Занимливости

Член од
23 септември 2010
Мислења
645
Поени од реакции
385
100kw преку еден вод од 0.8 микрона
 
Член од
30 септември 2011
Мислења
2.712
Поени од реакции
2.599
-Лист, камен, ножички, лист, камен, ножички, лист, камен, ножички...:mad:
 
B

Black Guard

Гостин
According to the hypothesis from the scientists of the University of Salamanca, Spain, time will stop in the universe in remote future. Everything will look like as if it is frozen, La Repubblica newspaper said.
In an article published in Physical Review D journal, the scientists said that time had been slowing down in the universe gradually. In the future, time may come to a standstill.
The specialists presumed that the theory of the continuous expansion of the universe under the influence of dark matter was not
correct. It is not the universe that expands as is commonly believed now - it is time that slows down, says EvroSMI.
Time, the Spanish scientists believe, slows down so slowly that the Earth's population simply does not notice that. However, at some point, when the Earth will cease to exist, time will stop completely, and the universe will look "frozen."
Harry Gibson, a cosmologist at Cambridge University, supports the point of view of his Spanish colleagues. Modern science believes that time appeared in the era of the Big Bang. If it appears, then it may disappear too.


Една навистина интересна хипотеза.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.599
Поени од реакции
6.397
Види ги бе шо напраја бе :eek:

Alien, Avatar, Terminator and Real Steel comes to life :vozbud:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Дефинитивно спектакуларно , но сепак само малку покомплицирана роволопачка со возач поставен на повисоко. Ова не е автономен , самомислечки робот..;)
Односот снага-тежина е никаков, тоа значи бавно, сецкаво движење и манипулација. Изгледа дека повеќе се тркала отколку што оди...Има уште мноооогу вода да протече под Камени Мост додека нешто како во филмските фантазии и реално види светлост на сонцето...:)
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.108
Со вашата урина креирате музика:pos:

Овој писоар се наоѓа во Бразил и е наречен Guitar Pee.
Со млазот на урината свирите гитара -зависно од интензитетот и насоката на млазот писоарот свири ;)

 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.108
летечките моторцикли станаа реалност
виновник Калифорниската компанија Aerofex

 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
летечките моторцикли станаа реалност
виновник Калифорниската компанија Aerofex

Таман сакав да го постирам и отварам тема и гледам веќе ме претркал некој... (y)
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
За прв пат снимени врските на атомите во молекул

Тим од IBМ Во Цирих објави прва снимка на молекули на која освен што јасно се гледаат атоми, се гледаат и хемиските врски помеѓу нив.
Истата екипа стручњаци во 2009 година ја објави и првата снимка на молекул, а неодамна фотографираа и молекули во облик на олимписки кругови. Нивната работа би требало да овозможи истражувања на различни материјали како фасцинантниот графен (површина која се состои од само еден слој атоми на јаглерод која би требало да има важна улога во развојот на електрониката) или движењето на електроните во хемиските реакции.

Фотографијата која е објавена во магазинот Science е снимена со техника која се нарекува микроскопија на атомските сили (AFM). Во експериментот е потребно да се обезбеди околината да не предизвикува апсолутно никакви вибрации во иглата.

Светлите делови на фотографијата одговараат на подрачјата со голема концентрација на електрони, а темните со помала. Исто така се гледа и должината на атомските врски. Заедно, овие податоци откриваат какви се хемиските врски - колку електрони делат паровите на атомите и каква хемија се одвива во молекулите.
http://kajgana.com/za-prv-pat-snimeni-vrskite-na-atomite-vo-molekul
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Браво, еве кај нас добија микроскопија со атомски сили, може и ние ќе најдеме нешто. :D
Само една замерка за насловот, нема во терминологијата молекул, туку молекула.

Еве една појава, многу интересна во хемијата се вика триболуминисценција, во видеото се е обраснето:

 

Kajgana Shop

На врв Bottom