Замунда.мк! :)

Дискусија во форумот 'Интернет и мрежи' започната од filipd, 16 септември 2011.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. Jimmy

  Jimmy Организатор

  Член од:
  26 мај 2006
  Мислења:
  843
  Допаѓања:
  215
  Moментално кај мене ова го јавува кога ќе се обидам да пристапам на страната:
  Bandwidth Limit Exceeded

  The server is temporarily unable to service your request due to the site owner reaching his/her bandwidth limit. Please try again later.
   
 2. Dimz

  Dimz

  Член од:
  16 септември 2011
  Мислења:
  22
  Допаѓања:
  5
  Брат сме го потрошиле бандвитхот за овој месец. Вечер после 12 ќе биде пуштена страната повторно.
   
 3. D_NazGUL

  D_NazGUL Гостин

  Каков е тој лимит што е поминат живти се? Колку има 500 гига за месец?
   
 4. dean1989

  dean1989

  Член од:
  30 септември 2011
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  0
  Народе, стпете се...Кога Димз би кажа дека ке биде пуштена ке биде..
  --- надополнето: Sep 30, 2011 6:38 PM ---
  Не бре ,си има месечен лимит...Пред некој ден имаше рекордна посетеност од преку 1000 посети дневно и пошо лимитот беше при крај..страната е down..Ама со новиот хостинг нема да се случува повеќе тоа.
   
 5. D_NazGUL

  D_NazGUL Гостин

  Се надевам дека е така, бидејки како тргнала работава гледам ќе биде ЕКСТРЕМНО посетуван сајт и би било ептен лошо да почне да се гаси усред месец заради бендвит.
   
 6. dean1989

  dean1989

  Член од:
  30 септември 2011
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  0
  Е тоа е ...јбг не фанаа непподготвени голема навала на народ и то е...Ама од вечерва очекувајте многу торенти...:)
  Еве слика од пред некој ден...
  [​IMG]
   
 7. Dimz

  Dimz

  Член од:
  16 септември 2011
  Мислења:
  22
  Допаѓања:
  5
  Еве народе повторно е пуштена замунда. Навалете :))))
   
  На Lurtz му/ѝ се допаѓа ова.
 8. filipd

  filipd

  Член од:
  16 септември 2011
  Мислења:
  20
  Допаѓања:
  18
  :( Не очекувавме ТОЛКУ корисници , па затоа не очекувавме ни дека ќе го поминеме лимитот.

  Овој месец ако е при крај лимитот , ќе купиме нов пакет.

  LOVE 'YA ALL !
   
 9. Атеист

  Атеист Дежурен Шаман

  Член од:
  2 февруари 2010
  Мислења:
  7.282
  Допаѓања:
  4.559
  Дури денес ја видов темава. Браво за креаторите на замунда.мк се надевам ќе има доволно торенти за симнување во иднина.
  Имам еден куп ЦДиња музика од разни жанрови па би сакал да споделам. Во време на големи лимити на интернет (па дури и неограничени) и големи брзини, Мп3 губи на вредност, преферирам лузлес формати. Дали таквите торенти се подложни на проверка?

  Па народе кажувајте што музика сакате да аплоадирам веднаш.
   
 10. Dimz

  Dimz

  Член од:
  16 септември 2011
  Мислења:
  22
  Допаѓања:
  5
  Пиши ми пп на замунда. ке се договориме,ке ти дадам статус аплоудер :)
   
 11. Julian

  Julian

  Член од:
  8 ноември 2007
  Мислења:
  473
  Допаѓања:
  162
  Ова што ќе го кажам можеби е лудост ама јас сепак се сомневам. Имам јузер и на замунда.нет и на замунда.мк со исти јузер и пасс.
  На замунда.нет спуштив еден филм и сакав да направам добро ратио (инаку јузерот ми е нов). Се одеше нормално.... Над 1 го направив ратиото и само 1 торрент имам спуштено/сидам. Меѓутоа од кога станав член на замунда.мк која не ја користам гледам на замунда.нет ратиото ми е катастрофа. Секој саат даунлоадираните ГБ се зголемуваат. Муабетот ми е се сомневам дека некој од админите или кој бил кој има пристап на податоците на корисниците на замунда.мк ми ги има украдено и ги користи за замунда.нет (имам исту јузер и пасс на двата). Ако навистина е така немам збор.
   
 12. Dimz

  Dimz

  Член од:
  16 септември 2011
  Мислења:
  22
  Допаѓања:
  5
  Јулиан - Јас сум сопственикот на замунда.мк, што значи дека јас и само ЈАС имам пристап до датабазата со јузер и пасворди. Второ, ниту знам, ниту пак ми било во интерес да раздавам пасворди на членови на замунда.мк. Трето, скриптата што ја користиме, ги заштитува лозинките енкриптирајки ги со МД5 кодинг (хеш), со што е скоро невозможно да ти се открие лозинката, дури и да сакам. Четврто, Доколку сеуште се сомневаш, а веке немаш причина за тоа, само смени си ја лозинката и твојте сомнежи кон нас ке исчезнат. :)

  Прво да ти се извинам, немав многу време последниве денови, па затоа и неможев да ти пишам и да ти дадам таков статус.
  Во врска со аплоудирањето. Нашата статистика оди против троите констатации. На замундамк никогаш претходно не било пуштено јавно да може секој да качува торенти (освен еднаш што направивме тест на ден-два). Нашите корисници се позадоволни кога можат да симнуваат 100% сигурни и проверени торенти, без да се плашат дали е фејк или не торентот кој планираат да го симнат. Не велам дека сме совршени. Имаме грешки, но мал тим сме, немаме 100 раци и неограничено време за да поправиме се во неколку дена. Исто така, твојте размислувања, дека замундамк ке доживее бавна но сигурна смрт се bullshit кога ке погледеш во статистиката на сајтот, која кажува дека секој месец имаме дупло повеке посетители од предходниот. Пр. за авгист имавме посети, за септември посети, а за овој месец очекуваме уште повеќе. Тоа е тоа. ПС. една поговорка: Не го критикувај туѓиот труд. Ако знаеш подобро, повели, покажи се :)

  Еве и слика, за сите што не веруваат дека користиме МД5 + Салт, што укажува дека е невозможно да се пробе лозинката на некој корисник.

  [​IMG]
   
  На Lurtz му/ѝ се допаѓа ова.
 13. filipd

  filipd

  Член од:
  16 септември 2011
  Мислења:
  20
  Допаѓања:
  18
  Се додека македонскиот менталитет е ваков (омраза , лаги , љубомора) , да , имате право замунда ќе пропадне и ќе останат само луѓето кои се зависни од торенти :S

  Дајте бе луѓе , верувајте во нас... За што пишувавме толку линии код , за што дизајниравме цела страна?

  BTW: Зошто нема аплоадери... Бидејќи откако видовме 3ца што се понудија, демек нешто многу јаки , ништо не направија... Им праќаш правила дека мора слика да стават , слика они упорно не ставаат. Им праќаш правило дека мора на македонски да се стави инструкции за инсталирање(битрејт кај музика , резолуција/квалитет кај филм , потребна конфигурација кај игра итн.) они не ставаат. Епа јбг...

  Отсега ќе бараме референци каде сте биле модератор , без разлика дали форум , торент тракер , портал или што и да е. Доволно е за да утврдиме дека корисникот знае убаво македонски (да имаше и такви што незнаат) , дека знае кои се најпотребните делови итн.
   
  На -={K-O-R-U-N}=- и Lurtz им се допаѓа ова.
 14. Hristijan_95

  Hristijan_95

  Член од:
  15 мај 2010
  Мислења:
  536
  Допаѓања:
  66
  Added By:
  Ова преведете го, кога ќе отвориш некој торент :) .
   
 15. filipd

  filipd

  Член од:
  16 септември 2011
  Мислења:
  20
  Допаѓања:
  18
  преведено.
   
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели преку: