Заостанат долг,дали треба да се плати или не?

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од maxer, 6 април 2019.

 1. baramrabota1

  baramrabota1

  Член од:
  26 септември 2017
  Мислења:
  68
  Допаѓања:
  6
  Ок дечки.... гледам дека не Ви се добро познати правните моменти од пред 20.г

  Нели за Акти , решенија и т.н од пред 20.г важат законите од тоа време или тој период ????
  АКО СПОРНИОТ МОМЕНТ СО НАВОДНАТА ТУЖБА ОД 2003.г ..... ТРЕБА ДА СЕ ВИДИ КОЈ ВАЖЕЧКИ ПРОПИСИ И ЗАКОНИ БИЛЕ НА СИЛА ТОЈ ПЕРИОД. ПРИМЕР : Ако некој е осуден на 1 год според тогашниот закон.... не може сега да се повикуваме на отпосле донесени закони. Поправете ме ... да не можеби грешам ?!
   
 2. margareta13

  margareta13

  Член од:
  22 април 2015
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Имам неколку прашања во врска со долгови(неплатени сметки и слично).
  1.Како да се знае дали се запазени сите законски процедури од страна на тужителот (фирмата) при утужени неплатени сметки(пример од 2008)
  2.Што ако не стигнал документ дека сметките се утужени
  3.Како да се докаже дека таков документ не стигнал кај тужениот
  4.Дали при продавање на станот,долговите за комуналиите,вклучително со утужените за истиот стан ,автоматски се префрлаат на новиот сопственик,без оглед на тоа дали е тужен претходниот сопственик.
  Благодарам


  на име на
   
 3. Хоуп

  Хоуп ümid edirəm

  Член од:
  13 април 2012
  Мислења:
  1.190
  Допаѓања:
  5.514
  Кај заостанат долг за вода, 5 години неплатено ништо, може нешто да не се плати ко застарен долг и ако да што треба да се направи?
   

Сподели преку: