Заминување од семејниот дом после 18 год.?

Дали би заминале од сем. дом ако имате можност?

  • Не, cool ми е со мама, тато и др. членови

    Гласови: 20 24,7%
  • Да, зошто?

    Гласови: 53 65,4%
  • Сеедно, пак ќе имам морална и финансиска поддршка од моите.

    Гласови: 14 17,3%

  • Вкупно гласачи
    81

a9mkd

Љетиф
Член од
14 јуни 2015
Мислења
495
Поени од реакции
274
1. Често меѓу нашиов народ слушаме како таму некаде на Запад откако деца ќе наполнеле 18 години ги шутирале од дома и ги оставале сами да се снаоѓаат. Тие со живот на Запад повеле со таа мистерија разрешување.
2. Животот и преживување од економски аспект и колку е тоа издржливо сам да изградиш се' во Македонија.
3. Македонија земја која ветува иднина и почеток од 0 без помош од мама, тато, баба, дедо, прадедо ти итн..
4. Да, Не зошто?
5. Нашиот генерален менталитет по ова прашање.
 

a9mkd

Љетиф
Член од
14 јуни 2015
Мислења
495
Поени од реакции
274
Не те сакаат мама и тато пеер?:pos:
Ова комшика му солеше памет на комшија малце постар од него, плус со попреченост дечкото. Слушнав и ја направив партал.
А тоа дали ме сакаат мене или не ич на мајка ти п.."иперот" да не и чуе. <3
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.860
Поени од реакции
34.900
Нашите на 22-23 години 2-3 деца ќе склепат и играт ГТА и кантер а баба и дедо ги гледат децата , камоли на 18-19 да се осамостојат. :pos:

И финансиски да сме ситуирани мислам дека пак ќе продолжиме со таа традиција , едноставно тајфата на купа може да ни е trade mark како нација. Јас сум финансиски независен од дома , имам место кај да живеам сам , и пак си седам со фамилијата. Нема бајо мој подобро чувство сите кога ќе си дојдете од работа у скоро исто време и кафенце мафенце , па нешто запржено со салата , заебанции муабети ово оно.:P
Е сега кога се мажиш/жениш 2-3 деца да ти трчат по дома , нормално е да се делиш од родителите али пред тоа да се деси јас лично не би.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Ја на 16,отидов од дома ! Емигрант !
Сега имам 30 години и кога ќе подледнам наназад тоа беше најправилниот шекор што сум го направил.
Емигрирав у Шпанија на 16 години,ко бајаги на одмор одам.Спиев по паркови,работев како садомијач по кантини.
Денес сум угледен и ценет човек,работам на висока позиција во меѓународен хотелски синџир.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Веќе 2 недели сум заминат од дома, во Скопје сум и таму работам, баш пред 3-4 часа си дојдов и пак тој муабет, и пак тие се едни исти банални кавги како ,,зошто си го именувал кучето така, комшивката се вика така и се лути''-type of shit. Си дојдов после 2 недели и ,,аде на лозјето утре сабајле во 6'', и како да седам? Во градот нема ништо, нема свирки, нема забави, нема салам луѓе за да си направиш муабет, а да не е за комар и озборување. Камо да можам и од државата да заминам.
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Не е така тоа ајде замини,не сме запад,не е така лесно една плата не стига за ништо
 

TrikkY

Shit happens. [God]
Член од
4 мај 2012
Мислења
203
Поени од реакции
243
Јас иако живеам на запад, и имам неделни примања од 700$ сеуште не можам да си дозволам да се исселам и да живеам самостојно, а не пак кога повторно би се вратил во Македонија, нема да знам крајо кај ми е. Дали кирија да платам, дали сметки да покријам, дали да јадам или едноставно на вода да живеам.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Веќе 2 недели сум заминат од дома, во Скопје сум и таму работам, баш пред 3-4 часа си дојдов и пак тој муабет, и пак тие се едни исти банални кавги како ,,зошто си го именувал кучето така, комшивката се вика така и се лути''-type of shit. Си дојдов после 2 недели и ,,аде на лозјето утре сабајле во 6'', и како да седам? Во градот нема ништо, нема свирки, нема забави, нема салам луѓе за да си направиш муабет, а да не е за комар и озборување. Камо да можам и од државата да заминам.
А за промена да направиш бизнис план,и со лозјето да направиш богатство? си размислил?[DOUBLEPOST=1496437540][/DOUBLEPOST]
Не е така тоа ајде замини,не сме запад,не е така лесно една плата не стига за ништо
Најди парт-тајм работа,како плус на основната,работи и во слободните денови.Ете ти решение ))))
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
А за промена да направиш бизнис план,и со лозјето да направиш богатство? си размислил?[DOUBLEPOST=1496437540][/DOUBLEPOST]
Најди парт-тајм работа,како плус на основната,работи и во слободните денови.Ете ти решение ))))
Со 4-5 декари и 10км. оддалечено од дома? Неможе да се покријат горивото и препаратите, а не пак да имам некоја чиста пара. Башка 2 години ги каснат парите и после фирмите,,одат во стечај''. Оди со дедо и тато расправај се.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.563
Во Македонија нема да можеш самиот ни 30години да исплатиш станбен кредит со овие примања, еве јас сум речиси целосно излезен 7години од дома, едвај еднаш во месец дена се гледам со моите, првите 3 години имав поддршка од дома околу финансии за факултетот, а останатите 4 години работам и сам си платив постдипломски студии, кирии, сметки, храна, облека, регистрација и одржување на возило, излегувања, одмори и се што си носи животот, но за да купам свој дом ќе треба да подигнам кредит сигурно на период од 30години.
Не верувам дека ни во апла развиените земји може да се застане на стабилно тло првите 10 години ако почнеш од нула, но сепак стандардот е далеку подобар и таа аклиматизација би била пократка.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
дабл пост
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Во Македонија нема да можеш самиот ни 30години да исплатиш станбен кредит со овие примања, еве јас сум речиси целосно излезен 7години од дома, едвај еднаш во месец дена се гледам со моите, првите 3 години имав поддршка од дома околу финансии за факултетот, а останатите 4 години работам и сам си платив постдипломски студии, кирии, сметки, храна, облека, регистрација и одржување на возило, излегувања, одмори и се што си носи животот, но за да купам свој дом ќе треба да подигнам кредит сигурно на период од 30години.
Не верувам дека ни во апла развиените земји може да се застане на стабилно тло првите 10 години ако почнеш од нула, но сепак стандардот е далеку подобар и таа аклиматизација би била пократка.
Сосема си во право!
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
А за промена да направиш бизнис план,и со лозјето да направиш богатство? си размислил?[DOUBLEPOST=1496437540][/DOUBLEPOST]
Најди парт-тајм работа,како плус на основната,работи и во слободните денови.Ете ти решение ))))
И иц да не бидам слободна?? И да немам слободни денови??
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Епа нели една плата не ти стига,еве ти возможност за дочолнителен приход.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom