Заложничка драма во Сиднеј!

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.552
Поени од реакции
26.059
Сакав да објаснам дека едукацијата е должност на сите припадници на едно општество, не само на државните установи и органи.
Точно, и на мене и на тебе, но, секој вистината ја гледа на сосема различен начин, поготово за овие прашања за што ние денеска дискутираме, а кои не се егзактни. Затоа образовниот процес на една држава (онаа која идеално би ги застапувала интересите на своите граѓани пред се) би требало да ги одреди нормативите кои би требало да бидат столб на тоа општество. Сега што се случува кај нас, се обработуваат нечиви туѓи агенди, кои ни се инсталирани преку НАТО/ЕУ интеграциите.

Оние луѓе кои се делумно свесни за распадот на системот преку распадот на етичките нормативи кај нас, не се воопшто свесни зошто тоа се случува, па така нивниот удел во тоа образование, би можел да биде конфузен и како таков би идел во прилог на таа туѓа агенда. Тоа јас сакам да ти го укажам.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.742
Ја разбирам загриженоста, и има основа таа загриженост. Но сепак тоа не е оправдување за неземање учество во едукацијата... нормално секој со својата совест и способност на разликување меѓу доброто и лошто.

Сметам дека неделување е полошо.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.552
Поени од реакции
26.059
Тоа за што ти се залагаш, би можело да се нарече freеlance проповедање, кое е базирано на сопствената свест и способност. Тоа јасно и гласно го кажуваш. Тоа е делување без никаква рамка, која би ти обезбедила дијапазон на дејство кој ќе биде безбеден за едно општество, кое има тенденција да остане „здраво“. Тоа што ти го одредуваш е твој личен норматив, што може да се каже и за некои од луѓето кои се на спротивниот табор од тебе.

За да почне да се збори за таква рамка, треба да постои некаква организациска форма која би имала некаква тежина таквата рамка да ја постави. Не дека немало обиди во блиското минато такви организациски форми да се направат, но за жал сите случаи се несреќно завршени поради една или друга причина, но најчесто од причина што таквите обиди се забележани(пошто се општи и транспарентни) и вешто и суптилно уништени.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.742
Толку е во рамките на мојата можност.
Јас немам логистика и подредени/надредени, немам спонзори, и на крајот немам ни време за да се зафатам со работата од таков аспект за каков ти зборуваш (посебно во споредба со „противничкиот табор„ кој го спомнуваш).

Се што јас имам, се мојата желба и волја, и понешто знаење кое можам се обидам да го пренесам.
Сметам дека и тоа е многу повеќе од ништо, посебно штом ни јас не гледам начин за создавање на „организирана рамка за едукација„ за каква ти зборуваше.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Да, ке ги едуцираме со тоа што ке му пуштаме клипчиња од најголемиот деген во светов Џорџ карлин.

Прекини да се брукаш, прајш споредба на претседатели, лидери кој имале милиони следбеници со некој ретардиран ебач на кози, на Америка ова му требало за да влезит во Иран без дозвола на НАТО...
Шо не ке прочитам по форумиве... страшно е ова.
Toa shto ima mnogu koi vaka kako tebe rezoniraat e zastrashuvachko.:toe:
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
Јас лично сум голем фан на Карлин ама не разбирам зошто е воопшто постиран во темава. Не ти треба Карлин да сфатиш дека политиката е кучка и дека политичарите се валкани, но тоа не значи дека баш секој инцидент е заговор за ова или она. Постои еднакво издржана можност инцидентот да се случи поради фанатик под притисок, кој притиснат од повеќе судски обвиненија и соочен со долгогодишна затворска казна, се решава на радикален чин. Дополнително како аргумент кон ова оди и фактот што ликот немаше ни знаме кое може да се купи на амазон, ни две бомби внатре две надвор... ништо освен желба да стави крај на се. Ако се работеше за заговор, полесно ќе беше со вистински бомбаш самоубиец кој ќе ја завршеше работата за 5 минути и со многу поголема штета.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.552
Поени од реакции
26.059
Јас лично сум голем фан на Карлин ама не разбирам зошто е воопшто постиран во темава. Не ти треба Карлин да сфатиш дека политиката е кучка и дека политичарите се валкани, но тоа не значи дека баш секој инцидент е заговор за ова или она. Постои еднакво издржана можност инцидентот да се случи поради фанатик под притисок, кој притиснат од повеќе судски обвиненија и соочен со долгогодишна затворска казна, се решава на радикален чин. Дополнително како аргумент кон ова оди и фактот што ликот немаше ни знаме кое може да се купи на амазон, ни две бомби внатре две надвор... ништо освен желба да стави крај на се. Ако се работеше за заговор, полесно ќе беше со вистински бомбаш самоубиец кој ќе ја завршеше работата за 5 минути и со многу поголема штета.
Постојат правци на делување на пропагандата, кои влијаат рандом на луѓето, чии акции се последица токму на тие правци. Во случајов човекот ја играл улогата на маченик, на пропагандата што го пропагира исламизмот, како што викаш, во состојба на безизлезност и разни притисоци до кои придонесува стресот на секојдневното живеење.
Таа пропаганда понекогаш придонесува до едноставно организирање на поединци дури поголема координација на повеќе групи, за помалце или повеќе планирани акции, а понекогаш до непромислени акции, како оваа.

Но во секој случај, планирање на вакви акции на подолги рокови не е возможно. Има проекција на крајна цел на идеологијата на пропагаторите и пропагандата треба да биде еден од поважните средства(ако не и најважно средство) за таа цел да се оствари делумно или целосно.[DOUBLEPOST=1418802280][/DOUBLEPOST]
Толку е во рамките на мојата можност.
Јас немам логистика и подредени/надредени, немам спонзори, и на крајот немам ни време за да се зафатам со работата од таков аспект за каков ти зборуваш (посебно во споредба со „противничкиот табор„ кој го спомнуваш).

Се што јас имам, се мојата желба и волја, и понешто знаење кое можам се обидам да го пренесам.
Сметам дека и тоа е многу повеќе од ништо, посебно штом ни јас не гледам начин за создавање на „организирана рамка за едукација„ за каква ти зборуваше.
Со самото тоа што обичните луѓе го кажуваат своето мислење, на форум(како нас), тет-а-тет или на разни други начини, учествуваат на ист начин како тебе во таа едукација. Колку е подивергентно тоа мислење, толку понегативен ефект добива зошто народот се повеќе се диференцира. Во такви едни услови, какви што ги имаме денеска во нашето општество, стравот е на многу високо ниво. Тоа допринесува и до твојот став дека: „посебно штом ни јас не гледам начин за создавање на „организирана рамка за едукација„ за каква ти зборуваше“, што пак покрај стравот ни создава и чувство на апатија и безизлезност и не прави неми посматрачи на уништувањето на моралните нормативи во нашето општество, а со тоа и на негово потполно уништување.

Затоа понекогаш е добро да се најде веќе готова „организирана рамка за едукација“, која би можела да се пропагира во нашето општество и истата да биде лесно прифатена од народните маси. Оваа улога во одредени периоди на нашето опстојување ја имала религијата.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.742
На жалост, не гледам како власта во оваа држава (сеедно која партија) може да организира „објективна рамка за едукација“. Тие веќе го имаат секторот за образование, а резултатите ги гледаме. На крајот, целосно се под контрола на западната олигархија.

Религијата?
Aлас, без разлика што религијата е потребна за нашиот народ како фактор против исчезнувачкото чуство за единство.... но религијата денес во светот е извор на многу зло и е алатка на поробувачите на човештвото.
Исламот во денешната негова форма, ислучително посебно е користен за контрола на верниците во исламот. Посебно за тие што се раснети во средина каде се индоктринирани од најмала возраст.







Јас лично сум голем фан на Карлин ама не разбирам зошто е воопшто постиран во темава. Не ти треба Карлин да сфатиш дека политиката е кучка и дека политичарите се валкани, но тоа не значи дека баш секој инцидент е заговор за ова или она. Постои еднакво издржана можност инцидентот да се случи поради фанатик под притисок, кој притиснат од повеќе судски обвиненија и соочен со долгогодишна затворска казна, се решава на радикален чин. Дополнително како аргумент кон ова оди и фактот што ликот немаше ни знаме кое може да се купи на амазон, ни две бомби внатре две надвор... ништо освен желба да стави крај на се. Ако се работеше за заговор, полесно ќе беше со вистински бомбаш самоубиец кој ќе ја завршеше работата за 5 минути и со многу поголема штета.
Во постот погоре подобро објаснија отколку што јас би можел во моментов.
Само ќе додадам: Не е поентата дека СЕ во светов е дирекно продуцирано од заговорниците. Но секојдневната изложеност на пропагандата си го прави своето, посебно кај лабилните личности (а кој друг сече глави и потоа постира снимки од тоа). Дури и работите што директно не се поврзани со „тие погоре„, потоа се искористуваат за истите пропагандни цели.


Инаку, Карлин ми е секогаш прикладен за полесно комуницирање на некои работи, кон луѓе што не почнале критички да гледаат не денешниов свет. Јас лично, не можам така едноставно и елоквентно да се изразам.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.552
Поени од реакции
26.059
На жалост, не гледам како власта во оваа држава (сеедно која партија) може да организира „објективна рамка за едукација“. Тие веќе го имаат секторот за образование, а резултатите ги гледаме. На крајот, целосно се под контрола на западната олигархија.
Власта во нашата држава во последните 23-4 години е само нем набљудувач на „интеграцијата“ кон западот. Мене ми се чини дека дури и да сакаат нешто да направат, се потполно немоќни.

Религијата?
Aлас, без разлика што религијата е потребна за нашиот народ како фактор против исчезнувачкото чуство за единство.... но религијата денес во светот е извор на многу зло и е алатка на поробувачите на човештвото.
Исламот во денешната негова форма, ислучително посебно е користен за контрола на верниците во исламот. Посебно за тие што се раснети во средина каде се индоктринирани од најмала возраст.
Незнам каков ефект требаше да постигнат илустрациите, но тие само ја покажуваат твојата исфрустрираност кон религијата во денешницата, тенденциозно преставувајќи ги сите религии преку исламот.

Тоа ти е исто ко да ги постирам јас тука експериментите на Менгеле, обвинувајќи ги сите научници на светот заради неговата злоба. Нема потреба од генерализирање, пошто ќе ја спуштиме дискусијата на многу ниско ниво. Исто така ќе избегнам да влезам во расправа за религијата, од причина што на крајот тој муабет ќе се сведе на тоа, колку колку луѓе убил.

Да се вратам на одговорот. За да бидам сигурен дека си го сватил тоа што ти го предочив. „Исчезнувачкото чувство за единство“ не е причина, туку последица на целокупната состојба, што ја образлагаме. Причините за тоа се толку вкоренети во општеството, што веќе не е потребно нивно потхранување, за да таква една состојба се оддржува. Па така, религијата како пример од минатото не ја спомнав како „фактор против исчезнувачкото чувство за единство“, туку како рамка за етички нормативи, кои дефинитивно помогнале во опстанокот на нашиот народ.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.742
Хммм... религиите. Сега одиме во нов офтопик. Но можеби е и време, пошто сметам дека овој веќе го исцрпевме.
За претходново ќе резимирам дека ако организираната држава прави лоша работа со образованието, колку зијан можеме да направиме ти или јас, или било кој со добра намера... Така да мислам дека нема да направам лошо ако барем донекаде успеам да на некој да му ги отворам очите за светот окулу него.
Немам амбиции за ништо повеќе, и што ќе се случува понатаму е надвор е моите можности, и амбиции.


Значи... религиите?
Исламот го земав како најекстремен пример. Не дека во минатото другиве, денес „поумерени„ религии, биле многу по... цивилизирани?

Да се сетиме на инквизицијата, крстоносните војни, итн... Да, тоа било релативно наназад во историјата, но има и посвежи примери.
Еве религиозните судири во бивша Југославија. Сите тоа го нарекуваа етничко чистење, ама поточен назив беше религиозно чистење... таму во Босна и во Хрватска се убиваа муслимани против католици против православни.

Многу други примери има за верски судири, и секогаш религијата е табу тема која не смее да се дира во сите општества... па дури и „најдемократските„ и „слободни„ општества на западот. Еве прашајте ги Данците (како релативно нов пример).

Еве и кај нас овде во Македонија, нели „етничките„ тензии можат да се карактеризираат и како религиозни тензии?
Дали Албанците имаат судири со Македонците муслимани? Дали православните Македонци имаат проблеми со Албанците православни верници?
Епа ако и во двата случаи одговорот е НЕ, тогаш зарем основата на тензиите овде не се од религиозен карактер??
(во исто време се и наметнати од трета страна, ама тоа е веќе друг офтопик на кој не му е дојден редот)


Значи пак ќе прашам, на страна нашата (македонска) извесна потреба од религијата како врзивно ткиво во овие тешки времиња, го оставам на страна тоа и глобално гледано те прашувам:
Каква реална корист има човештвото од религиите денес?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.552
Поени од реакции
26.059
Значи пак ќе прашам, на страна нашата (македонска) извесна потреба од религијата како врзивно ткиво во овие тешки времиња, на страна тоа и глобално гледано:
Каква реална корист има човештвото од религиите денес?
Значи сепак ќе мериме....
Еве на пример за злоупотреба на деца во конфликти, според твојата илустрација, дали си слушнал за заколнатиот марксист Лорент Кабила и 10000 деца(од 7 годишна возраст па нагоре) под негова команда во граѓанската во Конго?

Значи доколку злоупотребата на некаква идеологија ти служи за генерализација, тогаш нема за што да правам муабет.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.742
Изгледа не се разбравме, а за тоа делумно сум и јас самиот крив.
Тоа што сакав да го кажам беше дека религијата денес нема што да бара во процесот на едукација на новите генерации.

Ова го велам општо за целото човештво и за сите религии.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.552
Поени од реакции
26.059
Изгледа не се разбравме, а за тоа делумно сум и јас самиот крив.
Тоа што сакав да го кажам беше дека религијата денес нема што да бара во процесот на едукација на новите генерации.

Ова го велам општо за целото човештво и за сите религии.
На религијата не и е место во науката. Тоа е нешто што не може да се спои. Меѓутоа нас наука не ни недостига. Нас ни недостигаат моралните вредности, кои се уништуваат во процесот на едукација, вметнат од западните сили.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.742
Зарем моралните вредности мора да бидат со религиозна позадина?
Сакаш да кажеш дека атеист не може да биде морален и добар човек?? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom