Занает или факултет - дилема на модерниот млад маж

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Кој занаетчија/мајстор е без работа т.е. си имаат сопствена приватна дејност, муштерии, ако е добар мајстор секој ден ќе го бараат клиенти... Од друга страна има купишта невработени економисти, правници, доктори и.т.н. и.т.н.
 
Член од
11 март 2023
Мислења
1.449
Поени од реакции
1.876
Аман луѓе.. „Факултет не ти треба, најди си курс или учи занает“ е реченица на секој втор изгубен по фабрики што работи , а сака да си го крене социјалниот рејтинг повисоко. Па и самите курсеви и онлајн- академии почнаа да тврдат дека нема потреба од факултет, оти таму ќе си научел се. Очигледно имаме изгубено компас за значењето на високото образование и како во храната, така и во се останато бараме да биде брзо. Високото образование треба да создава мислечки академски граѓани, кои ќе го градат идното општество, а не само привремен импут во бизнисите како што тоа најчесто го прават тие курсеви и академии.

Образование од неколку месеци и скрипта од 100 страни може само да начнат одредена тема, најчесто во однос на трендовски алатки според потребите на пазарот. Додека, посветени студенти, кои неоколку години ВИСТИНСКИ проучуваат одредена област и го соберат знаењето од квалитетни учебници и автори, имаат повисоко ниво на разбирање прво на областа, а потоа и на нејзината примена во општеството на долг рок, не само во однос на актуелен тренд.

Да не говориме и дека се она што се предава на академиите по 2000 евра, го има и бесплатно со 2-3 клика по интернет, за некој што вистински му се учи. Исто време ќе потроши, неколку месеци. Секако дека нашето образование денес е далеку од совршено, ама од академија е најмалку неколку години разлика, што и не е така малку. Секако и дека не се сите за на факултет, ама дефинитивно не се сите и само за на академија.

Редно време е да научите да разликувате стручно од високо образование и да разберете каде се вклопувате во пејзажот, наместо да ги учите младите дека немаат потреба од факултет. Чисто се сомневам дека инженери, лекари, професори, архитекти, стратези и сл. ќе можат да станат со неколку месечна академија.

^ Текстов е инсирација од некаде на интернет. Намалете со идолизирање на тој “Ендру Тејт“ и неговото манипулирање на младите, од што само тој има корист и се збогатува, а овие се затупуваат повеќе и повеќе. Прост народ - проста Држава - проста иднина.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.445
Поени од реакции
6.963
Najdobroto neshto vo momentov e Elektricar ili Elektroinstalater!
Pari kolku sakash rabota sekogash i konkurencija nikakva.
Edinstveno ti treba volja i znaenje. Zatoa shto pred se Strujata kaznuva i toa salam!

Se razbira za tie shto ne sakaat mnogu mnogu da ucat!
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.030
Поени од реакции
714
Како физиотерапевт можеш да работиш само по налог од доктор специјалист по физикална медицина и рехабилитација.

Сам не смееш бидејќи тоа е медицина, а ти си со средно стручно образование.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
3 март 2013
Мислења
348
Поени од реакции
368
Плочкар. 10-12 евра од квадрат во Прилеп се. Салам електричар за лек нема. Едно баце сакаше да пушта штекери низ куќа, се јави кај еден му вика по еден месец барај ме. Имам уште едно баце шо го познавам, стан купи со работа со абрик. Си сметаше 50-60 евра дневница овде вади
Работев во ТИРЗ, голем дел од шефчината таму се со осмо вечерно, ги ебаше како шо сакаше овие "академски граѓани", ги дупеше со муабети цела смена :angel:
А то за здравјето зависи колку век ќе се има. Дедо ми цел живот поминат во рудник и ниви ене го тера 85г.
Даскал комшија не дочека ни пензија
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.445
Поени од реакции
6.963
Плочкар. 10-12 евра од квадрат во Прилеп се. Салам електричар за лек нема. Едно баце сакаше да пушта штекери низ куќа, се јави кај еден му вика по еден месец барај ме. Имам уште едно баце шо го познавам, стан купи со работа со абрик. Си сметаше 50-60 евра дневница овде вади
Работев во ТИРЗ, голем дел од шефчината таму се со осмо вечерно, ги ебаше како шо сакаше овие "академски граѓани", ги дупеше со муабети цела смена :angel:
А то за здравјето зависи колку век ќе се има. Дедо ми цел живот поминат во рудник и ниви ене го тера 85г.
Даскал комшија не дочека ни пензија
Situacija vo prilep,

Elektricari ima ama prezafateni, za Klima mestenhe 2 meseci, vodovodzhija 6 nedeli, zidar ic ne prasuvaj, nekoj rom dupka da isoka vo dvor 3000 dnevnica.

Srejca site ovie zanaetcii mi se drugari ili rodnini pa ne mora da cekam.
A dupka vidov ne vidov muskuli trenirav :pos:
 
Член од
3 март 2013
Мислења
348
Поени од реакции
368
Situacija vo prilep,

Elektricari ima ama prezafateni, za Klima mestenhe 2 meseci, vodovodzhija 6 nedeli, zidar ic ne prasuvaj, nekoj rom dupka da isoka vo dvor 3000 dnevnica.

Srejca site ovie zanaetcii mi se drugari ili rodnini pa ne mora da cekam.
A dupka vidov ne vidov muskuli trenirav :pos:
И овие клими шо одржуват дерат. 1500 од клима е.
6-7 клими во ден тепаат. За местење исто ни бараја 6000 ден :vozbud:
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.178
Поени од реакции
2.937
Плочкар. 10-12 евра од квадрат во Прилеп се. Салам електричар за лек нема. Едно баце сакаше да пушта штекери низ куќа, се јави кај еден му вика по еден месец барај ме. Имам уште едно баце шо го познавам, стан купи со работа со абрик. Си сметаше 50-60 евра дневница овде вади
Работев во ТИРЗ, голем дел од шефчината таму се со осмо вечерно, ги ебаше како шо сакаше овие "академски граѓани", ги дупеше со муабети цела смена :angel:
А то за здравјето зависи колку век ќе се има. Дедо ми цел живот поминат во рудник и ниви ене го тера 85г.
Даскал комшија не дочека ни пензија
10-12 евра плочар во Прилеп ? Дај не зафркавај, највеќе што имам слушнатот е 7-8 во моментов. Инаку дефинитивно нема мајстори и тие што ги има дерат, 6е квадрат малтарење е дојдено :eek:
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.445
Поени од реакции
6.963
И овие клими шо одржуват дерат. 1500 од клима е.
6-7 клими во ден тепаат. За местење исто ни бараја 6000 ден :vozbud:
Ce vatam ce si dojdam vo MK, stance 50m² vo Skopje, i Edno vw caddy i po cel den klimi ce vi mestam.
Oprema sekako imam. Za 3 Mececi sekoj den po 4 Klimi (dve pred i dve posle pladne) ce ckrapnam 8600€ do Po-Pe.
Jebiga tolku cisti pari i ovde vo Deutscher Land ne mozhi Servicer da zaraboti.
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.178
Поени од реакции
2.937
Ce vatam ce si dojdam vo MK, stance 50m² vo Skopje, i Edno vw caddy i po cel den klimi ce vi mestam.
Oprema sekako imam. Za 3 Mececi sekoj den po 4 Klimi (dve pred i dve posle pladne) ce ckrapnam 8600€ do Po-Pe.
Jebiga tolku cisti pari i ovde vo Deutscher Land ne mozhi Servicer da zaraboti.
Па реално кај нас мајсторите има шанси и поарно да живеат од тие во еу. Пред година дена правев покрив и 3-4 понуди добив од фирми/групи по 18 евра од квадрат. На крај на пријателска база го направив за 10 евра, ми земаа 1400 евра за точно 6 дена работа. Еден мајстор и 2ца помошници работеа така да 20 дневници стави максимум. Испаѓа по 70 евра од човек дневница, а реално помошниците имаа по 25 евра макс така да за главниот мајстор останува 1000+ евра за 6 дена работа, и тоа рачунам со 10 евра квадрат а моментална е 18тина
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.874
Заклучок, ако имате време веќе се исплати да си купите алат, отворете јутјуб, и средете си сами.
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
775
Поени од реакции
1.040
10-12 евра плочар во Прилеп ? Дај не зафркавај, највеќе што имам слушнатот е 7-8 во моментов. Инаку дефинитивно нема мајстори и тие што ги има дерат, 6е квадрат малтарење е дојдено :eek:
Да, околу 8 евра од квадрат е реално во Прилеп.
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
775
Поени од реакции
1.040
реално е толку да, ама нема салам мајстор то е работа. Асалните заминаја Германиите
Мило ми е, заслужуваат трудот да им биде платен повеќе !
Автоматски споено мислење:

реално е толку да, ама нема салам мајстор то е работа. Асалните заминаја Германиите
Мило ми е, заслужуваат трудот да им биде платен повеќе !
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom