Запад или Југославија ?

Smoke_a_lot

НЕСОПИРЛИВ
Член од
16 март 2008
Мислења
707
Поени од реакции
63
Доколку ги споредиме сите музички стилови,песни итн итн....чија музика мислите дека е подобра?

За наше уво се разбира!

Еве една моја мала споредба:

Југославија

Запад

 

Yan Gillan

Iron Maiden - my religion
Член од
12 мај 2006
Мислења
642
Поени од реакции
18
Vidi ne moes vaka da prais sporedba sekako nekoi jugoslovenski grupi ke imaat podobra muzika od nekoj od zapad i obrarno.
Sakam da kazam ne moes da gi sporedis Iron Maiden so nekoj hevy metal bend od jugoslavija.
a i ne moes da gi sporedis leb i sol, azra, riblja corba so nekoj propalici od zapad zatoa ima vrska sto so sto sporeduvas:smir: Inace za moe uvo od zapad samo Maiden a drugoto jugoslavija
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
А кај се исток, север и југ?
Има многу добри бендови и од Русија, Грција, Турција ...
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.670
Поени од реакции
21.224
Глупа споредба. Најлошите бендови од едниот дел против најдобриоте од другиот дел. Некогаш не се гледа од каде туку каков квалитет има.
 
Член од
19 јуни 2007
Мислења
3.422
Поени од реакции
116
Друже тапа споредба имаш напраено. Во Југославија имало и ќе има и добри и лоши уметници. Истот важи и за западот. Така да не може да направиме асална паралела во музиката меѓу Југославија и Западот.
:helou:
 
T

the Carpenter

Гостин
Југославија - Британија споредба, најдоброто од двете, може. Вака не. Да ги споредуваш АЗРА, ФИЛМ, ПАНКРТИ и тн. со некои скапани бендови од запад, или Лед Цепелин со некој гаражен бенд од Врање, не бива.
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.409
Поени од реакции
6.476
Стварно не знам.

Овде го имаме Западот со свој веќе изграден фазон на музика што ја негува и нам ни е и те како добро позната и исто така е доста популарна и пријатна за слушање меѓу поширокиот музички аудиториум.

А од друга страна пак ги имаме нашите добро познати (EX)JU хитови кои си имаат своја вредност и убавина, кои јас лично не би ги менувал за ништо ...
 

Smoke_a_lot

НЕСОПИРЛИВ
Член од
16 март 2008
Мислења
707
Поени од реакции
63
Повеќе мислев на музиката која се правеше во социјализмот-повеќе за душа (правена како уметност),и во капитализмот каде искрено повеќе музиката се прави за пари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom