХАХАХАХ ! :P :P :P
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Ќе дое ред за некоја година луѓето да не можат да се запознаат на улица....оти тој коа ќе и пружи рака да се претстави,оваа ќе му рече,знам ти си Трпе,ти имам глеано албум од летото коа си бил у Турција.:eek:

Ќе се развие нов поредок....т.е секој што нема да ги следи сликите и објавите на своите врсници,нема да биде интересн за муабет.:)
 

nilla-vanilla

#kingliam
Член од
17 јуни 2010
Мислења
2.041
Поени од реакции
1.747
Кое разочарување е кога ќе видиш дека всушност личноста на фејсбук нема врска со онаа во живо. Пример: гледаш слики на профил од типка или типац таканаречени манекени од Црнокрак...средени, милина да ги гледаш, кога ќе ги видиш во живо што ќе гледаш, од убавото лице ни трошка убавина, од телото(очигледно средено на фотошоп) останало само сало и целулит и ред други работи. И од една страна си викаш која бедотија е овој/оваа човече што се прави нешто што ни оддалеку не е, а од друга страна самиот се чувствуваш бедно што си дозволил да створиш илузија. Затоа запознавање исклучиво во живо.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.115
Поени од реакции
3.974
На денешницава речиси стана модерно запознавање на партнери па и пријатели преку интернет.
Многу ми е смешен овој дел од реченицава лол Демек, станало модерно запознавање партнери по фејсбук, па дури и пријатели ЛОЛ Као, ај да фатиш дечко/девојки, ама у последно време дури и другарства се ствараат по овој пат ЛОЛ
 
Г

Гучи

Гостин
Вака оди тоа ако сакаш да запознаеш девојка на ФБ .. !
И пишуваш HI !
Ако ти врати исто со HI , тогаш е во ред разговорот може да продолжи ,
Но доколку ти врати на пример со ? ( прашалник ) тогаш биди спремен и одговори и ( ВИРУС Е ) :D
АХХААХАХАХАХ ! :P :P :P
Ако не ти врати, избриши го курвичето :pos:
 
V

Vollstandig

Гостин
Запознавање "пријатели" преку Социјалните Мрежи...

Се поставува прашањето колку од тие луѓе, се такви какви што се претставуваат?
Колку долго може да опстојува ова навидум пријателство?

Јас сум запознал многу од тие така наречени "пријатели", но после запознавањето во живо, испаднало дека тие воопшто не се такви како што се преставуваат. После тоа, следеше сведување на комуникацијата на минимум, па и со нивно отстранување одкако ќе научиш што луѓе се.
А во најголем број луѓето не се такви, како што се претставуваат.
Затоа реков повеќе запознавање преку FaceBook-НЕ!
Oсвен фејсбук,постоејза иќе постојат еден тон други мрежи за ширење пријателства и запознавање луѓе.Една од нив беше мирцот порано, еве јас како и голем број луѓе што го користеле малце поинаку освен за бркање женски , сум запознал еден тон луѓе , и со дел од нив имам пријателство во живо. Исто е и месенџер, и фејсбук и се останато. едностедноставно зависи од особата што ја користи чет-апликацијата. Значи ти во случајов како разочаран од пријателствата и не можам баш да разберам кога веќе си четувал не си сфатил со кој тип на човек имаш работа?:)
Јас кога правам муабет со човек, едноставно после неколку разговори на чет, веќе можам на некој начин да почусвувам фактички за кој тип на човек станува збор никогаш 100 % али претчуството и фрекценцијата на зборови има голема битна улога...ако не веруваш, еве ти пример. Кога чатуваш со некој, едно е доживувањето и поинаку ги разбираш зборовите, обиди се истиот дел од разговорот да го прочиташ подоцна многу обично и поинаку ќе ти изгледа.

Немам против запознавања со луѓе од интернет, но со мал број се упознавам:)
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Според мене на кајгана(или било кој друг форум) можеш да бидеш кој сакаш и што сакаш зашто никој не те знае а идентитетот ти е зачуван, арно ама на фејсбук не можам да глумам лудило.

За мене фејсбукот е еден вид замена на скајп, со тоа што на скајп имам само приватни особи, а на фејсбук ги имам сите познаници, не гледам на фејсбукот како место за фаќање дечко или женска. Имам и такви пораки добивано ама не им одговарам и приказната завршува тука.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Многу ми е смешен овој дел од реченицава лол Демек, станало модерно запознавање партнери по фејсбук, па дури и пријатели ЛОЛ Као, ај да фатиш дечко/девојки, ама у последно време дури и другарства се ствараат по овој пат ЛОЛ
Не гледам смешно дека и другари други имале слични случки. Ти не си се запознал со некој преку FaceBook?

Имам и такви пораки добивано ама не им одговарам и приказната завршува тука.
(y)
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.115
Поени од реакции
3.974
Не гледам смешно дека и другари други имале слични случки. Ти не си се запознал со некој преку FaceBook?
Прво, јас не ни имам ФБ, второ, ја објаснував нешто сосема друго (дека е смешно) ама ти ја утна поентата за 10000 километри...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom