Закопани работи

T

theMLS

Гостин
Од црквата во која несмеат да влегуваат жени

?
Да,Постои црква Св.Преображение во која влезот на жени им е забранет.Многу поодамна во селската црква Св.Спас несмеело да влегуваат жени,поради иконата која се наоѓала во црквата,се до денот Св.Преображение кога некоја жена влегла.Во тој момент иконата ја снемало,се вдале во потрага под дрво и камен да се најде иконата,жената била протерана од селото(иначе била дојдена на тој ден во селото и незнаела дека не смее да се влегува)После многу долги години иконата ја нашле на карпа каде што ја изградиле црквата Св.Преображение,ден денес таму не смее да влезе жена,и на празникот Св.Преображение во дворот од црквата може да има жени но никоја не смее да влезе.Бев сведок кога една година една жена беше тргната да влезе но одма постарите селани станаа и ја вратија назад и и рекоа ни да помисли да влезе внатре.


Црквата Св.Преображение С.Локов.Во која влезот на жените им е забранет.Карпите позади е местото каде што иконата е најдена после долги години.
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Ајде пошо не најдов соодветна тема кажете ми колку оди златото во златариве да ми го откупат 1 грам колку оди.Па после имам 3-4 мистерии да ви раскажам..
 

Ultimate'

Диктатор
Член од
23 октомври 2007
Мислења
118
Поени од реакции
9
За ова закопаново.Во од дедо ми селото во куката кај шо живееше се зборува дека имало многу злато.Кујчава била од некој бег и си умрел чоеко од срцето арно ама имал многу злато коџо закопано.Појдоја татко ми се собраја 10тина души пријатели додуша опремени со апарати да бара арно ама мавнаја по полкило ракија ни злато најдоја ни ништо :pos:.А имало некој оџи во истамбул живееле кажува дека има злато точно во нашата кујча.Ама кизнај колку е вистина.
 

Jack Nolan

Сите сме луѓе, но ретко кој е човек!
Член од
31 јули 2011
Мислења
1.587
Поени од реакции
1.506
Ајде пошо не најдов соодветна тема кажете ми колку оди златото во златариве да ми го откупат 1 грам колку оди.Па после имам 3-4 мистерии да ви раскажам..
Тешко некој да ти каже најдобро е да прашаш некој газда на златара ако веќе прашваш или прашај некој што ти е ептем близок дури и него да го прашаш од околу што се вели ако влезите во тој муабет или да прашаш некој што подалеку од тебе ако живејш скопје прашај во битола за побезбедно незнајш какви луѓе има :icon_lol:
____________________________________________________________________________________________

Иначе јас имам слушано дека уште во време на југославија од Белград рекле дека во мариово има закопано вино уште од времето на Александар Македонски тој што ќе го најди ќе му дадат големо богатство.
 
Член од
4 јануари 2010
Мислења
13
Поени од реакции
4
Баш вујко ми кажуваше во бутел во некоја куќа на неков познајник нашле злато. Прказната вака течела......демек дошол некој Турчин и зборел со газдата на куќата, он од татко му Стар Турчин што живеел порано во таа куќа и на бегање оставил, закопал мн злато и оставил мапи. И ја продал куќата, И сеа доѓа син, внук, правнук незнам ни ја што му бил и му кажува да копаме во твојака кука што ке најдеме, ако најдеме нешто се на пола ке делиме, и се согласил овој ........И се збори дека нашле мн злато го поделиле и 2 задоволни....Без никакви последици од проколнато богаство... !
 
Член од
27 март 2011
Мислења
347
Поени од реакции
150
zakopanite raboti imaat energija,vistina e.mene kako dete mi imale praeno taka,prokolnuvani predmeti i zakopani v zemja... so godini ne mozev glava a krenam se mi idese udolu...
--- надополнето: Aug 1, 2011 7:26 PM ---
hahahaha,a sto velis ti od kaj znaes koga tie ke gi osetat posledicite? moze sega moze posle 10 godini... begam jas od takvi stvari,so toa nikogas ne se znae...
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Ау истиве приказни и баба ми и дедо ми ми ги кажувале, ќе напишам повеќе утре...
Иначе мапите се напишани на кожа од јагне. :)
 
V

Vollstandig

Гостин
Во кој филм сте влезени со тие закопни работи, па ви идело надолу па не ви тргнувал животот, едноставно на 200000 народ не им иде од рака а се најдовте вие посебни оти некој ви праел магија.

За закопано злато имам слушано оти имало во прилепско, накај манастирот трескавец, после двете чешми колку е вистина незнам ама од постари ова се слуша , немам детекто за злато да разбарам а и строго е со закониве:)
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Во кој филм сте влезени со тие закопни работи, па ви идело надолу па не ви тргнувал животот, едноставно на 200000 народ не им иде од рака а се најдовте вие посебни оти некој ви праел магија.

За закопано злато имам слушано оти имало во прилепско, накај манастирот трескавец, после двете чешми колку е вистина незнам ама од постари ова се слуша , немам детекто за злато да разбарам а и строго е со закониве:)
Има и во Ерековци, Тополчани, Канатларци и низ цело поле Пелагониско! :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom