Закон против пиратерија

Член од
8 септември 2008
Мислења
3
Поени од реакции
0
Се отепав од баранје на www.pravo.org.mk никако да најдам. Дали постои закон против пиратерија, значи против download од torrents, или било кој вид download на бесплатен софтвер (кој инаку би го плаќал), а се користи само за лична употреба?
 

AquaCool

Sound Factory
Член од
25 ноември 2007
Мислења
144
Поени од реакции
0
Мислам дека закон против download кај нас сеуште нема, ама сеа со новово министерство би требало да воведат..или па возможно е само формално да има, бидејки казнени мерки нема никакви..Барем јас не сум налетал а торенти секој ден симнувам..:salut:
 
Член од
23 октомври 2008
Мислења
256
Поени од реакции
18
Суперрррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррр
 

JFK

Член од
9 март 2007
Мислења
966
Поени од реакции
52
Суперрррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррр
Колку шеќерчиња исшшшшшшмука денес? Е**те хиперактивно суштество, доста спамираш.
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Мислам дека закон против download кај нас сеуште нема, ама сеа со новово министерство би требало да воведат..или па возможно е само формално да има, бидејки казнени мерки нема никакви..Барем јас не сум налетал а торенти секој ден симнувам..:salut:

Мене ми кажуваа како во Франција не смеам да симнувам ништо зашто ќе ме уапсат... Ако ми дојдат некој ден на врата ќе се смеам:) Зашто не само што симнувам филмови туку и за Офисот крак си симнав:))
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Deep freze ќе си инсталирате и ако дојде инспектор еден restart и аш нема торент
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
А како може да ме фатат дома ако симнувам? Да лоцираат провајдерите која IP адреса користи p2p, како го користи и после кој ја користи истата? Не верувам дека ќе се замараат толку кај нас.
 
P

Princ

Гостин
било кој вид download на бесплатен софтвер (кој инаку би го плаќал)
Кој софтвер е бесплатен ако го плаќаш? Или, како можеш да бараш пиратерија во бесплатен софтвер?
А како може да ме фатат дома ако симнувам? Да лоцираат провајдерите која IP адреса користи p2p, како го користи и после кој ја користи истата? Не верувам дека ќе се замараат толку кај нас.
Сите пакети поминуваат преку интернет провајдерот. Значи СЕ што правиш на интернет поминува преку нив. Е сега, да сака провајдерот ќе ги отвара пакетите по барање на полиција. Тогаш ќе ти тропнат на врата, ќе ти го одземат хард дискот и ќе ти достават покана за на суд.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Нема никогаш таков закон да се спроведи.

Бугарија јас знам оти имаше обиди да се уништат сите страни шо се полни со торенти и во еден момент немаше торент да се најди на бугарски сајт. Ама по некое време законски веќе немаја основ да ги товарат сопствениците зошто серверите на сајтојте беа негде во Тексас. Ете денес и покрај огромните притисоци за стопирање на пиратеријата, дневно имам просек 10-20 гига даунлоад од торенти.

И нема шанси по дома да проверват на личен компјутер. Битно е фирмите да не користат нелинценциран софтвер и можно е само таму да има контрола.
 
P

Princ

Гостин
Јас што викам, ти што викаш. Многу едноставно е, само треба правен основ, се друго е многу лесно. Можеш да следиш кој симнува од каде, што симнува, и да му појдеш дома да му го земеш хард дискот. Кај нас не знам ни јас дали има уште закон против пиратерија, иако мислам дека има само ненаспан сум па мозокот ми е во лер пуштен.
 
Член од
16 ноември 2008
Мислења
103
Поени од реакции
5
Се отепав од баранје на www.pravo.org.mk никако да најдам. Дали постои закон против пиратерија, значи против download од torrents, или било кој вид download на бесплатен софтвер (кој инаку би го плаќал), а се користи само за лична употреба?
Брат добро бе ај помисли малце, види закон за заштита на авторски права
 

Kajgana Shop

На врв Bottom