Закон против пиратерија

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од sadman, 8 септември 2008.

 1. sadman

  sadman

  Член од:
  8 септември 2008
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  0
  Се отепав од баранје на www.pravo.org.mk никако да најдам. Дали постои закон против пиратерија, значи против download од torrents, или било кој вид download на бесплатен софтвер (кој инаку би го плаќал), а се користи само за лична употреба?
   
 2. AquaCool

  AquaCool Sound Factory

  Член од:
  25 ноември 2007
  Мислења:
  144
  Допаѓања:
  0
  Мислам дека закон против download кај нас сеуште нема, ама сеа со новово министерство би требало да воведат..или па возможно е само формално да има, бидејки казнени мерки нема никакви..Барем јас не сум налетал а торенти секој ден симнувам..:salut:
   
 3. martini64e

  martini64e

  Член од:
  23 октомври 2008
  Мислења:
  256
  Допаѓања:
  18
  Пиратерија ТАМ ТАМ ТАМ ТАМ ТАМ :))
   
 4. martini64e

  martini64e

  Член од:
  23 октомври 2008
  Мислења:
  256
  Допаѓања:
  18
  Петарди
   
 5. martini64e

  martini64e

  Член од:
  23 октомври 2008
  Мислења:
  256
  Допаѓања:
  18
 6. martini64e

  martini64e

  Член од:
  23 октомври 2008
  Мислења:
  256
  Допаѓања:
  18
  Суперрррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррр
   
 7. JFK

  JFK

  Член од:
  9 март 2007
  Мислења:
  966
  Допаѓања:
  52
  Колку шеќерчиња исшшшшшшмука денес? Е**те хиперактивно суштество, доста спамираш.
   
 8. energichen

  energichen EOTL

  Член од:
  19 септември 2007
  Мислења:
  519
  Допаѓања:
  75
  Зарем постои такво нешто?
   
 9. Мишелинка

  Мишелинка расол

  Член од:
  19 мај 2006
  Мислења:
  3.450
  Допаѓања:
  383

  Мене ми кажуваа како во Франција не смеам да симнувам ништо зашто ќе ме уапсат... Ако ми дојдат некој ден на врата ќе се смеам:) Зашто не само што симнувам филмови туку и за Офисот крак си симнав:))
   
 10. G e G o

  G e G o

  Член од:
  4 април 2006
  Мислења:
  9.181
  Допаѓања:
  3.065
  Deep freze ќе си инсталирате и ако дојде инспектор еден restart и аш нема торент
   
 11. Xak

  Xak

  Член од:
  23 декември 2007
  Мислења:
  2.607
  Допаѓања:
  464
  А како може да ме фатат дома ако симнувам? Да лоцираат провајдерите која IP адреса користи p2p, како го користи и после кој ја користи истата? Не верувам дека ќе се замараат толку кај нас.
   
 12. Princ

  Princ Гостин

  Кој софтвер е бесплатен ако го плаќаш? Или, како можеш да бараш пиратерија во бесплатен софтвер?
  Сите пакети поминуваат преку интернет провајдерот. Значи СЕ што правиш на интернет поминува преку нив. Е сега, да сака провајдерот ќе ги отвара пакетите по барање на полиција. Тогаш ќе ти тропнат на врата, ќе ти го одземат хард дискот и ќе ти достават покана за на суд.
   
 13. Синдикат

  Синдикат Мајгада?!

  Член од:
  22 август 2005
  Мислења:
  3.110
  Допаѓања:
  176
  Нема никогаш таков закон да се спроведи.

  Бугарија јас знам оти имаше обиди да се уништат сите страни шо се полни со торенти и во еден момент немаше торент да се најди на бугарски сајт. Ама по некое време законски веќе немаја основ да ги товарат сопствениците зошто серверите на сајтојте беа негде во Тексас. Ете денес и покрај огромните притисоци за стопирање на пиратеријата, дневно имам просек 10-20 гига даунлоад од торенти.

  И нема шанси по дома да проверват на личен компјутер. Битно е фирмите да не користат нелинценциран софтвер и можно е само таму да има контрола.
   
 14. Princ

  Princ Гостин

  Јас што викам, ти што викаш. Многу едноставно е, само треба правен основ, се друго е многу лесно. Можеш да следиш кој симнува од каде, што симнува, и да му појдеш дома да му го земеш хард дискот. Кај нас не знам ни јас дали има уште закон против пиратерија, иако мислам дека има само ненаспан сум па мозокот ми е во лер пуштен.
   
 15. kovach

  kovach

  Член од:
  16 ноември 2008
  Мислења:
  103
  Допаѓања:
  5
  Брат добро бе ај помисли малце, види закон за заштита на авторски права
   

Сподели преку: