Заминување од семејниот дом после 18 год.?

Дали би заминале од сем. дом ако имате можност?

  • Не, cool ми е со мама, тато и др. членови

    Гласови: 20 24,7%
  • Да, зошто?

    Гласови: 53 65,4%
  • Сеедно, пак ќе имам морална и финансиска поддршка од моите.

    Гласови: 14 17,3%

  • Вкупно гласачи
    81
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
ova incule ako ne e nekoj trol ili ushte polosho psihoticen zad toj nick, jas na trupce si go klavam. :D

Inache vo nasava drzava treba da si strasno stabilen t.e uspesen i da rabotish da zemas nad 25k plata, a toa mnogu tesko. I nauceni sme da gi plajka nekoj drug smetkite doma i "positnite" raboti... taka da, mnogu tesko.
Зашто да сум трол?? А ти што си?? Најпаметната особа
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Прво не сум повеќе у Шпанија ))) И не сум цел живот у странство,сум работел и во Скопје,и имам семејство во Скопје.И знам како е.Доаѓам три пути годишно.Неможеш да ме убедиш дека ако сакаш ептен,да заработиш и да се трудиш,неможеш да заработиш.Проблемот е во тоа што многу ни е високо егото.Не би работеле било што.Архитектите шо ги спомна ти.И јас знам неколку такви.8 работни саати,сабота недела слободен.500 евра плата.Кафич кафанче,викендче.И пљукај како се нема.
Јас на 15-16-17 години по 30-50000 денари месечно у Скопје.Така да знам !
Работеше келнер ?
Да сум слушал приказни, келнерите по 50 марки на смена земале плус и газдата не ни приметувал.
Најзатуцани кафиќи во тоа време заработувале по 30-50.000 денари дневно, а да не правам за познатите кафиќи.
Ама сум правел муабет со бивша келнерка и вика денес не се исти работите како пред 15 години, тешко да можеш да заработуваш по толку пари ко на времето.
Види ја само статистиката и ќе ти биде јасно како стојат работите, а таа вели 60% од населението заработува од 150е-300е т.е најголемиот дел од овие се на приватно.
Убави се тие приказни од времето, еве ти една многу поневеројатна,
Кавадаречко, 1971-1991 кило грозје помеѓу 1долар-1евро (во денешни пари) зависи од година,
1 декар смедеревка 5000 тона грозје = 5000 долари, 25 декари = еден голем стан во скопје или 3 катна куќа во кавадарци.
Приказни од старото време има многу и просто да не ти се верува колку пари правеле луѓето од земјоделие, ама денес работите не се така.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Работеше келнер ?
Да сум слушал приказни, келнерите по 50 марки на смена земале плус и газдата не ни приметувал.
Најзатуцани кафиќи во тоа време заработувале по 30-50.000 денари дневно, а да не правам за познатите кафиќи.
Ама сум правел муабет со бивша келнерка и вика денес не се исти работите како пред 15 години, тешко да можеш да заработуваш по толку пари ко на времето.
Види ја само статистиката и ќе ти биде јасно како стојат работите, а таа вели 60% од населението заработува од 150е-300е т.е најголемиот дел од овие се на приватно.
Убави се тие приказни од времето, еве ти една многу поневеројатна,
Кавадаречко, 1971-1991 кило грозје помеѓу 1долар-1евро (во денешни пари) зависи од година,
1 декар смедеревка 5000 тона грозје = 5000 долари, 25 декари = еден голем стан во скопје или 3 катна куќа во кавадарци.
Приказни од старото време има многу и просто да не ти се верува колку пари правеле луѓето од земјоделие, ама денес работите не се така.
Не,кувар сум.Се што имам заработено во животов е само со работа и труд.немам украдено 1 денар.
Прва смена у кујна,втора смена на шанк,перам чаши,плус кетеринг. И обратно.Тоа ти се 25.000 плата ко кувар,плус 500 дневница на шанк,и 500 бакшиш. 50000 во месец.Без слободни денови.
Ако си трудољубив и ако сакаш да работиш,има начин.Јас од работа немам страм.
Во комуналец зимаат 30.000 плата.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Не,кувар сум.Се што имам заработено во животов е само со работа и труд.немам украдено 1 денар.
Прва смена у кујна,втора смена на шанк,перам чаши,плус кетеринг. И обратно.Тоа ти се 25.000 плата ко кувар,плус 500 дневница на шанк,и 500 бакшиш. 50000 во месец.Без слободни денови.
Ако си трудољубив и ако сакаш да работиш,има начин.Јас од работа немам страм.
Во комуналец зимаат 30.000 плата.
За комуналец треба да имаш врски, тука е проблемот, до душа 30.000 земаат и оние на паркинзи, ама и за таму треба врски.
Те разбирам, кога викаш дека треба да се потрудиш и слично, ама тоа не иде така кај нас, инаку немаше да има толку многу луѓе, кои работат келнери, шанкери и слично на запад и да се фалат, а тука да не ни помислуваат тоа да работат.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.566
Работеше келнер ?
Да сум слушал приказни, келнерите по 50 марки на смена земале плус и газдата не ни приметувал.
Најзатуцани кафиќи во тоа време заработувале по 30-50.000 денари дневно, а да не правам за познатите кафиќи.
Ама сум правел муабет со бивша келнерка и вика денес не се исти работите како пред 15 години, тешко да можеш да заработуваш по толку пари ко на времето.
Види ја само статистиката и ќе ти биде јасно како стојат работите, а таа вели 60% од населението заработува од 150е-300е т.е најголемиот дел од овие се на приватно.
Убави се тие приказни од времето, еве ти една многу поневеројатна,
Кавадаречко, 1971-1991 кило грозје помеѓу 1долар-1евро (во денешни пари) зависи од година,
1 декар смедеревка 5000 тона грозје = 5000 долари, 25 декари = еден голем стан во скопје или 3 катна куќа во кавадарци.
Приказни од старото време има многу и просто да не ти се верува колку пари правеле луѓето од земјоделие, ама денес работите не се така.
Си ги грешил математиките и мерните единици, од декар лозје 3-5 тони излегува максимално и тоа од трпезариското.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Си ги грешил математиките и мерните единици, од декар лозје 3-5 тони излегува максимално и тоа од трпезариското.
Многу е ова офф топик, но правиме муабет за смедеревка под вода и тоа кога 1 кг грозје е 1 марка, разговарај со постари луѓе има со сласт да ти ги раскажуваат тие времиња
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.566
Многу е ова офф топик, но правиме муабет за смедеревка под вода и тоа кога 1 кг грозје е 1 марка, разговарај со постари луѓе има со сласт да ти ги раскажуваат тие времиња
Работеше келнер ?
Да сум слушал приказни, келнерите по 50 марки на смена земале плус и газдата не ни приметувал.
Најзатуцани кафиќи во тоа време заработувале по 30-50.000 денари дневно, а да не правам за познатите кафиќи.
Ама сум правел муабет со бивша келнерка и вика денес не се исти работите како пред 15 години, тешко да можеш да заработуваш по толку пари ко на времето.
Види ја само статистиката и ќе ти биде јасно како стојат работите, а таа вели 60% од населението заработува од 150е-300е т.е најголемиот дел од овие се на приватно.
Убави се тие приказни од времето, еве ти една многу поневеројатна,
Кавадаречко, 1971-1991 кило грозје помеѓу 1долар-1евро (во денешни пари) зависи од година,
1 декар смедеревка 5000 тона грозје = 5000 долари, 25 декари = еден голем стан во скопје или 3 катна куќа во кавадарци.
Приказни од старото време има многу и просто да не ти се верува колку пари правеле луѓето од земјоделие, ама денес работите не се така.
5000 тони друже, затоа те исправив, 5 тони ако си мислел е друго.
5000килограми=5000 долари тогаш излегува математиката.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
За комуналец треба да имаш врски, тука е проблемот, до душа 30.000 земаат и оние на паркинзи, ама и за таму треба врски.
Те разбирам, кога викаш дека треба да се потрудиш и слично, ама тоа не иде така кај нас, инаку немаше да има толку многу луѓе, кои работат келнери, шанкери и слично на запад и да се фалат, а тука да не ни помислуваат тоа да работат.
Еве ти пример.Сестра ми работи приватно,административна работа,со документи пред компјутер 20.000 зима.Сабота недела,државни празници слободна.Викенд у Грчка лето,Банско у зимо,со дечкото,кој исто заработува околу таа сума.
Секој месец прати ми 100-150 евра.Еднаш и викам.Ако не ти стигнуваат пари иди за викенд парт-тајм работи келнерка у кафич.Иди на брод,собарка работи.Ама не она не е за тие работи,факултет имала завршено.Е тоа е проблемот.Егото.
И професоиналзам.НЕМА!
Јас учев угостителско.Уште немам завршено,затоа што работев.
Кој сака да заработи,ќе најде начин.Не во Македонија,во Уганда ќе се снајде.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.120
Поени од реакции
15.931
Еве ти пример.Сестра ми работи приватно,административна работа,со документи пред компјутер 20.000 зима.Сабота недела,државни празници слободна.Викенд у Грчка лето,Банско у зимо,со дечкото,кој исто заработува околу таа сума.
Секој месец прати ми 100-150 евра.Еднаш и викам.Ако не ти стигнуваат пари иди за викенд парт-тајм работи келнерка у кафич.Иди на брод,собарка работи.Ама не она не е за тие работи,факултет имала завршено.Е тоа е проблемот.Егото.
И професоиналзам.НЕМА!
Јас учев угостителско.Уште немам завршено,затоа што работев.
Кој сака да заработи,ќе најде начин.Не во Македонија,во Уганда ќе се снајде.
Јас не знам зошто збориш за другите, кога дома имаш бетер од она што го збориш.
Зошто и даваш пари на сестра ти? За да се шета и слика по Банско и Грчка?
Не и е тоа неопходно во животот. Да нема што да јаде, па да и даваш. За луксуз, јас мислам дека на човек не треба да му се дава. Колку имаш, толку ќе си трошиш. Може тие пари за тебе не се ништо, но рачунај дека не и правиш ни добро. Јас не би му помогнала некому кога гледам дека е мрза, а притоа се шири повеќе од што му е долга чергата. Всушност, голем дел си патат од тој синдром, па немаме, де немаме.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.910
Поени од реакции
12.395
Прво не сум повеќе у Шпанија ))) И не сум цел живот у странство,сум работел и во Скопје,и имам семејство во Скопје.И знам како е.Доаѓам три пути годишно.Неможеш да ме убедиш дека ако сакаш ептен,да заработиш и да се трудиш,неможеш да заработиш.Проблемот е во тоа што многу ни е високо егото.Не би работеле било што.Архитектите шо ги спомна ти.И јас знам неколку такви.8 работни саати,сабота недела слободен.500 евра плата.Кафич кафанче,викендче.И пљукај како се нема.
Јас на 15-16-17 години по 30-50000 денари месечно у Скопје.Така да знам !
Кој е тој човек што може да го издржи тоа темпо да работи по цел ден, секој ден? Мислам тебе тоа ако ти е замисла за живот ондак не знам шо дискутираме. Нешто слободно време ау бау не мора, а? Со плата од 500 евра во секој момент би избрала слободно време пред overtime. Сакам да работам, си ја сакам струката, ама сакам и да уживам во парите што сум ги заработила. Имав период едно 4 месеци кога работев секој ден по 12 саати без слободен ден, да ти се одмилат и пари и се.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.566
Кој е тој човек што може да го издржи тоа темпо да работи по цел ден, секој ден? Мислам тебе тоа ако ти е замисла за живот ондак не знам шо дискутираме. Нешто слободно време ау бау не мора, а? Со плата од 500 евра во секој момент би избрала слободно време пред overtime. Сакам да работам, си ја сакам струката, ама сакам и да уживам во парите што сум ги заработила. Имав период едно 4 месеци кога работев секој ден по 12 саати без слободен ден, да ти се одмилат и пари и се.
Малку се и за Македонија овие, посебно ако си „печалбар во своја земја“ дојден во метрополата, внеси пари за кирија или пак за рата за станбен кредит, внеси пари за возило и одржување, облека, храна и отидоа тие 500 евра.

Ако имаш наследство, па да ти е обезбедено станбеното прашање и нешто вишок можеби ќе бидеш на граница со финансиите за да тераш зимување и летување.
Се согласувам дека не се издржува по 12 саати на ден, но нажалост со систем како капитализмот не ни се пишува ништо подобро, почнавме да ја практикуваме „живееме за да работиме“, а не „работиме за да живееме“.[DOUBLEPOST=1499878186][/DOUBLEPOST]
Еве ти пример.Сестра ми работи приватно,административна работа,со документи пред компјутер 20.000 зима.Сабота недела,државни празници слободна.Викенд у Грчка лето,Банско у зимо,со дечкото,кој исто заработува околу таа сума.
Секој месец прати ми 100-150 евра.Еднаш и викам.Ако не ти стигнуваат пари иди за викенд парт-тајм работи келнерка у кафич.Иди на брод,собарка работи.Ама не она не е за тие работи,факултет имала завршено.Е тоа е проблемот.Егото.
И професоиналзам.НЕМА!
Јас учев угостителско.Уште немам завршено,затоа што работев.
Кој сака да заработи,ќе најде начин.Не во Македонија,во Уганда ќе се снајде.
Како што ти пиша и МАЈА, не ја навикнувај да и даваш пари, ако и се малку во Македонија, нека дојде и таа кај тебе да види како се вадат.
Егото е голем проблем, а во Македонија нажалост имаат его и луѓе кои во нормално општество не би требало да го имаат, од моја генерација завршија рандом факултети >80% од генерацијата, дел имаа проблем дури и во средно со читање, али денес имаат факултетска диплома, е дури и таквите сега имаат „его“ дека не би работеле секаква работа. Ги заеба тука таа поговорката што ја употребуваат постарите „Учи дете за да не работиш“.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Јас не знам зошто збориш за другите, кога дома имаш бетер од она што го збориш.
Зошто и даваш пари на сестра ти? За да се шета и слика по Банско и Грчка?
Не и е тоа неопходно во животот. Да нема што да јаде, па да и даваш. За луксуз, јас мислам дека на човек не треба да му се дава. Колку имаш, толку ќе си трошиш. Може тие пари за тебе не се ништо, но рачунај дека не и правиш ни добро. Јас не би му помогнала некому кога гледам дека е мрза, а притоа се шири повеќе од што му е долга чергата. Всушност, голем дел си патат од тој синдром, па немаме, де немаме.
Да и праќам пари да се шета.Тоа е многу важно,да прошеташ да видиш,да запознаеш нови народи,нови традиции,нови клутури.
Ви наведов личен пример,бидејќи сум уверен дека таков е менталитетот на многу млади од Скопје.Она секогаш знае дека има на кој да се потпре,впрочем и за тоа се постарите браќа.Во друга ситуација верувам дека би било поинаку.
Тоа е мое лично мислење немора да значи дека сум во право.
Кој ќе каже дека доколку би бил ситуран не би помогнал на сестра/брат.ЛАЖЕ.
Кој е тој човек што може да го издржи тоа темпо да работи по цел ден, секој ден? Мислам тебе тоа ако ти е замисла за живот ондак не знам шо дискутираме. Нешто слободно време ау бау не мора, а? Со плата од 500 евра во секој момент би избрала слободно време пред overtime. Сакам да работам, си ја сакам струката, ама сакам и да уживам во парите што сум ги заработила. Имав период едно 4 месеци кога работев секој ден по 12 саати без слободен ден, да ти се одмилат и пари и се.
Многу можат,само малку сакаат.Секој си е кројач на сопствената судбина,и го избира она што најмногу му одговара во животот.
Не се секирај за мојата замисла за живот.Јас сум го нашол свото место под сонцето,и сум станал некаков фактор во околината кај шо се наоѓам.Секој успех има своја цена.Никогаш не сум можел да ги разбрам луѓето кој се задоволни со една работа,не многу пари,али барем имаат многу слободно време,да одат по кафиња.[DOUBLEPOST=1499881418]
 
Последно уредено:
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.860
Поени од реакции
1.680
Работеше келнер ?
Да сум слушал приказни, келнерите по 50 марки на смена земале плус и газдата не ни приметувал.
Најзатуцани кафиќи во тоа време заработувале по 30-50.000 денари дневно, а да не правам за познатите кафиќи.
Ама сум правел муабет со бивша келнерка и вика денес не се исти работите како пред 15 години, тешко да можеш да заработуваш по толку пари ко на времето.
Види ја само статистиката и ќе ти биде јасно како стојат работите, а таа вели 60% од населението заработува од 150е-300е т.е најголемиот дел од овие се на приватно.
Убави се тие приказни од времето, еве ти една многу поневеројатна,
Кавадаречко, 1971-1991 кило грозје помеѓу 1долар-1евро (во денешни пари) зависи од година,
1 декар смедеревка 5000 тона грозје = 5000 долари, 25 декари = еден голем стан во скопје или 3 катна куќа во кавадарци.
Приказни од старото време има многу и просто да не ти се верува колку пари правеле луѓето од земјоделие, ама денес работите не се така.
Во Охрид слаткарницата Славица сега е кафич праеше најмалку 5000 марки на ден од сладолед и сок.Мини Маркетот кај гимназијата пред нова година 1990 год имаше 20 000 марки промет само во еден ден,Ѓуптинот шо ги чистеше WC -ата во Десарет крајот на 80 тите од бакшиш купи стан.
Фуфо имаше Пизерија во Пореч и не им дозволуваше на келнерките да наплаќаат туку седеше на првата маса со новчаникот и тој наплаќаше насекаде.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.120
Поени од реакции
15.931
Да и праќам пари да се шета.Тоа е многу важно,да прошеташ да видиш,да запознаеш нови народи,нови традиции,нови клутури.
Ви наведов личен пример,бидејќи сум уверен дека таков е менталитетот на многу млади од Скопје.Она секогаш знае дека има на кој да се потпре,впрочем и за тоа се постарите браќа.Во друга ситуација верувам дека би било поинаку.
Тоа е мое лично мислење немора да значи дека сум во право.
Кој ќе каже дека доколку би бил ситуран не би помогнал на сестра/брат.ЛАЖЕ.
Пак ќе се вратам на претходното, не зборувај за другите зошто не работеле две работи, а се жалеле дека не им стигале, дека се мрзи и немале работни навики, кога финансираш таков случај.
Многу е веројатно дека и тие за кои збориш имаат потпирачка ко што си и ти на сестра ти. Чекаме на бато да ни прати да ги видиме другите држави и култури, оти нешетани ќе останеме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom