Занает или факултет - дилема на модерниот млад маж

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.865
Одлична тема, кој занает според вас е најисплатлив за учење?
Onie sto gi spremaat umrenite za pogreb.
Nepresusen izvor na musterii, solidna zarabotka, nema stresovi a i nema sto mnogu posebno da se uci.
Nekolku pravila i propisi, sekoj pop ke ti gi objasni za 5 min. I kombe edno prenameneto za kovcezi nosenje. Tolku :toe:
P.s a da i nema smeenje pred uzalenite, to e mnogu bitno ;)
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
Факултетот не е гаранција дека ќе направиш контакти, особено не квалитетни.
Факултетот исто не е гаранција дека ќе знаеш повеќе од некој без факултет, ниту дека ќе бидеш поуспешен, ниту дека ќе живееш поквалитетен живот.
Единствено што ќе остане е лимитација што и како смееш да бидеш од поглед на лиценцирање и сл. (инженерски струки, правни науки, економски и сл.) и веројатно ќе се бара секогаш во медицина.

За ИТ се помалку и помалку е релевантен, како и голем дел од книгите. Реално повеќе ќе научиш ако отвориш документација на тој што го создал тоа што ти е потребно (програмски јазик, софтвер и сл), отколку да чекаш некој истото да го обработи/надроби во книга/испечати и пушти во продукција, или пак да снима видео/прави презентација. Со АИ-то веќе добиваш резиме на цело поглавје додека трепнеш.

Контакти ќе направиш и самиот ако те бива, знаеш да комуницираш со околината, и најбитно да може луѓето околу тебе да се сметаат на тебе во секој момент, бидејќи во приватен сектор веќе никој не гарантира за другиот ако не го бива (постепено ќе го снема ова и на Балканот).
Ништо не е гаранција, ама зборам за general case. Има исклучителни личности и за нив вајда не важи ова.
Сум ја водел дискусијава многу пати, и ти, а и многу други што го застапуваат ова тврдење сепак имаат факултет.
Нормално со овој памет сега можда 4 години за факс се многу, ама на 18 год е друга приказна. Во тие години ретко кој има идеа да напраи нешто корисно, а факсот колку и да е губење време пак отвара некој врати за понатака. Ја не памтам никој од мој круг што не отидоа на факс да напраи нешто корисно со тоа време, а овие другите многу брзо си го надоместија и наплатија.

За мајстор или физикалија вратата е секогаш отворена, всушност и 90% од мајсторите така станале, не дека некој у денешно време имал желба плочкар да биде. Факс е многу потешко на постари години. Повеќето на форумот се ИТ и се добива нереална слика, зашто се вадат тешки пари и без факс. Меѓутоа никој не знае колку ќе трае тоа. Во други струки може да си анштајн ама ако си без факс ќе лупаш со мотиката цел ден а тој со факс ќе ти удира печати.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
776
Поени од реакции
404
Факс е секако пожелно да се има, нека не ве мамат.....
Од тие занаетчии само 10 од 10.000 ке се успешни додека со факс било која работа е добро платена....и има добри услови.

Занаетчија и стварно глупаво кога можеш да запнеш повеќе и да отвориш сопствен бизнис.
Занаетчиските услуги најчесто се ефтини и ситни и во изумирање....
Тргни од мајстори за кола скоро сите коли се електроника ако не и нешто друго...
Телевизори сите плазма...скоро и да не вреди поправка...
Слично е и со телефоните, нов телефон 300 евра, нов екран 200 евра ...
Лепенка за гума 150 денари нова гума 300 денари....а некои равоти воопшто ме вреди да се поправаат....
И башка 90% мислам дека работиш од љубов дека си добар човек па и попуст ке побараат
 
Член од
27 мај 2018
Мислења
815
Поени од реакции
1.434
Факс е секако пожелно да се има, нека не ве мамат.....
Од тие занаетчии само 10 од 10.000 ке се успешни додека со факс било која работа е добро платена....и има добри услови.

Занаетчија и стварно глупаво кога можеш да запнеш повеќе и да отвориш сопствен бизнис.
Занаетчиските услуги најчесто се ефтини и ситни и во изумирање....
Тргни од мајстори за кола скоро сите коли се електроника ако не и нешто друго...
Телевизори сите плазма...скоро и да не вреди поправка...
Слично е и со телефоните, нов телефон 300 евра, нов екран 200 евра ...
Лепенка за гума 150 денари нова гума 300 денари....а некои равоти воопшто ме вреди да се поправаат....
И башка 90% мислам дека работиш од љубов дека си добар човек па и попуст ке побараат
Е во западниот свет не ќе да е така, затоа голем процент на мајсторинки бегаат зш има убава зарботувачка ...
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
776
Поени од реакции
404
Е во западниот свет не ќе да е така, затоа голем процент на мајсторинки бегаат зш има убава зарботувачка ...
Со диплома уште поубаво е, а што сакаш да кажеш подобро мајстор него доктор на западот? :D
 
Член од
27 мај 2018
Мислења
815
Поени од реакции
1.434
Со диплома уште поубаво е, а што сакаш да кажеш подобро мајстор него доктор на западот? :D
Деф не, ама за да станеш док на запад треба мин 10 год школо плус колку треба да вложиш за да почнеш да работиш о да заработуваш.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
776
Поени од реакции
404
Мој совет, да се заврши било каков факултет.
 
Член од
27 мај 2018
Мислења
815
Поени од реакции
1.434
Мој совет, да се заврши било каков факултет.
Нема правила пријателе ,jас сум со средно, женами со факс заработувам повеќе од неа, а плус работам водовод дополнително и ако го додаме се тоа на крај месец јас сум плус од неа 200 е минимум.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom